آسانژ در حالت مرگ است

به گزارش مجله پریها، ایرنا نوشت: پزشکان اروپایی در نامه ای سرگشاده به وزیر کشور انگلیس هشدار دادند اگر سریعا به وضع سلامتی جولیان آسانژ بنیان گذار سایت افشاگر ویکی لیکس رسیدگی نشود در زندان تلف خواهد شد.

آسانژ در حالت مرگ است

در این نامه که همچنین از سوی پزشکان استرالیایی و سریلانکایی امضاء شده درباره اوضاع جسمی و روحی آسانژ و توانایی او برای حضور در دادگاه هشدار داده و پیشنهاد شده است که او برای مداوا به کلینیک تخصصی منتقل شود تا از سوی متخصصین تحت مراقبت قرار گیرد.

این نامه که از سوی ویکی لیکس منتشر شد می افزاید: به لحاظ پزشکی و براساس شواهد موجود، ما نسبت به توانایی جسمی آسانژ جدا نگران و بر این باور هستیم که سلامتی او بایستی سریعا توسط پزشک متخصص مورد ارزیابی قرار گیرد.

امضاء کنندگان این نامه با بیان اینکه شرایط جدی است و زمانی برای از دست دادن وجود ندارد هشدار داده اند که در غیر اینصورت او در زندان تلف شود.

جولیان آسانژ در سال 2010 با استفاده از وبسایت ویکی لیکس، اسناد دیپلماتیک و نظامی طبقه بندی شده را درباره اقدامات آمریکا در بمباران عراق و افغانستان افشا کرد که برای دولت آمریکا بسیار شرم آور بود.

از آن زمان به بعد، آسانژ گرفتار پیگردهای قضایی بوده و اکنون با تلاش واشنگتن برای استرداد او از انگلیس به آمریکا روبرو است. اتهام او در آمریکا نقض قانون جاسوسی است که می تواند به صدور حبس 175 سال در زندان آمریکا منجر شود.

این افشاگر 48 ساله از آوریل (فروردین) گذشته تاکنون در زندان انگلیس تحت تدابیر امنیتی شدید بسر می برد.

پلیس بریتانیا پیش تر توانست او را از سفارت اکوادور در لندن بیرون بکشد.

آسانژ از سال 2012 در سفارت اکوادور بسر می بُرد تا از استرداد به سوئد جلوگیری شود. در سوئد او با اتهاماتی درباره هتک حرمت جنسی روبرو است؛ اتهامی که این افشاگر، آن را تکذیب کرده است.

نیلس ملزر(Nils Melzer) گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور شکنجه و دیگر رفتارهای غیرانسانی می گوید: تداوم روبروه آسانژ با رفتارهای دلخواهی و نادرست می تواند به زودی به قیمت جان او تمام شود مگر این که دولت انگلیس فورا این رویه را تغییر داده و به شرایط غیرانسانی رفتار با او رسیدگی کند.

چندی پیش رسانه های اسپانیا گزارش دادند: بعد از پناهندگی جولیان آسانژ به سفارت اکوادور در لندن، یک شرکت اسپانیایی که مسئولیت حفاظت از سفارت را برعهده داشته، در مدت زمانی که آسانژ در سفارت اکوادور ساکن بوده از وی برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) جاسوسی می کرده است.

به رغم خاتمه یافتن دوران محکومیت جولیان آسانژ بنیانگذار ویکی لیکس، یک قاضی در لندن در ماه گذشته اعلام کرد که وی باید تا زمان برگزاری دادگاه استرداد به آمریکا، در بازداشت بماند.

آسانژ همچنین هزاران ایمیل حزب دموکرات را در جریان کارزار انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 ایالات متحده منتشر کرد که این اسناد را هکرهای روسی به دست آورده بودند.

به عقیده کارآگاهان این اقدام، حرکتی در جهت تخریب کارزار انتخابات ریاست جمهوری هیلاری کلینتون نامزد دموکرات و رقیب دونالد ترامپ رئیس جمهوری کنونی آمریکا بود.

جولیان آسانژ به حکم دادستان سوئد و به دلیل اتهام تجاوز جنسی در سراسر اروپا نیز تحت پیگرد قانونی قرار داشت اما برای فرار از این اتهام به سفارت اکوادور در لندن پناه برد.

دادستان کل سوئد هفته گذشته تحقیقات در مورد پرونده آزار جنسی بنیانگذار ویکی لیکس را به دلیل نبود ادله کافی، متوقف کرد.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 دی 1398 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3030

به "آسانژ در حالت مرگ است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسانژ در حالت مرگ است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید