فتح قریب الوقوع شهر راهبردی مأرب به دست نیروهای انصارالله یمن

به گزارش مجله پریها، خبرنگاران - گروه بین الملل: طی ساعات گذشته نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن دستاوردهای بی نظیری داشته اند و فرایند تحولات به گونه ای است که فتح شهر به دست نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن نزدیک و نزدیکتر می گردد.

فتح قریب الوقوع شهر راهبردی مأرب به دست نیروهای انصارالله یمن

اوضاع و احوال مارب حاکی از آن است که موازنه قوا به نفع نیروهای دولت نجات ملی یمن است و نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن به پشت دروازه های شهر راهبردی مارب رسیده اند و متجاوزان هر لحظه خطر را بیش از قبل احساس می نمایند.

طی ساعات گذشته نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن مناطق راهبردی را به کنترل خود درآورده اند و در این میان منابع یمنی از فروپاشی نیروهای ائتلاف و متحدان آن به ویژه تروریست های القاعده خبر می دهند.

فرایند عملیات های نظامی در مأرب به گونه ای پیش می رود که پس از پیشروی ارتش و کمیته های مردمی یمن به سمت پایگاه نظامی صحن الجن و تسلط بر رشته های کوه های البلق القبلی، نیروهای صنعاء به سمت محاصره مرکز استان از ورودی های غربی و جنوبی حرکت نموده اند.

ارتش و کمیته های مردمی یمن زمام نبرد را در اطراف شهر مأرب به دست گرفته اند و مطابق با نقشه های نظامی خود برای کاهش تلفات در حال عقب راندن نیروهای وابسته به ریاض هستند.

نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن در حال راهنمایی عملیات از غرب مأرب به جنوبی ترین نقطه آن هستند و نقشه محاصره شهر از دو ورودی غربی و جنوبی مأرب در حال عملی شدن است.

ارتش و کمیته های مردمی یمن در غرب الطلعه الحمراء پیشروی داشته اند و توانسته اند ضمن تسلط بر حمه الحجیلی، درگیری ها را التومه العلیا و التومه السفلی در پنج کیلومتری مقر فرماندهی منطقه سوم نظامی نیروهای وابسته به ریاض واقع در مناطق غربی استان مأرب بکشانند.

2 گزینه پیش روی نیروهای وابسته به ریاض در مأرب

نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن بر جبهه المشجح نیز سیطره پیدا نموده اند و این، پس از پیشروی هفته گذشته در مناطق باقی مانده از وادی العطیف و تسلط بر قرن ملبوده است.

این نیروها توانسته اند الطلعه الحمراء را از چند جهت تحت محاصره خود درآورند و جبهه ای دیگر از حمه الحجیلی به سمت الطلعه ایجاد نمایند که این اقدام می تواند نیروهای وابسته به ریاض را در برابر دو گزینه قرار دهد؛ اول تسلیم شدن در برابر ارتش و کمیته های مردمی یمن یا انتخاب فرسایش توان نظامی آن هم بدون وارد شدن تلفات به نیروهای انصارالله یمن؛ نیروهایی که به استثنای تپه های البس و المصاریه، اکنون کنترل مواضع و تپه های جبهه های اطراف مأرب را به دست گرفته اند.

تپه السلفیین در مجاورت کوه های الخشب، تحت کنترل نیروهای صنعاء درآمده و از طرفی دیگر، این تحولات باعث شده ارتش و کمیته های مردمی یمن به ادامه پیشروی خود برای تسلط کامل بر رشته کوه های البلق القبلی در شرقی ترین نقطه صراوح ترغیب شوند و طی عملیاتی ارتش و کمیته های مردمی یمن توانستند بخش های باقی مانده از سواحل دریاچه سد مأرب را به دست بگیرند.

پیشروی های جدیدی که نیروهای ارتش و کمیته های مردمی، در رشته کوه های البلق القبلی از سمت منطقه الزرو و پشت سد مأرب (جنوب غرب مرکز استان) داشتند، حاکی از آن است که این نیروها در حال محاصره ورودی های شهر از چند جهت (غرب، شمال غرب و جنوب) هستند تا این گونه زمینه را برای تسلط بر الطلعه الحمراء و تپه المصاریه و پیشروی به سمت مرکز استان از دو جهت غرب و شمال غرب فراهم نمایند.

سیطره ارتش و کمیته های مردمی یمن بر بخش های گسترده ای از کوه های البلق باعث خواهد شد که پادگان های باقی مانده شهر زیر آتش این نیروها قرار گیرد و آن را به تسلط بر تپه المصاریه که البلق القبلی مشرف بر آن است، نزدیک کند.

این پیشروی ها، این امکان را به نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن می دهد که حرکت نیروهای هادی در الطلعه الحمراء و اشراف بر جاده مأرب-صنعاء را محدود نمایند.

نیروهای صنعاء همچنین از البلق الاوسط به سمت جاده رابط میان شهر مأرب به استان شبوه نیز پیشروی داشته اند که کارشناسان در این خصوص می گویند سقوط کوه های البلق باعث می گردد نیروهای صنعاء به سمت منطقه الجفینه پیشروی نمایند و به ورودی جنوبی شهر مأرب برسند.

نیروهای منصور هادی پس از ناکامی در جبهه های العلم واقع در 65 کیلومتری شمال استان مأرب، دست به تحرک مذبوحانه در جبهه اسداس در ناحیه رغوان (شمال غرب مأرب) زدند که راه به جایی نبردند. این ناکامی به علت عدم ورود قبایل این ناحیه به درگیری و اعلام بی طرفی آن ها بوده است.

هلاکت یک فرمانده ارشد وابسته به ریاض در جبهه غربی مأرب

نیروهای عبد ربه منصور هادی بار دیگر، شامگاه روز پنجشنبه، سعی کردند مواضع باقی مانده خود در جبهه غربی را با افراد مسلح قبایل وابسته به فردی به نام منصور الحنق یکی از سران حزب اصلاح تقویت نمایند؛ اما با این حال، منصور الحنق در یکی از کمین های نیروهای صنعاء در منطقه ذات الراء در غرب مأرب گرفتار و به شدت مجروح شد. فیصل عبدالله العقود فرمانده تیپ زرهی 312 در این کمین کشته شده و منصور الحنق نیز برای مداوا به ریاض اعزام شده است.

آشفتگی در اردوی ائتلاف سعودی

پس از تحولات سریع اخیر در فرایند درگیری های اطراف شهر مأرب، عربستان سعودی اعتماد خود را به نیروهای منصور هادی و رؤسای قبایل وابسته به خود در مأرب از دست داده است.

بعضی منابع قبیله ای اعلام کردند که یوسف خیر الله الشهرانی فرمانده عملیات منطقه شمال غرب و کسی که در ژوئن سال 2020 به عنوان فرمانده نیروهای عربستان سعودی مشخص شد، در سفری کوتاه خود به مأرب آن هم پس از عقب نشینی نیروهای قبایل مراد و عبیده از جبهه های نیروهای هادی، از شیوخ قبایل خواسته است که نیروها و تسلیحات خود را که از فرماندهی جنگی ائتلاف گرفته اند، تحویل دهند.

کوشش مذبوحانه ریاض برای ممانعت از شکست

ائتلاف سعودی همه توان خود را به منظور جلوگیری از فتح شهر به دست نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن به کار بسته است و حملات و بمباران سنگین و دیوانه وار یکی از تحرکات شکست خورده ریاض است.

اما این بمباران های هوایی هم آنگونه که فرایند تحولات جنگ مارب نشان می دهد هرگز سبب نشده است که پیشروی نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن متوقف گردد.

همچنین ریاض در جبهه سیاسی هم کوشش خود را به کار گرفته است تا به وسیله فشار، مانع از پیروزی نیروهای یمنی گردد و موضوعات انسانی و کشتی های حامل فرآورده های نفتی برای مردم یمن را به جبهه مارب مرتبط نموده است در حالی که انصارالله یمن بارها اعلام نموده است که این دو مقوله کاملاً متفاوت هستند و زیر بار باج گیری ریاض نمی رود.

اهمیت راهبردی مارب

در 5 سال گذشته استان مارب از اصلی ترین پایگاه ائتلاف غربی - عبری - عربی در مرکز یمن بوده و رژیم سعودی برای تثبیت مواضع در این استان سرمایه گذاری زیادی انجام داده و نیروهای تحت فرمان (دولت مستعفی و فراری منصور هادی) را به انواع تجهیزات مدرن نظامی مجهز نموده است.

مارب برای رژیم سعودی اهمیت راهبردی و فراوانی دارد و تمام توان و امکاناتش را در سال های گذشته در این استان به میدان آورد چرا که رؤیای اشغال شهر صنعاء را در سر می پروراند و به خوبی می دانست برای رسیدن به پایتخت باید مواضع را در این استان تقویت و تحکیم کند.

نیروهای ائتلاف سعودی تا اوایل زمستان سال 98 ابتکار عمل را در استان مارب در دست داشتند اما با آغاز عملیات رزمندگان یمنی تحولات میدانی تغییر کرد و بخش های وسیعی از این استان از اشغال خارج شد و همه امیدهای ریاض بر باد رفت.

استان مارب که قلب یمن خوانده می گردد از محور غربی حدود 170 کیلومتر با شهر صنعاء فاصله دارد و دروازه شرقی پایتخت محسوب می گردد و شمال و جنوب یمن را به یکدیگر متصل می نماید و سرشار از منابع گازی و نفتی است و همین مسئله اهمیتش را چند برابر نموده است.

آزادسازی مارب ضربه دوجانبه؛ یکی، به دولت مستعفی و فراری منصور هادی است که دیگر تسلطی بر مناطق یمن نخواهد داشت و ضربه دیگری به سعودی است که آخرین مراکز تحت اشغالش در یمن را از دست خواهد داد.

سرسپردگان دولت هادی به ریاض درباره تبعات سقوط کامل استان مارب هشدار داده اند و از آن به مثابه خط اول دفاع از شهرهای جیزان و شروره عربستان نام برده اند که سقوط آن به منزله توسعه کنترل انصارالله یمن بر کل مرزهای مشترک با عربستان و افتادن استان نفت خیز در کنترل صنعا دانسته اند و اینکه توان نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن را دوچندان خواهد نمود.

بعضی از مزدوران وابسته به عبد ربه منصور هادی حتی از سقوط مارب به عنوان مقدمه سقوط ریاض نام برده اند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 4105

به "فتح قریب الوقوع شهر راهبردی مأرب به دست نیروهای انصارالله یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فتح قریب الوقوع شهر راهبردی مأرب به دست نیروهای انصارالله یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید