وام مسکن افزایش می یابد؟

به گزارش مجله پریها، رئیس کل بانک مرکزی از لزوم اصلاح وام خرید مسکن سخن گفت اما به جزئیات آن اشاره ای نکرد.

وام مسکن افزایش می یابد؟

به گزارش خبرنگاران، در شرایطی که وزیر سابق راه و شهرسازی قبلا پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات خانه اولی ها از 160 میلیون به 200 میلیون تومان را ارائه نموده بود عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در یک برنامه تلویزیونی از لزوم اصلاح وام خرید مسکن سخن گفت و اظهار کرد که مطالعه اولیه در این زمینه انجام گردیده، اما هنوز به جمع بندی نرسیده ایم.

وی اضافه کرد: ساختمان بخش مهمی است که اگر رونق بگیرد صنایع قبلی این بخش رونق خواهد گرفت. بایستی آثار تورمی افزایش تقاضا را هم مورد توجه قرار دهیم.

همتی با بیان اینکه منابع افزایش اعتبارات باید از یک جایی تامین گردد، گفت: این فرایند باید بهینه گردد؛ یعنی هم رونق ایجاد کنیم و هم اینکه آثار تورمی در این شرایط ایجاد نگردد. تمهیدات خاصی می خواهد که در حال آنالیز آن هستیم.

رئیس کل بانک مرکزی توضیح داد: در آینده نزدیک درباره این موضوع تصمیم گیری می کنیم. به نظرم باید وام خرید مسکن اصلاح گردد چون قبول دارم حجم وام های خرید دیگر جواب نمی دهد. درباره این موضوع تصمیم می گیریم، ولی نمی خواهم الان قولی بدهم که نتوانم به آن عمل کنم. معتقدم که باید کمتر حرف بزنیم.

عقب نشینی فروشندگان از بازار مسکن

در حالی که قیمت مسکن شهر تهران تورم سالیانه و حتی ماهیانه را تجربه می نماید و هم اکنون به میانگین 8 میلیون و 300 هزار تومان در هر مترمربع رسیده رئیس اتحادیه مشاوران املاک از عقب نشینی فروشندگان از بازار مسکن اطلاع داد.

از این جمله می توان برداشت کرد که فروشندگان در انتظار تورم آتی بخش مرکز هستند، اما کارشناسان می گویند با توجه به کاهش 32 درصدی معاملات و فاصله شدید بین قیمت مسکن و توان طرف تقاضا هر نوع افزایش قیمت صرفا منجر به تشکیل رکود بازار مسکن خواهد شد.

خسروی در این خصوص می گوید به فروشندگان و خریداران تاکید می کنیم که اقدام به خریدوفروش نمایند زیرا اگر فروشندگان این نیت را دارند که در آینده گران تر بفروشند باید گران تر هم بخرند. از سوی دیگر با توجه به پیشتاز بودن بخش مسکن در اقتصاد کلان رونق این بخش منجر به رونق اقتصادی می گردد.

به گزارش خبرنگاران، تسهیلات 160 میلیون تومانی زوجین تا سال قبل حدودا 50 درصد یک واحد 60 متری براساس میانگین شهر تهران را پوشش می داد، اما این رقم در مهرماه سال جاری به حدود 30 درصد رسیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 آذر 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 936

به "وام مسکن افزایش می یابد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام مسکن افزایش می یابد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید