نام: دربی 88, نام خانوادگی: تهرانی, برنده:؟

به گزارش مجله پریها، دربی پایتخت با هویتی معین امروز (پنجشنبه) وارد قسمت هشتادوهشتمش خواهد شد.

نام: دربی 88, نام خانوادگی: تهرانی, برنده:؟

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، هفته هشتم مسابقات فوتبال لیگ برتر باشگاه های کشور عصر امروز با برگزاری دو دیدار شروع می گردد که یکی از آنها تقابل استقلال و پرسپولیس در قالب هشتادوهشتمین رویارویی آنهاست.

1- آمار و اطلاعات

87 بازی, 26 بار آبی ها و 22 بار سر خ ها برنده گردیده اند, 39 بازی هم به تساوی کشیده گردیده است. این آمار قبل از هر بازی بین استقلال و پرسپولیس به روز و مدام یادآوری می گردد، آماری که فقط در یک جمله و یا نوع دقیق ترش در چند سطر نوشته و ارائه می گردد، ولی برای ساخت تک تک سکانس های پرهیجانش افراد زیادی نقش آفرینی نموده اند، از فوتبالیست ها تا تماشاگران, از خبرنگاران تا مسئولان و حتی از توپ جمع کن ها تا راننده های اتوبوس شرکت واحد و اورژانس و مأموران انتظامی. برای هر قسمتش بیشتر از یک پروژه بزرگ سینمایی عوامل و هزینه صرف گردیده است تا مهم گردد و مهم بماند. مسابقه ای باشد که برای هواداران پیروزی تیم شان در آن شاید از قهرمانی هم مهم تر باشد، مسابقه ای بزرگ که در روح مردم جریان دارد و حالا همه آماده فراوری قسمت هشتادوهشتمش هستند، دربی, داربی, شهرآورد یا هر عنوان دیگری که می توان صدایش کرد.

2- شرایط دربی با همه بازی ها متفاوت است

قبل از هر دربی صحبت از جملات کلیشه ای زیادی به میدان می آید. مانند همین که گفته می گردد این بازی شرایطش با همه بازی های دیگر متفاوت است، آنقدر متفاوت است که برخی ها حاضرند دو هزار کیلومتر را به هر نحو و وسیله ای برایش طی نمایند, شب قبل از بازی مقابل استادیوم بخوابند تا فردای آن روز روی سکو ها جای داشته باشند و بازی را از نزدیک دنبال نمایند. به این بازی دربی پایتخت گفته می گردد، اما مطمئناً وسعتش در مرز استان تهران نمی گنجد و این دیدار تمام ایران را به تکاپو می اندازد. البته بماند که این بازی در آنسوی مرزها نیز خواستار خودش را دارد. دربی شرایطش با سایر بازی ها متفاوت است، چون در روز هایی که مردم با مشکلات اقتصادی زیادی روبه رو هستند و مدام اخبار قیمت ها را رصد می نمایند, این بازی می تواند افکار آنها را حتی برای چند ساعت به مسائل زیبا تری مانند فوتبال معطوف کند.

3- صندلی تیم ها در نتیجه دربی بی تأثیر است

دربی امروز, از آن دست بازی هایی است که تیم ها حداقل از لحاظ جدولی و شرایط شان, باهم اختلاف سطح دارند. در لیگ قهرمانان آسیا استقلال بر خلاف پرسپولیس از صعود به نیمه نهایی بازمانده است, در لیگ برتر هم پرسپولیس در ادامه روند بالانشینی اش در رتبه دوم است، اما استقلال در رتبه یازدهم واقع شده است. بنابراین از لحاظ عملکردی پرسپولیس تیم برتر مسابقه خواهد بود، اما یکی دیگر از کلیشه های دربی که گفته می گردد وضعیت صندلیی تیم ها را نمی توان در پیش بینی نتیجه دربی دخالت داد حرف درستی است, چون در تاریخ این بازی, کم نبوده مواردی که تیم ضعیف تر (از لحاظ عملکردی) فاتح مسابقه گردیده باشد.

4- دربی مانند همه بازی ها فقط 3 امتیاز دارد

دربی تهران باهمه حواشی و هیجاناتش, فقط و فقط سه امتیاز دارد. کلیشه ای دیگر که البته فقط در مقیاس امتیازدهی تیم ها در جدول و رده بندی صدق می نماید، نه در منطق و مقیاس هواداران. پیروزی در دربی, بیرون از چارچوب مستطیل سبز سه یا شش امتیاز که نه, 10, 20 یا شاید 100 امتیاز ارزش دارد، امتیازی که با کسب آن می توان حضور یک مربی را تا سرانجام فصل روی نیمکت تیمش بیمه گردیده دانست یا برعکس, با از دست دادنش می توان صندلی متزلزلی را برای همتای شکست خورده قلمداد کرد. باید قبول کرد هواداران مربیانی را که در دربی امتحان شان را خوب پس می دهند, بیشتر دوست دارند و از آنها با القاب ماندگار یاد می نمایند. نتیجه مسابقه ای که فقط سه امتیاز دارد, تا مدت ها نقل محافل و فرصتی برای کری خوانی در محیط های مختلف می گردد، در جمع خانواده , محل کار, مدرسه, تاکسی یا هرجای دیگری مثل فضای مجازی. پس یا برد در دربی از سه امتیاز بیشتر ارزش دارد و یا اینکه این سه امتیاز رنگ و بویی جادویی دارد.

5- استقلال

آبی ها در لیگ برتر فقط یک بار به پیروزی رسیده اند و در رتبه یازدهم جدول قرار دارند و هنوز نتوانسته اند بعد از تغییر و تحولاتی که در تیم و باشگاه اتفاق افتاده, خودشان را به خوبی پیدا نمایند. استقلالی ها علی رغم نمایش خوب در بازی برگشت مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا مقابل السد, از این رقابت ها خداحافظی نموده اند تا حالا دلخوشی آنها به لیگ برتر باشد. شفر و بازیکنانش در بازی قبل مقابل نساجی به تساوی رسیده اند و می خواهند حالا با پیروزی مقابل پرسپولیس به مسابقات بازگشتی قدرتمندانه داشته باشند. شفر به خوبی می داند که پیروزی در دربی می تواند تا مدتی منتقدانش را از بوم باشگاه پَر دهد و با خیالی آسوده تر در ادامه روی نیمکت این تیم بنشیند.

6- پرسپولیس

سرخپوشان با پشتوانه شاهکار اخیرشان در آسیا گام به این میدان می گذارند. آنها در بازی برگشت مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا, الدحیل را 3 بر یک شکست دادند و پا به نیمه نهایی گذاشتند. شاگردان برانکو در لیگ برتر نیز با کسب 15 امتیاز در رده دوم هستند و در هفته پیش نیز سپیدرود را با شکست بدرقه کردند تا با پیروزی به استقبال استقلال بروند. البته پرسپولیسی ها بعد از الدحیل و استقلال, یک حریف نامی دیگر را هم پیش رو خواهند داشت، بازی با السد در نیمه نهایی آسیا که پنج روز دیگر در قطر برگزار می گردد. این بازی های حساس پشت سر هم نشان از موقعیت و شرایط حساس این تیم دارد. آنها در حالی که باید در دربی سربلند باشند باید در آسیا هم همین کار را تکرار نمایند و با راهیابی به فینال قاره کهن حسابی در دل هواداران این تیم جا باز نمایند.

7- هویت دربی

مصاف استقلال و پرسپولیس، نامش دربی و نام خانوادگی اش تهرانی است. این بازی در فرهنگ فوتبال ایران, دارای هویت تعیین گردیده است با صندلیی والا و قابل احترام. فرصتی برای همه اعضا و بخش های خانواده فوتبال تا سودمند باشد, به شرطی که از چارچوب فوتبال حرفه ای خارج نگردد. بازیکنان, مربیان, هواداران و سایر عوامل باید بدانند که در قسمت 88 دربی هرکدام به اندازه خودشان نقش آفرینی خواهند کرد. امید است که در آینده از بازیگران دربی برگزار گردیده در روز 5 مهر سال 97 به نیکی یاد گردد.

دربی 88 از ساعت 18:30 امروز در استادیوم آزادی شروع می گردد و حالا باید دید در سرانجام این بازی کدام عدد در آمار این بازی رقم می خورد، بیست وهفتیمن برد آبی ها, بیست وسومین برد سر خ ها و یا چهلمین تساوی؟

به گزارش خبرنگاران, در دیگر بازی امروز تیم های نفت مسجدسلیمان و سپاهان از ساعت 20:30 رودرروی هم قرار می گیرند. قطعاً چشم سپاهانی ها به نتیجه دربی است و امیدوار به شکست یا توقف پرسپولیس، چرا که می توانند با پیروزی در خانه نفت صعودی حداقل یک شبه به صدر جدول داشته باشند. از سوی دیگر مرزبان و شاگردانش رؤیای کسب اولین پیروزی فصل را در سر می پرورانند. آنها که هفته قبل اولین گل فصل شان را به ثمر رساندند، دلخوش به شکستن طلسمی دیگر هستند، اتفاقی که وقوع آن سخت به نظر می رسد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 مهر 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 520

به "نام: دربی 88, نام خانوادگی: تهرانی, برنده:؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نام: دربی 88, نام خانوادگی: تهرانی, برنده:؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید