مرزبان: تیم امید احتیاج به تغییر رادیکال دارد، کمیته فنی نقش چندانی در فوتبال دنیا ندارد

به گزارش مجله پریها، کارشناس فوتبال ایران با بیان اینکه کمیته فنی نقش چندان اساسی در فوتبال دنیا بازی نمی کند گفت: مگر در فدراسیون فوتبال آلمان در کمیته فنی تصمیم گرفته می گردد که چه بازیکنی به اردو دعوت گردد یا نه؟

مرزبان: تیم امید احتیاج به تغییر رادیکال دارد، کمیته فنی نقش چندانی در فوتبال دنیا ندارد

علیرضا مرزبان در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرنگاران در خصوص آینده تیم امید با فرهاد مجیدی و اینکه آیا این تیم با کادر فعلی اش شانسی برای صعود به المپیک 2020 خواهد داشت یا نه؟ گفت: انتخاباتی که در فوتبال ایران انجام می شود چه در باشگاه ها و چه تیم های ملی مخصوصا تیم های پایه بر اساس روابطی است که وجود دارد. این روابط باعث انتخاب های سیاسی و اجتماعی می شود تا بلکه باری را از دوش مسئولان فدراسیون بردارد. این شرایط رویای اینکه ما دوباره بتوانیم در المپیک باشیم را به صفر می رساند چرا که این ارتباطات همواره به تیم ملی و تیم های پایه ما ضرر زده است. به جرات می توانم بگویم که هیچ گاه استمراری در کار مربیان ما نبوده است. مربیانی که حتی می توانستند خوب کار نمایند درگیر مسائل حاشیه ای می شدند و خیلی زود صدای منتقدان را در مقابل نتایجی که رخ می داد، در می آورد. در صورتی که ما یک مسئله را باید خیلی خوب بدانیم و اینکه آیا بازیکنان پایه ما واقعا خوب هستند یا نه.

باید در فوتبال پایه روش اروپایی ها را در پیش بگیریم

وی اضافه نمود: آیا آموزشگاه های ما خوب کار می نمایند یا نه؟ آیا غیر از این است که تیم های پایه باشگاه های ما در آسیا حرفی برای گفتن ندارند؟ این واقعیت به آنجا بر می شود که دیگر خبری از فوتبال خیابانی در کشورمان نیست. زمین های خاکی که هر سال فوتبالیست های خیلی خوبی را تحویل می داد دیگر وجود ندارند. دامنه فوتبال فقط به مدارس فوتبال و ورزشگاه ها کشیده شده که این مشکل در اروپا هم وجود داشت. بعد از جام دنیای 1994 و آنالیز این مسئله که چرا بعد از جام دنیای 1990 که آلمان قهرمان شد، دیگر بازیکنانی با آن کیفیت بالا در جام دنیای بعد از آن دیده نشد، مورد آنالیز نهاده شد. تصمیمی که در کنگره بزرگ در این مورد لحاظ شد این بود که تیم های حاضر در بوندس لیگای یک، دو و سه ملزم به داشتن آموزشگاه شوند. این آموزشگاه ها می بایست کاملا جدی و اصولی کار می کردند و نظارت خیلی جدی نیز از سوی فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ آلمان روی آنها می شد. تیم ها باید روی پرورش بازیکنان حساسیت به خرج می دادند.

در آموزشگاه های ایران به بازیکنان سفارشی بها داده می شود

کارشناس فوتبال ایران مطرح کرد: از طرف دیگر قیمت بازیکنان مدام در حال افزایش و خواسته های اقتصادی شان هم بالا رفته بود و این مسئله باعث شد تیم های اروپایی به پرورش بازیکن بیشتر تمایل نشان دهند و در واقع مجبور به این کار بودند. از این رو آنها بازیکنان خوبی را از لحاظ فنی، اخلاقی و فکری پرورش دادند. در اروپا این کار خیلی خوب انجام شد و پایه گذار آن هم هلندی ها بودند. در ادامه فرانسه، آلمان و انگلیس این راه را در پیش گرفتند. الان هم می بینیم که در فوتبال انگلیس جوانان خیلی خوبی چهره شده اند و تیم های ملی خوبی را برای کشورشان تشکیل می دهند اما در فوتبال ایران اصلا این طور نبوده و نیست. در آموزشگاه های کشور ما یکسری بازیکنان حضور دارند که سفارش شده هستند و حتی مبلغی را پرداخت نموده اند تا در این آموزشگاه ها تمرین و بازی نمایند. در این صورت بازیکنان مستعدی که باید کنار اینها دیده شوند کاملا نادیده گرفته می شوند.

مجیدی را خوب می شناسم

مرزبان با تاکید بر اینکه فرهاد مجیدی یکی از بازیکنان خیلی خوب و با شخصیت فوتبال ایران بوده است، یادآور شد: او دید مثبتی به فوتبال داشته و با شرایط حاکم بر فوتبال روز دنیا آشنایی دارد. چندین بار که با فرهاد صحبت نموده ام متوجه شده ام او علم روانشناسی، فیزیولوژی و تاکتیکی فوتبال را دارد. درگیری که الان در تیم امید وجود دارد و گفته می شود کمیته فنی در کار مجیدی دخالت می نماید، طبعتا پایه گذار یک شکست بزرگ است. کمیته فنی باید در واقع در کنار سرمربی باشد و سرمربی باید در انتخاب بازیکنان، روش بازی تیمش و نکات درون تیمی باید آزادی عمل داشته باشد. سوال این است، کدام یک از اعضای کمیته فنی توانسته اند در لیگ برتر ایران تیمی را راهنمایی نمایند؟ کدام شان حتی در لیگ سرمربی نموده و نتایج خوبی بگیرند؟ واقعیت این است که اعضای کمیته فنی خودشان از نظر فنی سطح پایین تری نسبت به فرهاد مجیدی دارند. این مسئله را باید خوب مورد آنالیز قرار دهیم.

باید در کادرفنی و کمیته فنی تغییرات اتفاق بیفتد

وی در این رابطه یادآور شد: کمیته فنی باید صندلی خوش را بداند و اعضای آن نباید به خودشان اجازه دهند در کار سرمربی دخالت نمایند. این مسئله خیلی مهم و نقش فدراسیون فوتبال در این مورد بسیار تاثیرگذار است. حمایت از فرهاد مجیدی باید رقم بخورد مضاف بر اینکه تغییراتی در کادرفنی و هم کمیته فنی انجام گیرد. کمیته فنی نقش چندان اساسی در فوتبال دنیا بازی نمی نماید. مگر در فدراسیون فوتبال آلمان در کمیته فنی تصمیم گرفته می شود که چه بازیکنی به اردو دعوت شود یا نه؟ مگر تیم های پایه کشورهای اروپایی از کمته فنی خودشان دستور می گیرند؟ کمیته فنی در واقع باید در کنار سرمربی باشد و یاری کند تا مسائل او رفع شود. شرایطی را فراهم نمایند که سرمربی بدون کوچکترین دغدغه برنامه هایش را پیش ببرد تا او این احساس را داشته باشد که بازیکنانی به اردو دعوت می شوند که پشت سرشان مدیربرنامه های قوی است. این مسئله به این برمی شود که انتخاب های اجرا شده انتخاب های خوبی نیست. مجیدی می تواند مربی پیروزی باشد از این جهت که با فوتبال روز دنیا آشناست و شخصیت بالایی دارد.

همه چیز بستگی به هوش استیلی دارد

کارشناس فوتبال ایران با بیان اینکه حمید استیلی نقش مهمی در شرایط فعلی تیم امید برعهده دارد، مطرح کرد: استیلی باید رنگ خودش را در تیم امید معین کند. او باید معین کند بین کمیته فنی و فرهاد مجیدی الا کلنگ بازی می نماید یا اینکه تصمیم گیری صددرصد دارد و از فرهاد مجیدی حمایت می نماید. از طرف دیگر استیلی چون از سوی فدراسیون فوتبال به عنوان مدیر تیم امید معین شده به نوعی مجبور است باید با کمیته فنی هم همکاری کند. این مسئله بر می شود به هوش استیلی که چگونه عمل نموده و این مسئله را سازماندهی کند. او در واقع باید بتواند ارتباط خیلی خوبی بین این سه گروه برقرار کند. اگر استیلی بتواند بین کادرفنی به همراه بازیکنان، کمیته فنی و فدراسیون فوتبال یک اتحاد و همکاری خیلی خوب بوجود بیاورد قطعا تیم امید نتایج بهتری را کسب نموده و به آرامش خوبی هم خواهد رسید.

مصلحت جویی تیم امید را نابود می نماید

مرزبان اظهار داشت: کار تیمی در ایران برای مان مشکل است. اگر نظرات متفاوتی هم داریم وقتی تصمیم به یک همکاری مشترک می گیریم باید پشت تصمیمات گروهی مان بمانیم نه اینکه وقتی اولین مشکل بوجود بیاید هر فردی از گروه سعی کند پا پس کشیده و خودش را مسئول نداند. این تیم نیاز صددرصد به تغییر و دگرگونی رادیکال دارد و مسائل موجود به هیچ عنوان با مصلحت جویی حل نمی شود. تنها فردی که الان کنار فرهاد باید باشد استیلی است و آنها با دست در دست هم می توانند با قدرت بالا تیم را به سمت جلو حرکت دهندباید خیلی راحت بگویم که کمیته فنی باید نقش خود را در تیم امید کاملا کمرنگ کند و فقط در نقش سازماندهی و یاری در بخش های مختلف به این تیم یاری کند تا راهی المپیک شود.

مجیدی باید تکلیف انتخاب های خود را معین کند

وی با اشاره به انتخاب های اجرا شده از سوی فرهاد مجیدی برای تیم امید، اضافه نمود: مجیدی باید معین کند که نفرات انتخاب شده برای تیم امید واقعا از فزونین های فوتبال ایران هستند یا اینکه بعضی از آنها سفارش شده اند. اگر نظرش این است که همه این نفرات شایسته حضور در تیم امید نیستند باید تغییرات خود را بدون سازش لحاظ کند و کارش را به صورت رادیکال انجام دهد. مربی خوب نباید اهل سازش باشد. مربی پیروز اجازه ندارد به کسی باج دهد.

مرزبان گفت: انتظارم از مجیدی این است که تصمیم گیری های قاطع داشته باشد. او اگر بخواهد با سازش با فدراسیون و کمیته فنی کارش را ادامه دهد قطعا اعتبار خودش را در تیم امید زیر سوال برده است از این جهت که بازیکنان خیلی خوب این شرایط را درک خواهند کرد. امیدوارم یک اتفاق رادیکال در تیم امید رخ دهد و هر کس صندلی خودش را بشناسد. مطمئنا اگر کمیته فنی کار خودش را تا الان درست انجام داده بود هیچ یک از این اتفاقات رخ نمی داد. الان سال هاست در تیم های پایه فوتبال ما خوب کار نمی شود و آیا افرادی که در کمیته فنی هستند بر وظایف خود در این زمینه واقفند؟ در واقع کمینه فنی باید جوابگو باشد که چرا در این چند سال اخیر هر مربی را که برای تیم های پایه استخدام کردند با نتیجه گیری همراه نبوده است. ریشه این انتخاب ها همه از کمیته فنی شروع می شود.

دروازه بان جوان و ثابت لیگ برتر جایی در تیم امید ندارد

مرزبان در واکنش به این موضوع که گفته می شود فرهاد مجیدی کمترین شناخت را از بازیکنان تیم امید دارد، گفت: این شناخت در حال حاضر خیلی بیشتر از قبل است و نمی توان گفت سرمربی تیم امید شاگردانش را حوب نمی شناسد. به عقیده من بهترین گزینه برای تیم امید فرهاد مجیدی است. او فقط نیاز به یاری دارد و این یک مسئله ساده است. او تجربه لازم را کسب نموده و شاید فقط اختلافات درونی می تواند به تیم امید ضربه بزند. دروازه بان فصل گذشته تیم نفت مسجد سلیمان که فصل پیش شاگرد من بود الان در یک تیم لیگ فزونی دیگر فیکس بازی می نماید اما این بازیکن را در تیم امید نمی بینیم. به خاطر همین اعتقاد دارم باید به مجیدی در شناخت بیشتر بازیکنان امید حاضر در لیگ برتر یاری شود و با یک کار گروهی درست و اصولی پیش رفت.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 مهر 1398 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2810

به "مرزبان: تیم امید احتیاج به تغییر رادیکال دارد، کمیته فنی نقش چندانی در فوتبال دنیا ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرزبان: تیم امید احتیاج به تغییر رادیکال دارد، کمیته فنی نقش چندانی در فوتبال دنیا ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید