کاپولا؛ پنجره ای به سوی سیاره مادری

به گزارش مجله پریها، یکی از بهترین و جذاب ترین سرگرمی های فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی تماشای سیاره مادری یعنی کره زمین است. این علاقه فضانوردان، همچنین احتیاج ایستگاه فضایی بین المللی به داشتن یک برج نگهبانی بصری باعث شد ناسا به فکر ساخت آن بیفتد.

کاپولا؛ پنجره ای به سوی سیاره مادری

به گزارش خبرنگاران؛ ساخت برج دیدبانی نخست توسط ناسا و بوئینگ شروع شد اما به دلیل کاهش بودجه، ادامه کار بر روی طراحی و ساخت آن لغو گشت. بعدا سازمان فضایی اروپا ساخت آن را بر عهده گرفت. در 8 فوریه 2010 کیهان پیمای شاتل در جریان ماموریت شماره 130، واحد فضایی ساخته شده توسط سازمان فضایی اروپا به نام کاپولا را با خود به فضا برد. این نام در زبان ایتالیایی معنای گنبد را می دهد.

با طراحی نهایی کاپولا تقریبا 3 متر قطر و 1.5 متر ارتفاع و 1.880 کیلوگرم وزن دارد و دارای شش پنجره جانبی و یک پنجره در سقف است که همه آنها با کرکره ای ویژه در برابر آسیب های ریزشهاب سنگ ها و بقایای کوچک اشیای پرتاب شده به مدار محافظت می شوند.

این کرکره های به صورت دستی باز و بسته می شوند. هر پنجره یک دستگیره با یک اتصال مستقیم مکانیکی به باز و بسته کننده خارجی ارتباط دارد. حلقه های لاستیکی ویژه ای برای جلوگیری از نشت هوا در آنها بکار گرفته شده اند. هفت پنجره آن برای زیر نظر دریافت انجام آزمایش های بیرون از ایستگاه فضایی بین المللی، آنالیز بدنه خارجی ایستگاه و پهلوگیری ناوهای اعزامی به ایستگاه مورد استفاده قرار می گیرد.

اما یکی از سرگرمی های دوست داشتنی فضانوردان حضور در کاپولا و نگاه کردن به منظره شگفت انگیز زمین از ورای دریچه های آن است. خیلی از فضانوردان علاقه دارند با توجه به نمای باز و آزادی که کاپولا دارد از زمین عکس بگیرند گرچه حتی حضور در کنار پنجره های آن و نگاه به زمین به آنها آرامش می دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 1917

به "کاپولا؛ پنجره ای به سوی سیاره مادری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاپولا؛ پنجره ای به سوی سیاره مادری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید