برترین راه برای کاهش وزن چیست؟

به گزارش مجله پریها، افرادی که دچار اضافه وزن یا چاقی هستند و با این مسئله دست و پنجه نرم می نمایند، ممکن است به این نتیجه برسند که زمان کم کردن وزن فرا رسیده است. معمولا در چنین مواقعی آنها منتظر تماشا نتایج هستند و گمان می نمایند به همین آسانی به نتیجه دلخواه خود می رسند. تصمیم برای کاهش وزن می تواند در پی مسائل سلامتی و ناراحتی های جسمانی و روحی گرفته گردد و یا شاید هم برای رسیدن به هدف و خواسته ای که شخص در پی آن است.

برترین راه برای کاهش وزن چیست؟

پزشکان و متخصصان تغذیه برای رسیدن به نتایج ایده آل افراد دارای اضافه وزن یا چاق، دستورالعمل های آهسته اما پیوسته ای دارند و معتقد به کاهش وزن با روش های سریع نیستند. به طور کلی بهتر است با روش های اصولی وزن کم کرد زیرا چنین روش هایی برای سلامتی پایدارتر تلقی می شوند.

شاید به سمت استفاده از برنامه هایی سوق داده شوید که به شما وعده می دهند در کوتاه ترین زمان ممکن وزن کم خواهید کرد اما بد نیست بدانید اغلب آنها رژیم های ناسالمی هستند که کالری را به شدت محدود و بعضی از وعده های غذایی را به کلی حذف می نمایند. بالاخره حق با هواداران کدام نظریه است؟ آیا کاهش وزن تدریجی و پیوسته صحیح است یا همان روش های سریعی که بعضی در فضای مجازی وعده اش را می دهند؟

تفاوت بین کاهش وزن تدریجی و سریع چیست؟ طبق اعلام سازمان های مربوطه، وقتی کم کردن وزن را تدریجی تلقی می کنیم که طی یک هفته بین نیم تا یک کیلوگرم وزن کم کنید. با این اوصاف به کاهش وزنی که منجر به کم شدن بیش از یک کیلوگرم در هفته می شود، کاهش وزن سریع گفته خواهد شد.

نتایج تحقیقات درباره کاهش وزن سریع

در مورد کاهش وزن سریع تحقیقات و مطالعات بسیاری صورت گرفته که هر یک از آنها روینمودهای متفاوتی را مورد آنالیز قرار می دهند. در یکی از این مطالعات به صورت تصادفی 200 نفر در دو گروه کاهش وزن تدریجی و کاهش وزن سریع تقسیم شدند. (یک گروه به مدت 12 هفته و دیگری به مدت 36 هفته تحت آزمایش قرار گرفتند. هدف از این پژوهش این بود که 15 درصد کاهش وزن محقق شود.)

افرادی که در گروه کاهش وزن سریع قرار داشتند سه مرتبه در طول یک روز رژیم غذایی داشتند و در آن از انواع غذاهای کم انرژی نظیر شیک و سوپ ها استفاده می کردند. در عوض به گروه کاهش وزن تدریجی این گونه توصیه شد که به طور روزانه 500 کالری کمتر مصرف نمایند. (ایجاد کسری کالری) علاوه بر این قرار شد در طول روز از یک الی دو وعده به صورت جایگزین استفاده نمایند.

نتایج تحقیق مذکور نشان می داد که نیمی از اعضای گروه کاهش وزن تدریجی و تقریباً 81 درصد از اعضای گروه کاهش وزن سریع نزدیک به 12.5 درصد وزن کم کردند. پس از اینکه هدف 12.5 درصدی پژوهشگران محقق و مرحله نخست با پیروزیت سپری شد، به مدت 2.75 سال تمامی شرکت نمایندگان تحت مراقبت حفظ وزن قرار گرفتند.

بعد از گذشت سه سال از این آزمایش، 76 درصد از کسانی که در گروه کاهش وزن تدریجی و سریع قرار داشتند مجدداً به دوران قبلی خود رجوع کردند و وزن از دست رفته آنها بازگشت. بنابراین نتیجه نشان می داد که فرقی نمی نماید در کدام یک از این دو گروه باشید، چرا که نتیجه یکسان است!

مطالعه دیگری که روی 101 زن یائسه صورت گرفته، نشان می دهد آثار کاهش وزن سریع بسیار بهتر از گروه کاهش وزن تدریجی بوده است. در واقع زنان یائسه ای که در گروه کاهش وزن سریع قرار داشتند، عملکرد بهتری از خود به جا گذاشته بودند. توجه داشته باشید که وقتی صحبت از کاهش وزن می شود، می بایست عوامل دیگری مثل تغییر در ترکیب توده بدنی و تراکم مواد معدنی استخوان ها هم در نظر گرفته شوند.

همان طور که ملاحظه کردید، مطالعات بالا نشان می دهند کاهش وزن در هر دو روش مذکور اتفاق می افتد و مطلوب ارزیابی می شود ولی کاهش وزن تدریجی مناسب تر از کاهش وزن با سرعت زیاد خواهد بود چرا که در حالت اول اندازه سوخت و ساز بدن و کالری که می سوزانیم در حد استاندارد است.

افراد حاضر در این آزمایش هیچ تفاوتی از نظر اندازه توده چربی موجود در بدن و توده عضلانی آب شده نداشتند ولی کسانی که به طور تدریجی وزن کم نموده بودند اندازه بیشتری از توده چربی بدن خود را از دست داده بودند. بنابراین نسبت چربی به عضله در این گروه مطلوب تر بود.

از دیگر مزایای کم کردن وزن به صورت تدریجی، بهبود تراکم استخوان است چرا که اگر با روش سریع وزن کم کنید، باعث کاهش دو برابری تراکم استخوانی می شود و فرد در معرض انواع بیماری ها از جمله استخوان های شنماینده یا همان پوکی استخوان قرار می گیرد.

سایر روینمودهای رژیم غذایی چگونه است؟

تحقیقات مختلفی تا به امروز راجع به کاهش وزن صورت گرفته و همگی بر این نکته تأکید می نمایند که فرقی نمی نماید از چه نوع رژیم غذایی پیروی کنید. (چه رژیم غذایی با پروتئین میانه باشد چه سرشار از پروتئین، رژیم حاوی کربوهیدرات کم باشد یا پرکربوهیدرات و پرچرب باشد یا کم چرب) تمامی روینمودهای رژیم غذایی نهایتاً منجر به نتایج مشابهی در مورد کاهش وزن خواهند شد.

حتی اگر به طور متناوب روزه بگیرید و تمامی کالری ها را حذف کنید، باز هم نتیجه مشابهی به دست خواهد آمد. روش های مختلف نتایج متفاوتی در مورد کاهش وزن به بار نمی آورند و همانند سایر روش ها می توانند تأثیر خود را بگذارند.

هنگام وزن کم کردن به چه چیز باید توجه کرد؟

1. متابولیسم بدن:

توجه داشته باشید که وقتی اندازه زیادی وزن کم می کنید، اندازه متابولیسم در حالت استراحت - انرژی که در حالت استراحت می سوزانید - کاهش می یابد. بالا نگه داشتن متابولیسم در حالت استراحت برای کاهش وزن لازم است و باید بدان توجه داشت. شوربختانه وقتی اندازه سوخت و ساز بدن به سرعت کاهش می یابد، به سطحی که پیش از گرفتن رژیم داشت باز نمی شود و حتی پس از حذف رژیم و وزن گیری مجدد هم اندازه آن به حال طبیعی برنخواهد گشت.

حال اگر به جای کاهش سریع وزن به سمت روش تدریجی آن بروید، اندازه سوخت و ساز بدن در حالت استراحت حفظ می شود. (دقیقا مثل وقتی که برنامه کاهش وزن شما به جای رژیم صرف همراه با ورزش های هوازی و غیرهوازی است)

2. اثرات جانبی

توجه داشته باشید که شاید بتوانید با رژیم های سخت گیرانه و روش های سریع به وزن ایده آل خود برسید اما قطع به یقین بدانید که اثرات جانبی چنین اقدامی می تواند به ضرر شما تمام شود. از جمله این اثرات جانبی می توان به مسائل و امراض صفراوی، ضعف در سیستم ایمنی بدن، خستگی مفرط و کاهش تراکم استخوان اشاره نمود. رژیم های غذایی سخت گیرانه می توانند در آینده بدن شما را با چالش روبرو نمایند.

3. دوام و پایداری

بدن انسان احتیاج به مواد مغذی دارد تا بتواند فعالیت های روزانه را نحو احسن انجام دهد. رژیم هایی که می خواهند وزن افراد را به سرعت کاهش دهند در درازمدت باعث می شوند غذاهایی که برای سلامتی مفید و ضروری هستند از سبد غذایی حذف شده یا مصرفشان کاهش یابد.

برای کم کردن وزن مصرف کربوهیدرات ها قدغن شده اما کربوهیدرات های سبوس دار منبعی سرشار و ضروری برای تغذیه سالم هستند که هم منجر به کاهش وزن می شوند و هم مانع ابتلا به بیماری ها خواهند شد. علاوه بر این جایگزین کردن وعده های غذایی به جای وعده های اصلی درست نیست و ماندگاری و دوام نخواهد داشت.

نتیجه نهایی و جمع بندی

صرف نظر از نحوه کاهش وزن، حفظ آن و بازنگشتن به نقطه اول بسیار سخت است. بدن ما کار می نماید تا با تنظیم سیستم های بیولوژیکی و اعمال یک سری تغییرات فیزیولوژیکی در بدن، وزن خود را در یک نقطه معین شده نگه دارد تا اطمینان حاصل شود که وزن کم شده را دوباره به دست می آوریم!

این خصلت از اجداد و نیاکان ما سرچشمه گرفته شده چرا که دیرزمانی آنها غذایی برای خوردن نداشتند و به طور اجباری وزن کم می کردند. با بهبود اوضاع و دسترسی به منبع غذایی مناسب، بدن آنها برای جبران وزن از دست رفته کوشش می کرد. کاهش وزن پیروز در طولانی مدت به موارد زیر بستگی دارد:

باید پیرو برنامه هایی باشیم که مبتنی بر شواهد و مدارک یقینی است و سراغ هر روش زودبازدهی نرویم.

کاهش وزن تحت نظارت متخصصان مراقبت های بهداشتی واجد شرایط باشد.

ایجاد تغییرات تدریجی در سبک زندگی خود - رژیم غذایی، ورزش و خواب - برای اطمینان از اینکه عادات سلامتی به صورت مادام العمر جواب می دهند. برترین راه برای کاهش وزن به نظر شما چیست؟

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرارو
انتشار: 15 خرداد 1402 بروزرسانی: 15 خرداد 1402 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 4833

به "برترین راه برای کاهش وزن چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین راه برای کاهش وزن چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید