تهیه نظام نامه نحوه مشارکت بخش خصوصی با شهرداری

به گزارش مجله پریها، به گزارش خبرنگاران، علی نیازی در نخستین اجلاس فرصت های سرمایه گذاری در شهر تهران گفت: سازمان سرمایه گذاری شهرداری تهران حدود 14 سال است که تاسیس شد. تنوع پروژه ها تا پیش از این محدود بود اما در دوره جدید به خواست شورای شهر ضرورتی ایجاد شد که حوزه مشارکت تسری داده گردد و در بخش های نگهداشت و پروژه های این چنینی توسعه داشته باشد. لذا فعالیت هایی آغاز شد البته موانع قانونی برای پیشبرد پروژه های شهری وجود داشت که یک لایحه برای مهیا ساختن زیرساخت های قانونی به شورای شهر ارائه شد.

تهیه نظام نامه نحوه مشارکت بخش خصوصی با شهرداری

وی اضافه نمود: روندی که برای این جریان پیش بینی شد مروری بر مسیر موفقیت کشورهای خارجی بود. از هفته آینده نگارش نظام نامه شروع می گردد و در همایش فصلی بعدی با یاری شورای شهر تهران این نظام نامه تهیه می گردد و می توانیم از آن استفاده کنیم.

احتیاجی ادامه داد: از بخش های مختلف شهرداری در کمیته مشورتی حضور داشتند و همکاری های بسیار خوبی از سوی سازمان های مختلف شهرداری جلب و از تجارب سازمان های مختلف استفاده شد. وی با مروری بر آموخته های موفق جهان، گفت: بر اساس گزارش بانک جهانی، مشارکت عمومی در کشورهای مختلف جهان در 5 حوزه آنالیز گردیده است که یکی بحث بسترهای قانونی بود و تدارک پروژه، مدیریت قراردادها و پیشنهاد های مستقل حوزه هایی هستند که مورد ارزیابی قرار گرفته اند. احتیاجی با اشاره به اینکه یکی از اولین نکات جالب این گزارش این است که کشورهایی با درآمد بالاتر وضعیت بهتری در جلب مشارکت بخش خصوصی دارند، گفت: کشورها در دو شاخص، متمایز از کشورهای دیگر هستد. حوزه آماده سازی قراردادها در بخش مشارکت عمومی و خصوصی اختلاف معناداری را با سایر کشورها دارند و یکی دیگر هم بحث مدیریت قراردادها است؛ این دو شاخص است که تمایز جدی بین کشورهای موفق و کشورهای ناموفق در بهره مندی از مشارکت بخش خصوصی ایجاد نموده است. احتیاجی با بیان اینکه برای آماده سازی در مشارکت بخش خصوصی استطاعت نهاد عمومی آنالیز گردیده است، عنوان نمود: استطاعت مالی، ریسک های پروژه ها و... آنالیز می گردد و نکته جالب این است که الزامات قانونی در چند درصد از این کشورها وجود دارد، اما عده ای توانسته اند با اختلاف زیاد مشارکت بخش خصوصی را جلب نمایند. وی گفت: اگر بخواهیم سه آموخته از کشور استرالیا به عنوان نمونه عنوان کنیم این است که پروژه های مشارکتی را فارغ از اینکه بخش خصوصی وارد کدام حوزه گردد اولویت بندی می نمایند؛ اول از همه احتیاج سنجی می گردد. نکته دیگر این است که آنالیز می گردد آیا روش دیگری برای انجام پروژه وجود دارد یا خیر و مطالعه می گردد که آیا می گردد با مدیریت تقاضا به این احتیاج پاسخ داد. سرپرست سازمان سرمایه گذاری ومشارکت عمومی شهرداری تهران تاکید نمود: یکی از موارد بسیار مهم شفافیت است، همه چیز معین است در کشور کانادا قبل از این که پروژه به بخش خصوصی واگذار گردد نهاد بودجه ریزی استطاعات نهاد دولتی را آنالیز می نماید. اگر ما در پروژه های شهری به این بخش دقت می کردیم موفقیت های بسیاری حاصل می شد. احتیاجی بیان داشت: کار شاخص دیگری که در کانادا انجام می گردد این است که یک مشاور عدالت که مشاور حقوقی خارج از مجموعه است بر پروژه نظارت می نماید تا در شرایط شفاف، عادلانه و مناسب انجام گردد. وی گفت: تنوع زیادی در بستر های حقوقی و نهادهای متولی مشارکت در جهان وجود دارد. با این وجود می توان تعدادی شاخص های عملکرد خوب از میان جمیع این نظام ها گردآوری کرد که توسط صاحب نظران در امر مشارکت نیز پیشنهاد می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 دی 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 1281

به "تهیه نظام نامه نحوه مشارکت بخش خصوصی با شهرداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهیه نظام نامه نحوه مشارکت بخش خصوصی با شهرداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید