اعزام نفتکش ایرانی به مقصد ونزوئلا در آیینه رسانه های اروپایی

به گزارش مجله پریها، رسیدن چهارمین نفتکش ایرانی به ونزوئلا با واکنش گسترده رسانه های سراسر دنیا و به ویژه اروپا همراه بوده است.

اعزام نفتکش ایرانی به مقصد ونزوئلا در آیینه رسانه های اروپایی

با ما سفر کنید و با تور دور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

رسانه های فرانسوی، انگلیسی و آلمانی همه با تمرکز بر مسئله تحریم ها به تحلیل این موضوع پرداختند. ازنظر این رسانه ها، ایران و ونزوئلا پیروز به درهم شکستن نظام تحریم های آمریکایی شده اند. در این رسانه ها عنوان شده است تانکرهای نفتکش Fortune ، Forest ، Petunia ، Faxon و Clavel که در کل حامل 1 میلیون و 53 هزار بشکه سوخت و تجهیزات پالایشگاهی هستند با پیروزیت از ایران به مقصد ونزوئلا ارسال شده اند. رسانه هایی ازجمله لوموند، لوتان، مختینیک، فرانس 24، و بسیاری دیگر در فرانسه؛ اشپیگل و دویچه ووله در آلمان؛ بی بی سی و رویترز در بریتانیا ازجمله رسانه های مطرحی بودند که واکنششان به این موضوع آنالیز شده است. دیگر محورهای موضوعی این یادداشت های خبری-تحلیلی به توضیح ذیل است:

تشریح شرایط و چرایی انتخاب ایران و ونزوئلا

در بعضی رسانه های اروپایی، موضوع نفتکش ایرانی در بافتار دنیای که درگیر مبارزه با بحران کروناست آنالیز شده است. از دید این رسانه ها، در بحران کرونا در حوزه های مختلف سیاسی، مالی و بهداشتی، انعطاف و تاب آوری نظام بین الملل به چالش کشیده شده است و قوانین بین ملت ها، قواعد بین المللی و سازوکارهای جدیدی درحال پیدایش هستند. درمورد کشورهایی ازجمله ایران و ونزوئلا، این مبارزه از مدت ها قبل و در پی مسائل تحریم های بین المللی شروع شده است و این دو کشور برای کاهش اثرات سوء تحریم های تحمیلی یک جانبه گرایانه آمریکا، درصدد جستجوی راه چاره هایی ازجمله استفاده از سازوکارهای نوین درمقابل تحریم هستند.

طبق گزارش رسانه های اروپایی، درحالی که ایران و ونزوئلا ازنظر ذخایر طلای سیاه در زمره کشورهای نخست دنیا به شمار می آیند، بازی های تحریمی آمریکا علیه این دو، صنعت نفتی سرشار از سود را برای سال های متوالی متوقف و عوایدش را از آن ها دریغ نموده است. ونزوئلا نمی تواند ذخایر نفت خام خود را پالایش کند و زیرساخت های ایرانی نیز به ترمیم احتیاج دارند. درمقابل این چالش ها، دو کشور راه سومی را به بوته آزمون گذارده اند. انتقال سوخت ایران به ونزوئلا در کوتاه مدت می تواند مبارزه ای با تحریم های آمریکایی باشد که منجر به قحطی سوخت در کارکاس، پایتخت ونزوئلا شده است و در طولانی مدت می تواند نظام تحریم های بین المللی را به چالش بکشد.

درهم شکستن تحریم های آمریکایی

بسیاری از رسانه های اروپایی، به ویژه در فرانسه، رسیدن چهارمین نفتکش ایرانی به ونزوئلا را مصداق ناکارامدی و درهم شکستن نظام تحریم های بین المللی و سرانجام اثرگذاری آن ها دانسته اند. از دید آن ها، آمریکا باید برای غلبه بر دو کشور ایران و ونزوئلا چاره ای دیگر بیندیشد. باوجوداین، مسئله ای که ازنظر رسانه های اروپایی وجود دارد این است که نفتکش های اعزامی، حجم اندکی از احتیاجهای ونزوئلا به انرژی را تأمین می نماید. رسانه های بریتانیایی، به ویژه رویترز و بی بی سی، با اشاره به مسائل داخلی ونزوئلا، گرانی گازوئیل در آستانه رسیدن نفتکش های ایرانی به این کشور را بازی دولت با مردم و احتمال بروز ناآرامی در کشور دانسته اند.

لازم به ذکر است فراوری داخلی نفت ونزوئلا از 3 میلیون بشکه در روز به 630 هزار بشکه کاهش یافته است و بسیاری از کارشناسان اروپایی آن را مربوط به سیاست های ملی گرایانه نفتی ونزوئلا مربوط دانسته اند و تحریم های آمریکایی به نظر آن ها اثری حاشیه ای در کاهش سطح فراوریی نفت خام ونزوئلا داشته است.

رسانه های بریتانیایی تأکید داشته اند که ایران و ونزوئلا، دو کشور تحت تحریم های ویرانگر آمریکایی، دیگر چیزی برای از دست دادن نداشته اند، ازاین رو، این انتقال سوختی که بسیار دور از ذهن به نظر می رسید را تقبل نموده اند و اگرچه در روش پرداخت وجه یا تأمین احتیاجمندی دو کشور با چالش هایی رویارو هستند، اما ترجیح داده اند خطر انجام این ابتکار عمل را بپذیرند. بنابراین، برای اولین بار نفت ایران به مقصد آمریکای لاتین حرکت نموده است و درنهایت، دو طرف آن را معامله ای خوب دانسته اند.

ایستادگی علیه امپریالیسم آمریکایی

یکی دیگر از محورهای تحلیلی در رسانه های اروپایی، ایستادگی ایران و ونزوئلا در برابر نظمی دنیای به نفع آمریکا و امپریالیسم این کشور بوده است. این مسئله به ویژه با درنظر دریافت انزوای خودخواسته آمریکای ترامپ و دوری جستن این کشور، حتی از هم پیمانان این کشور مهم است. بسیاری از این رسانه ها با اشاره به سخنان مقامات ایرانی، عنوان نموده اند که برای ایران و ونزوئلا، به عنوان دو کشور انقلابی، بیش از هر چیز مهم است که هرگز سر خود را درمقابل امپریالیسم خم ننمایند.

نکته دیگر مورد توجه رسانه های اروپایی این بوده است که به رغم تهدیدهای آمریکا علیه ایران و ونزوئلا، نفتکش های ایرانی به سلامت و بدون کارشکنی در بنادر ونزوئلا پهلو گرفته اند. از دید آن ها، ممکن است گرفتاری ترامپ درمورد انتخابات یا بحران کرونا از مسائلی باشد که سکوت آمریکا را دامن زده است. در هر حال، آرامش فعلی آمریکا به عنوان چالشی برای قدرت این کشور مطرح شده است. این رسانه ها پیش بینی می نمایند چنانچه این روال ادامه یابد، ترامپ در دور دوم احتمالی ریاست جمهوری خود با رویکرد متفاوتی برخورد خواهد نمود.

رسیدن نفتکش های ایرانی به سواحل ونزوئلا با اسکورت نیروی دریایی این کشور، مفاهیم امنیتی و نظامی عمیقی برای قدرت آمریکا داشته است. رسانه های اروپایی، به ویژه در فرانسه و آلمان، حرکت نفتکش های ایرانی به سمت آمریکای لاتین را با استقرار موشک های اتحاد جماهیر شوروی در کوبا مقایسه نموده اند که در آن موقع به بحران عظیم تسلیحاتی در دوره جنگ سرد، معروف به بحران موشکی، دامن زد. این احتمال را نیز دور از ذهن ندانسته اند که نزدیکی جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران به آمریکا که می تواند احتمال تنش بین دو کشور را بالا ببرد، درنهایت مانند نمونه جنگ سرد، به شروع فرایند تنش زدایی از روابط دو کشور ایران و آمریکا ختم گردد.

مدیرعامل موسسه ابرار معاصر تهران

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 مرداد 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3471

به "اعزام نفتکش ایرانی به مقصد ونزوئلا در آیینه رسانه های اروپایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعزام نفتکش ایرانی به مقصد ونزوئلا در آیینه رسانه های اروپایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید