سکوت مارگارت تاچر در برابر صدام به دلیل قراردادهای تسلیحاتی

به گزارش مجله پریها، به گزارش خبرنگاران به نقل از اسپوتنیک، اسناد طبقه بندی و محرمانه دولت انگلیس که اخیراً از آرشیو ملی این کشور فاش و منتشر شده، نشان می دهد با وجود به راه انداختن کمپین بین المللی علیه صدام در آغاز جنگ عراق و کویت، مارگارت تاچر نخست وزیر اسبق انگلیس از این اقدام کشورهای جهان حمایت نکرده و دلیل آن نیز نگرانی لندن در خصوص قراردادهای فروش تسلیحات نظامی به دولت صدام بوده است.

سکوت مارگارت تاچر در برابر صدام به دلیل قراردادهای تسلیحاتی

بر اساس این اسناد، ویلیام والدگریو وزیر خارجه وقت انگلیس با ارسال نامه ای محرمانه به مارگارت تاچر، از وی می خواهد به دلیل قراردادهای سنگین فروش تسلیحات انگلیسی به بغداد، نخست وزیر انگلیس از این کمپین حمایت نکرده و سخنان تندی نیز علیه دیکتاتور سابق در جوامع بین المللی مطرح نکند، موضوعی که مورد قبول تاچر نیز قرار می گیرد.

این در حالیست که بر اساس اسناد مذکور، مارگارت تاچر از جمله پایه گذاران کمپین بین المللی علیه صدام و تجاوز نظامی به به کویت بوده که پس از دریافت نامه و مذاکره با وزیر خارجه کابینه خود، از این کمپین پا پس می کشد.

وزیر خارجه وقت انگلیس همچنین به موضوعی دیگر در نامه خود اشاره می کند: در صورت این اقدام شما، آنگاه این سوال علیه دولت (انگلیس) مطرح می شود که اگر (صدام) چنین است، پس چرا لندن برای مدت طولانی اقدام به فروش تسلیحات به عراق کرده است؟

این در حالیست که والدگریو در همین نامه، به ماهیت بی رحم و قساوت صدام و همراهان تندرو دولت وی اشاره کرده و اعتراف کرده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 فروردین 1400 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 4031

به "سکوت مارگارت تاچر در برابر صدام به دلیل قراردادهای تسلیحاتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سکوت مارگارت تاچر در برابر صدام به دلیل قراردادهای تسلیحاتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید