با کرمی درباره حاشیه و متن تئاتر ، یک نگرانی بزرگ دارم

به گزارش مجله پریها، مدیرکل هنرهای نمایشی با بیان اینکه اخیرا هیچ کارگردان تئاتری به دادگاه احضار نشده است و با اشاره به اینکه سخت گیری ها در راستای عمل به قانون است، تاکید نمود: اگر می خواهیم از تئاتر لاکچری فاصله بگیریم، باید مسائل بودجه ای تئاتر رفع گردد.

با کرمی درباره حاشیه و متن تئاتر ، یک نگرانی بزرگ دارم

شهرام کرمی در گفت وگویی با خبرنگاران با اشاره به کمبود اعتبار تئاتر تاکید نمود، اگر گروه های نمایشی در چارچوب قانون عمل نمایند، هیچ نهاد بیرونی نمی تواند مسئله ای برای تئاتر ایجاد کند.

او به تازگی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام یادداشتی را منتشر نموده که تعبیر و تفسیرهای متفاوتی را از آن می توان داشت؛ از جمله رفتن او از مدیریت تئاتر، چرا که با توجه به حاشیه های این روزهای تئاتر هم نقدها زیادی به مدیریت این حوزه وارد می گردد و هم اینکه فشارهای زیادی وجود دارد؛ فشارهایی که خود کرمی هم آن را رد نمی نماید ولی در عین حال خاطرنشان می نماید، آنچه در فضای مجازی نوشته مربوط به دنیای شخصی اش است و آنجا فقط دغدغه ها و حسرت های خود را می نویسد، چون سختی کار زیاد است و انرژی بر.

این نمایشنامه نویس و مدیر این روزهای اداره کل هنرهای نمایشی که روز گذشته (شنبه، پنجم آبان ماه) هم جلسه ای با هیات مدیره خانه تئاتر داشته است به خبرنگاران گفت: در این جلسه که به پیشنهاد خانه تئاتر برگزار گردید، درباره نگرانی هیات مدیره از اتفاقات روزهای اخیر تئاتر و این که نگران بودند تئاترها با مشکل روبرو شوند یا سختگیری ها زیاد گردد صحبت کردیم و یکسری نگرانی های هنرمندان هم منتقل شد.

کرمی ادامه داد: در پاسخ به آنچه مطرح شد شرح دادم که شورای نظارت و ارزشیابی کماکان در چارچوب قوانین و آیین نامه های مصوب اقدام خواهد نمود. ما کوشش می کنیم شورا در همین چارچوب فعلی فعالیت خود را منسجم تر کند و هیچ نگرانی هم بابت اینکه بخواهیم سخت گیری در خصوص کارهای نمایشی داشته باشیم وجود ندارد، اما قطعا ملاک ما قانون است.

دستورالعملی برای گروه های تئاتری

او تاکید نمود: از این پس گروه های نمایشی از چند ماه قبل از اجراهای تئاتری باید متن را ارائه نمایند و ما متن را به تصویب می رسانیم تا کار به دقیقه 90 نرسد که تمرین به بازبینی برسد و بخواهیم سریع متن را تصویب کنیم، چون با این وضع هم ما تحت فشار قرار می گیریم و هم گروه های نمایشی و شاید بخشی از سخت گیری شورا بیشتر بابت این باشد که می خواهیم در راستای چارچوب و نظم عمل کنیم.

مدیر کل هنرهای نمایشی اضافه نمود: البته شرایط قبلا هم همین بوده ولی از همین تریبون اعلام می کنم، از این پس ضروری است گروه های نمایشی قبل از تمرین و نیز مرحله بازبینی متن خود را ارائه نمایند و ما در کوتاه ترین زمان، حتی کمتر از همان دو هفته ای که در شورای عالی انقلاب فرهنگی آمده جواب متن را می دهیم و گروه ها با خیال راحت می توانند پس از تصویب متن، سراغ تمرین بروند تا در مرحله دوم بازبینی کنیم.به این ترتیب وقتی متنی تصویب شورا را داشته باشد تا مرحله اجرا دچار هیچ مسئله ای نمی گردد، مگر اینکه از جهت شکلی بخواهیم اصلاحاتی را پیشنهاد دهیم.

وی یادآور شد: به دلیل آنکه حجم کارها زیاد بود، در مقطعی این همراهی با دوستان می شد که قبل از بازبینی متن را ارائه نمایند ولی از این پس مُصر هستیم در یک چارچوب معین این اتفاق بیفتد.

کرمی با اشاره به اینکه اعضای شورای نظارت و ارزشیابی همان اعضای شورای قبلی و از خانواده هنرمندان تئاتر هستند، خطاب به اهالی تئاتر گفت: آن ها می توانند با اطمینان و در چارچوب مقررات کارشان را انجام دهند و ما نیز از آن ها حمایت می کنیم. هیچ فشار و حاشیه ای هم بابت اینکه بخواهیم مانع کاری شویم بر ما و شورای نظارت وجود ندارد و آنچه برای صیانت از گروه های نمایشی ضروری است را انجام خواهیم داد.

هیچ کارگردانی به دادگاه احضار نشده است

او درباره اینکه شنیده می گردد برای برخی از تئاترها اخیرا مسائلی پیش آمده است، با تاکید براینکه هیچ کارگردانی به دادگاه احضار نشده است بیان نمود: شاید بابت اینکه مجوزهایی را به یکسری نمایش ها می دهیم نقدهای به ما وارد گردد، ولی این مسئولیت به دوش ماست و ما باید پاسخگو باشیم و باید میان هنرمندان و مدیران سالن ها و اداره کل تعامل وجود داشته باشد، تا بدون هیچ نگرانی، کارها به اجرای عمومی خود برسند.

مدیرکل هنرهای نمایشی در پاسخ به اینکه اگر فشاری خارج از حوزه تئاتر وجود ندارد، پس آیا سخت گیری و فشار اداره کل به معنای پیشگیری است؟ گفت: من فقط روی اصول و قواعد تاکید می کنم، به این معنی که نباید نمایشی فراوری گردد که ما در طول 10 روز یکدفعه تحت فشار قرار بگیریم تا متن را بخوانیم و اجرا را بازبینی کنیم.

کرمی همچنین در پاسخ به اینکه وقتی برقانون تاکید دارد چرا بخشنامه ای از سوی اداره کل صادر شده که مسئولیت مدیران تالارها را در اجرای نمایش ها بیشتر می نماید به طوری که باید تعهد بدهند و حتی برخی مدیران تالارهای نمایشی این اقدام را غیرقانونی دانستند؟ شرح داد: این دستورالعمل جدید نیست و طبق آنچه در پروانه نمایش ذکر شده بخشی از صیانت مجوز و هنرمندان برعهده مدیران سالن هاست ولی وظیفه اصلی صدور مجوز به عهده اداره کل است و این بخشنامه به شکلی مرور مقرارات قبلی بود، بویژه آنکه شاید برخی مدیران جدید به آن واقف نبودند. در این بین مدیران سالن ها انتقاد داشتند که در فرم های ارسالی برای صدور مجوز باید تعهد بدهند. این انتقاد وارد بود و گفتم آن را اصلاح نمایند چون مسئولیت به دوش مدیران سالن ها می افتاد و ما نمی خواهیم وظیفه شورای نظارت را به دوش مدیران محول کنیم، با این حال مدیران سالن ها هم وظایفی در قبال اداره کل و نیز هنرمندان دارند که در یک تعامل، همه ما برای صیانت از کار هنرمندان کوشش می کنیم و وظایف خود را انجام می دهیم.

او در این بخش با تاکید براینکه تعامل با خانه تئاتر، هنرمندان و مدیران سالن ها به بهبود وضعیت می تواند یاری کند، گفت: معتقدم اگر در چارجوب قانون عمل کنیم هیچ نهاد بیرونی مسئله ای ایجاد نمی نماید ولی وقتی تیزری فاقد مجوز منتشر می گردد منجر به آسیبی برای تئاتر می گردد و وقتی یک گروه نمایشی به اصلاحات مدنظر شورای نظارت کم توجهی می نماید آسیبش به تئاتر وارد می گردد، یا وقتی گروهی تمرین می نماید و بعد می گوید بیایید بازبینی، دچار مشکل می گردد چون متن مصوب نشده است.

کرمی سپس به دیدارش با هیات مدیره خانه تئاتر اشاره نمود که در آن جلسه درباره نمایش های مختلف صحبت شده و در پاسخ به این دیدگاه که انتظار می رفت پس از توییت وزیر ارشاد درباره تئاتر لاکچری، واکنش خاصی داشته باشد، گفت: ما تذکر مکتوب دادیم (نمایش بینوایان) و به دو تهیه نماینده آن هم تعهد مکتوب دادیم، یعنی طبق قانون مسئله در شورای مرکزی مطرح شد و به هرحال آنچه از جهت قانونی می توانستیم انجام بدهیم را انجام دادیم.

مشکل بزرگ من اعتبار است

وی در بخش پایانی این گفت وگو در پاسخ به این پرسش که چه شرحی برای نگرانی های اهالی تئاتر دارد چرا که در محافل تئاتری شنیده می گردد با توجه به استقبالی که از حضور او در اداره کل هنرهای نمایشی شد انتظار یک مدیریت مقتدرانه وجود داشت، بیان نمود: من از میان جامعه هنرمندان تئاتر انتخاب شدم و این انتخاب با استقبال هم روبرو شد. طبیعی است که انتظار از من زیاد باشد ولی خود من هم یک نگرانی بزرگ دارم. متاسفانه بزرگترین مشکل من در حال حاضر مسئله اعتبار تئاتر است و در این بخش دچار مسائلی شده ایم و اعتبارمان محدودتر شده است.

شهرام کرمی اضافه نمود: تئاتر برای گسترش و توسعه و اینکه گروه های نمایشی کار خود را درست پیش ببرند احتیاج به حمایت دارد و حمایت هم به این معناست که اعتبار و بودجه خوبی صرف گروه ها بگردد. اگر می خواهیم از تئاتر لاکچری فاصله بگیریم و از گروه های مستقل حمایت کنیم اولین شرطش این است که درست حمایت کنیم. یکی از بزرگترین دغدغه های من که کارم را دچار مشکل نموده و شاید نتوانسته ام خیلی اتفاقات را پیش ببرم همین بوده است. امیدوارم وزیر محترم با توجه به اینکه نسبت به گسترش تئاتر لاکچری ابراز نگرانی کردند، حداقل یاری نمایند تا اعتبارات تئاتر به موقع پرداخت گردد یا افزایش یابد، چون تعداد مخاطب در تئاتر محدود است و گردش مالی محدودی دارد و حتی اگر مردم هم حمایت نمایند یک گروه در سالن های کوچک هم نمی تواند حتی یک دهم هزینه های خود را تامین کند. این مهم ترین دغدغه من است و در شرایط فعلی با توجه به اعمال تحریم ها اعتبارات دولت کم شده و گرنه مسائل دیگر به نظرم قابل حل است و هنرمندان تئاتر هم کم توقع هستند و با اخلاص کار می نمایند و با کمترین امکانات می گردد اتفاقات خوبی را شکل داد.

گفت وگو از پرستو فرهادی خبرنگاران

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 اسفند 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 1629

به "با کرمی درباره حاشیه و متن تئاتر ، یک نگرانی بزرگ دارم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با کرمی درباره حاشیه و متن تئاتر ، یک نگرانی بزرگ دارم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید