قیمت مسکن در تهران از 28.5 میلیون تومان عبور کرد

به گزارش مجله پریها، به گزارش خبرنگاران، بازار معاملات مسکن شهر تهران در آذر ماه با دو اتفاق بی سابقه و قابل تامل روبه رو شد؛ به طوری که آخرین ماه پاییز 99 می تواند به عنوان ماه استثنایی املاک تعبیر گردد. نتایج استخراج داده های اولیه از سامانه رهگیری نشان می دهد حجم معاملات خرید آپارتمان در ماه گذشته به کمترین میزان طی دست کم 7 سال گذشته رسید؛ در کارنامه آماری املاک تهران (اطلاعات در دسترس)، سقوط فروش ماهانه به نزدیک 2 هزار واحد - به جز ماه تقریبا تعطیل فروردین 99- سابقه نداشته است.

قیمت مسکن در تهران از 28.5 میلیون تومان عبور کرد

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

اتفاق قابل تامل نیز به میانگین قیمت کل معاملات در شهر مربوط است. ماه گذشته سطح قیمت میانگین، از مترمربعی 28 میلیون تومان عبور کرد. این نمای کلی از قیمت، خروج بازار از راستا تازه شکل گرفته در آبان را به تصویر می کشد؛ اما تصاویر جزئی از تحولات آذر- جنس معاملات و جغرافیای معاملات ملک- واقعیت دیگری را شرح می دهد. 4 عامل باعث رشد قیمت میانگین شده؛ درحالی که قیمت آپارتمان ها در یکسری مناطق افت داشته است.

اولین بیلان از معاملات مسکن ماه آذر، تصویری خیره کننده از اوضاع بازار املاک پایتخت به نمایش گذاشت. نتایج استخراج داده های ثبت شده در سامانه رهگیری معاملات ملک حاکی است در ماه گذشته به عنوان دومین ماه ریزشی بازارها، دو اتفاق حیرت آور در بازار مسکن تهران رخ داد که اولی تا حدودی قابل انتظار بود اما رخداد دوم چنانچه رمزگشایی نگردد، اصلا باور کردنی نیست.

بازار مسکن در ماه گذشته به لحاظ حجم فروش زمین گیر شد و در عین حال به رغم شدیدترین سقوط معاملاتی، سطح قیمت میانگین دوباره افزایش یافت. این دو اتفاق، آذر را برای بازار ملک، استثنایی کرد.

نمای کلی از معاملات مسکن آخرین ماه پاییز اینطور القا می نماید که بازار ملک خلاف راستا سایر بازارها در این ماه عمل نموده و عملیات تخلیه حباب قیمت در این بازار، آغاز نشده انتها یافته است! اما موشکافی در فعل و انفعالات بازار مسکن آذر و عمیق شدن در جنس معاملات و جغرافیای معاملات، علت صعود میانگین قیمت مسکن شهر را شرح می دهد.

خلاصه (واقعیت) آنچه رخ داده است، اینکه بازار مسکن در ماه آذر، ادامه راستا ماه آبان را طی کرد و دو طرف معاملات، همسو با اغلب معامله گران در بازارهای دیگر، در واکنش به کاهش ریسک های غیراقتصادی، نگاه بدبینانه به آینده (انتظارات تورمی) را کنار گذاشتند و متناسب با اوضاع جدید عمل کردند.

اما به چهار دلیل، رفتار جدید خریداران (نخریدن یا دست از خرید کشیدن) و فروشنده ها (عجله یا تمایل به فروش) در قیمت میانگین شهر منعکس نشد و المان اصلی عصر پساجهش که همان کاهش قیمت میانگین یا دست کم افت تورم ماهانه مسکن است در تصویر کلی معاملات مسکن پایتخت در ماه آذر وجود ندارد. در حالی که در تصاویر جزئی این بازار، قابل مشاهده است.

هنوز آمار رسمی از تحولات بازار مسکن شهر تهران منتشر نشده اما آنالیز محتوای مبایعه نامه هایی که جزئیات آنها در سامانه اطلاعات بازار املاک ایران به ثبت رسیده است، نشان می دهد: معاملات خرید ملک مسکونی در پایتخت طی آذر سال جاری به کمترین حجم از اردیبهشت سال جاری رسید به طوری که اگر شرایط خاص فروردین 99 در این مقایسه لحاظ نگردد، رکود مسکن آذر 99 سنگین ترین رکود معاملاتی از زمان ثبت وقایع ماهانه بازار معاملات مسکن تا کنون به حساب می آید.

داده های اولیه از معاملات آذر معین می نماید: ماه گذشته حدود 2 هزار واحد مسکونی در تهران خرید و فروش شد. این حجم پایین فروش ماهانه آپارتمان دست کم از سال 93 تا کنون -بدون لحاظ معاملات فروردین 99- در شهر تهران سابقه نداشته است به طوری که کمترین فروش ماهانه واحد مسکونی در پایتخت رقم 2900 فقره مبایعه نامه بوده که مهر ماه پارسال رقم خورد.

مهر پارسال بعد از سکته قیمت ها (کاهش قیمت) در معاملات مرداد و شهریور، بخشی از تقاضای خرید از بازار خارج شد اما بعد از آن با ادامه التهاب بازارهای موازی و فراوری انتظارات تورمی، مجددا خریدهای سرمایه ای آپارتمان بیشتر شد و رشد بیشتر قیمت را منجر شد.

البته فروردین سال جاری به خاطر تعطیلی رسمی دو هفته اول و تعطیلی کامل بنگاه ها در چارچوب محدودیت های کرونایی در دو هفته دوم فروردین، عملا معامله آنچنانی در این ماه برای خرید آپارتمان صورت نگرفت و در نتیجه تعداد مبایعه نامه های امضا شده به شدت افت کرد و حدود هزار واحد مسکونی در تهران معامله شد.

اما شرایط فروردین را به همین علت تعطیلی کرونایی، نمی توان حالتی از خواص رکود معاملات مسکن به حساب آورد. همچنین در همه ماه های گذشته که رکود معاملاتی در بازار ملک برقرار بوده، کف معاملات مسکن چیزی حدود 4 هزار واحد مسکونی در ماه بود.

به این ترتیب، حجم خرید آپارتمان در حد 2 هزار واحد در آذر سال جاری به معنای سقوط آزاد نبض معاملات مسکن شهر تهران است که پرده جدیدی از ابررکود در بازار ملک را به نمایش می گذارد. این شرایط، خروج خریداران سرمایه ای را بیان می نماید و نشان می دهد: بازار تقریبا حالت شبه تعطیل پیدا نموده است.

تفاوت تصویر کلی با تصاویر جزئی بازار مسکن

اگر در گزارش رسمی تحولات بازار مسکن که چند روز دیگر توسط بانک مرکزی منتشر می گردد، همین آمار البته احتمالا با کمی تغییر محدود منعکس گردد در این صورت می توان گفت: حجم فروش آپارتمان و ملک مسکونی در تهران طی آخرین ماه از فصل پاییز در مقایسه با حجم پایین معاملات در ماه میانه پاییز، حدود 54 درصد کاهش پیدا نموده است که به معنای نصف شدن خریداران پای کار در فاصله آبان تا آذر است.

حجم معاملات مسکن ماه آذر حدود 77 درصد نیز نسبت به آذر پارسال کاهش یافته است. بنابراین، بازار معاملات مسکن در مقطع فعلی، نسبت به رکود 98، تقریباً دو سوم دیگر کوچک تر شده است.

منبع: دنیای اقتصاد

اخبار مرتبط با مسکن را در صفحه اختصاصی مسکن خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 13 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3916

به "قیمت مسکن در تهران از 28.5 میلیون تومان عبور کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت مسکن در تهران از 28.5 میلیون تومان عبور کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید