چک های برگشتی در صورت نداشتن کد رهگیری قابل رسیدگی نیستند

به گزارش مجله پریها، تهران (پانا) - مدیر اداره اطلاعات بانکی بانک مرکزی گفت که اگر چکی برگشت بخورد و کد رهگیری نداشته باشد، قوه قضائیه به پرونده آن رسیدگی نخواهد کرد.

چک های برگشتی در صورت نداشتن کد رهگیری قابل رسیدگی نیستند

به گزارش مجله پریها، محبوب صادق نیک مدیر اداره اطلاعات بانکی بانک مرکزی بعد از ظهر امروز در نشست خبری در رابطه با قانون جدید چک، اظهار کرد: اگر بخواهیم قانون را ملاک قرار دهیم از سال 97 یک سری از موضوعات حاضر در قانون لازم الاجرا بود، اما مدت زمانی برای آن در نظر گرفته نشده بود و از طرف دیگر اموری بود که برای آنها مهلت زمانی در نظر گرفته شد.

او اعلام کرد: از جمله مواردی که برای آن ها زمانی در نظر گرفته نشده بود، می توان به ثبت آنی برگشت چک اشاره نمود به گونه ای که وقتی شخصی جهت نقد کردن چک به بانک مراجعه می نماید اگر حساب فرد مقابل موجودی کافی نداشته باشد، می تواند آن را برگشت بزند.

صادقی توضیح داد: طی چند ماه اخیر اگر موعد پاس کردن چک می رسید اما فرد نمی توانست در آن روز حسابش را پرکند، بانک به او مهلت 10 روزه می داد اما اکنون دیگر این طور نیست.

مدیر اداره اطلاعات بانکی بانک مرکزی گفت: اگر الان چکی برگشت بخورد و کد رهگیری نداشته باشد یعنی بانک آن را تایید نکرده است و بنابراین قوه قضائیه هم به پفراینده او رسیدگی نخواهد کرد.

به گفته این مقام مسئول اکنون طی رابطه ای که با قوه قضائیه برقرار شده از این به بعد کدهای رهگیری که بانک ها صادر کردند را قضات می توانند استعلام نمایند، این امر رفت و آمد مشتریان را به میزان خیلی زیاد کاهش می دهد.

او اعلام کرد: موضوع دیگری که در قانون لحاظ شده، ایجاد پایگاه داده بوده است. به طوری که وقتی یک چک برگشت می خورد اطلاعات آن در سامانه ثبت می گردد تا بانک های دیگر هم به آن دسترسی داشته باشند.

صادقی توضیح داد : اگر چکی برگشت خورد تمام محدودیت ها برای آن اعم از عدم دریافت دوباره تسهیلات، عدم صدور ضمانت نامه و سایر موارد اجرا خواهد شد.

مدیر اداره اطلاعات بانکی بانک مرکزی توضیح داد: موارد متذکر شده ممکن است بر شرکت ها و نظام مالی کشور تا حدودی تاثیر بگذارد که در این رابطه نیز شورای تامین عملکردی را در نظر گرفته است که آیین نامه آن به هیئت وزیران ارسال شد که به تایید رسید، به طوری که اگر اکنون شرکتی با مشکل روبرو گردد به شورای تامین مراجعه می نماید و بعد از دریافت مصوبه از محدودیت های به وجود آمده مستثنا می گردد .

او اضافه کرد: البته این استثناها برای دریافت مجدد چک نخواهد بود بلکه می تواند به دریافت ضمانت نامه، تسهیلات و سایر خدمات نیز تسری پیدا کند ، برای آنکه ما فرایند مسدودسازی حساب ها را تسریع کنیم یعنی بند ب ماده مکرر را اجرایی کنیم یکسری محدودیت ها برای او به وجود خواهد آمد.

صادقی نیک در خاتمه تاکید نمود: در فاز اول اگر حساب شخص در زمان سررسید پولی نداشت از سایر حساب های او پول برداشت خواهد شد و به حساب دارنده چک واریز خواهد شد در فاز دوم تمام حساب های فرد به میزان مبلغ چک مسدود خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 19 دی 1399 بروزرسانی: 24 دی 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3866

به "چک های برگشتی در صورت نداشتن کد رهگیری قابل رسیدگی نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چک های برگشتی در صورت نداشتن کد رهگیری قابل رسیدگی نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید