بدخوابی احساس تنهایی را تشدید و مسری می نماید

به گزارش مجله پریها، پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا برکلی دریافتند که افراد بدخواب برای دیگران کمتر جذاب هستند و این امر موجب احساس تنهایی می گردد که می تواند مسری گردد.

بدخوابی احساس تنهایی را تشدید و مسری می نماید

به گزارش خبرنگاران و به نقل از گیزمگ، پژوهشی در سال گذشته نشان داد جهان در حال ورود به یک اپیدمی تنهایی است. تأثیرات منفی تنهایی و انزوای اجتماعی در سلامت در حال حاضر با افزایش نرخ مرگ زودهنگام همراه است. به طوری که یک مطالعه تا آنجا پیش رفت که این عامل را به تاثیرگذاری مرگ و میر بر اثر مصرف سیگار و الکل دانست.

در حال حاضر یک مطالعه جدید از دانشگاه یو. سی برکلی، ارتباط بین بدخوابی و کم خوابی با تنهایی را آنالیز نموده و دریافته است حتی پس از یک شب بدخوابی، مردم تمایل به عقب نشینی از اجتماع و خودداری از تعاملات اجتماعی دارند.

این تحقیق شامل تعدادی از آزمایش های مختلف از جمله آنالیز محرومیت از خواب و تصویربرداری مغز با روش fMRI بود.

این مطالعه پاسخ های 18 بزرگسال سالم را پس از خواب منظم و بعد از یک شب بی خوابی مقایسه کرد.

پژوهشگران دریافتند فعالیت قسمت مربوط به واکنش به تهدیدات در مغز افراد بدخواب افزایش می یابد. همچنین فعالیت بخش دیگری از مغز که به تعامل اجتماعی تشویق می نماید، کاهش می یابد.

آنالیز شرکت نمایندگان در این مطالعه نشان داد که بدخوابی و محرومیت از خواب با کیفیت، در نهایت منجر به تنهایی می گردد و افراد دیگر هم کمتر تمایل دارند با این افراد ارتباط برقرار نمایند.

نتایج این مطالعه نشان داد که تنهایی می تواند تقریبا به عنوان نوعی از انزوای مسری اجتماعی تعبیر گردد که به افراد خاصی منتقل می گردد که خودشان تنها هستند.

متیو واکر نویسنده ارشد این مطالعه شرح می دهد: هر چه کمتر بخوابید، کمتر می خواهید به تعاملات اجتماعی بپردازید و افراد دیگر شما را به عنوان یک فرد ضد اجتماعی می شناسند. این چرخه بد ممکن است عامل مهمی در بحران سلامت عمومی گردد.

البته این مطالعه همچنین نشان داد که احساس تنهایی و آثار مخرب آن می تواند تنها با یک خواب کامل رفع گردد.

واکر گفت: از نقطه نظر مثبت، فقط یک شب کامل و خوب خوابیدن باعث می گردد احساس اجتماع پذیری و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید و علاوه بر این، دیگران را به سمت شما جذب می نماید.

این تحقیق جدید در مجله Science Communications منتشر گردیده است.

منبع: isna.ir
انتشار: 14 شهریور 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 339

به "بدخوابی احساس تنهایی را تشدید و مسری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدخوابی احساس تنهایی را تشدید و مسری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید