95 درصد پوشاک خارجی در بازار قاچاق است

به گزارش مجله پریها، خبرنگاران: دبیر اتحادیه فراوری و صادرات نساجی و پوشاک ایران توضیح داد که 95 درصد پوشاک وارداتی در بازار شناسه کالا ندارد و قاچاق محسوب می گردد.

95 درصد پوشاک خارجی در بازار قاچاق است

به گزارش مجله پریها به نقل از ایسنا؛ سعید جلالی قدیری، با اشاره به ممنوعیت واردات در دو سال گذشته، اظهار کرد: البته فراورینمایندگان معتقدند واردات با موازین قانونی و تعیین بودن منشا، مبدا و برند آن ایرادی ندارد و منجر به ایجاد فضای رقابتی می شود.

اما به گفته وی یکی از شکل های واردات پوشاک که فراورینمایندگان داخلی از رقابت با آن باز می مانند، واردات کالای استوک است. به طوری که پوشاکی که فصل آن تمام شده و اصطلاحا استوک نامیده می شوند به قیمت هر کیلو یک دلار خریده می شود و به طور تقریبی می توان گفت که چهار تیشرت حدود یک دلار و هر کدام حدود 10 هزار تومان قیمت دارند و هیچ فراورینماینده ای قادر به رقابت با این ارقام نیست.

جلالی قدیری با بیان اینکه امکان این حجم از واردات به صورت زیرزمینی و کولبری وجود ندارد، توضیح داد: واردنمایندگانی که علاقه دارند در بازار ایران کارنمایند موظف هستند با فراورینمایندگان ایرانی قرارداد ببندد که معادل 20 درصد وارداتشان را آن ها در کشور فراوری نمایند. بخشی از کسانی که با فراورینماینده داخل همکاری می نمایند شناسه کالا دریافت می نمایند، اما هرکالایی که شناسه نداشته باشد قاچاق محسوب می شود که حجم بسیار زیادی از بازار را تشکیل می دهد، به طوری که می توان گفت 95 درصد پوشاک خارجی در بازار شناسه کالا ندارد.

دبیر اتحادیه فراوری و صادرات نساجی و پوشاک ایران با اشاره به لزوم اجرای طرح مقابله با کالای قاچاق در سطح عرضه، توضیح داد: شیوع ویروس کرونا باعث کمرنگ شدن مباحث مربوط به مبارزه با قاچاق شد و طی ماه های گذشته نیرو و انرژی واحدهای اجرایی صرف مقابله با این ویروس شده است.

وی با بیان اینکه یکی از مطالبات فراورینمایندگان اجرای مرحله به مرحله طرح شناسه کالا ذیل ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز است، توضیح داد: جلسات مربوط به اجرای این طرح بیش از شش ماه است برگزار نشده اما باید توجه کنیم که شرایط همواره به این شکل نخواهد ماند و کشور باید برای روزهایی که تجارت به حالت عادی برمی شود آماده شود تا قاچاق کشور را تحت تاثیر قرار ندهد.

ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز دو سال پیش گفت که از ابتدای دی ماه سال 1397، با هماهنگی دستگاه های مختلف با تمام فروشندگان برندهای بدون مجوز رسمی پوشاک، برخورد قاطع می شود.

اما مرداد ماه سال گذشته، حدود هفت ماه بعد از شروع اجرای این طرح، مجید نامی، عضو هیات مدیره اتحادیه فراوری و صادرات نساجی و پوشاک ایران، گفت که مبارزه با قاچاق پوشاک در سطح عرضه با صدور اخطار کتبی به شکلی که در سال گذشته اجرا می شد، تقریباً متوقف شده است. حالا هم به نظر می رسد شیوع ویروس کرونا مانع از سرگیری اجرای این طرح شده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3508

به "95 درصد پوشاک خارجی در بازار قاچاق است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "95 درصد پوشاک خارجی در بازار قاچاق است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید