کاشت گیاه پاپایا برای نخستین بار در استان یزد انجام شد

به گزارش مجله پریها، مجتبی شروع در مصاحبه با خبرنگاران با اشاره به اینکه پاپایا مهمترین میوه گرمسیری و نیمه گرمسیری دنیاست، گفت: پاپایا گیاهی علفی، همیشه سبز و دولپه است که به صورت یک تنه با چوبی نرم به ارتفاع یک تا 10 متر رشد می نماید.

کاشت گیاه پاپایا برای نخستین بار در استان یزد انجام شد

وی اضافه نمود: این گیاه چند ساله ممکن است تا 20 سال عمر کند اما عمر مفید و اقتصادی آن بیشتر از سه سال نیست و نخستین میوه پاپایا معمولا 12 ماه پس از کاشت بذر به دست می آید.

شروع اعلام نمود: هر گل حدود 145 تا 165 روز بعد از گرده افشانی به میوه کامل و رسیده تبدیل می گردد و در زمان رسیدن، رنگ میوه ها از سبز به زرد و گاهی نارنجی تغییر می یابد.

مدیر جهاد کشاورزی خاتم عنوان نمود: از آنجا که میوه پاپایا فرازگرا است می توان آن را در مرحله بلوغ کامل برداشت و در انبار نگهداری کرد و یا به نقاط دور دست فرستاد.

وی با اشاره به فواید میوه پاپایا یادآور شد: از آنجا این میوه منبع غنی آنتی اکسیدان است، می تواند در پیشگیری از سرطان بسیار موثر باشد همچنین می تواند مانع پیری زودرس گردد و از حمله و سکته قلبی نیز جلوگیری می نماید.

شروع اضافه نمود: عملکرد پاپایا در ایران 3.5 تن در هکتار است و در محیط باز سطح زیر کشت آن در منطقه بلوچستان حدود 30 هکتار است.

وی اعلام نمود: در حال حاضر سطح زیر کشت این محصول در شهرستان خاتم 8 هزار مترمربع به شکل کشت گلخانه ای است و عملکرد این محصول در گلخانه متفات از کشت باز است.

شروع یادآور شد: در کشت گلخانه ای در هر هزار مترمربع 350 درخت کشت می گردد که هر درخت بین 20 تا 100 عدد میوه می دهد.

وی اضافه نمود: وزن هر میوه بسته به شرایط گلخانه و تغذیه متفاوت و بین 250 گرم تا 500 گرم است که با این حساب پیش بینی می گردد 24 تن محصول مرغوب پاپایا برداشت و با قیمت بسیار مطلوبی به عنوان میوه لوکس به فروش برسد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 بهمن 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 1492

به "کاشت گیاه پاپایا برای نخستین بار در استان یزد انجام شد" امتیاز دهید

1 کاربر به "کاشت گیاه پاپایا برای نخستین بار در استان یزد انجام شد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاشت گیاه پاپایا برای نخستین بار در استان یزد انجام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید