خروج حاتمی کیا از گیشه؛ عرضه آنلاین به جای سینما

به گزارش مجله پریها، نامشخص بودن زمان فعالیت دوباره سینما ها باعث شده تا بسیاری از سینماگران طرح عرضه آنلاین فیلم های اکران نشده و پروژه تاسیس وی. او. دی ملی را دنبال نمایند تا چرخ این صنعت در روز های کرونایی هم بچرخد. 25 اسفند ماه چند هفته پس از تعطیلی سینماها؛ انجمن صنفی تهیه نماینده ـ. کارگردانان در نامه ای خطاب به سیدعباس صالحی (وزیر ارشاد) و آذری جهرمی (وزیر ارتباطات) اجرای ضربتی پروژه تاسیس وی. او. دی. ملّی را خواهان شدند.

خروج حاتمی کیا از گیشه؛ عرضه آنلاین به جای سینما

بیش از 40 روز از تعطیلی سراسری سینما های کشور به دلیل شیوع گسترده کرونا می گذرد و کماکان معین نیست این ویروس تا چه زمانی حضور خواهد داشت. با این حال تا زمان شیوع این بیماری سینما ها نیز فعالیت نخواهند کرد، حالا این موضوع باعث شده تا ابراهیم حاتمی کیا و سازمان سینمایی اوج، ریسک عرضه آنلاین فیلم سینمایی خروج را بپذیرند.

به گزارش خبرنگاران، فیلم سینمایی خروج تازه ترین اثر ابراهیم حاتمی کیا قرار است طی روز های آینده در سامانه فیلیمو و نماوا به صورت آنلاین عرضه گردد. طبق آنچه در کانال این فیلم منتشر شده است؛ سازمان هنری رسانه ای اوج تصمیم بر نمایش آنلاین فیلم سینمایی خروج به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا گرفته است.

همچنین این تصمیم با موافقت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مراجع قانونی نمایش در کشور روبرو شد. طرح اکران آنلاین و عرضه فیلم ها بدون اکران عمومی در شبکه نمایش خانگی از جمله راه چاره های پیشنهادی برای جلوگیری از طولانی مدت شدن وقفه ایجاد شده میان فراوریات سینمایی و مخاطبان بوده است.

علی سرتیپی پخش نماینده فیلم خروج با بیان اینکه سازندگان این اثر با اکران آنلاین ریسک بزرگی را انجام می دهند، گفت: امیدوارم این اتفاق آغاز نماینده مسیری برای آینده باشد تا فیلم های دیگری که در نوبت اکران هستند به ویژه آن هایی که ممکن است روی پرده فروش بالایی نداشته باشند از این طریق عرضه شوند.

وی ادامه داد: چنین روشی در بسکمک از کشور های جهان انجام می گردد و سالن سازی هم در کنارش ادامه دارد. ما بعد از این اکران آنلاین امکان اکران روی پرده سینما را هم داریم همانطور که در دیگر نقاط جهان رخ می دهد، ولی با این حال امیدواریم علاقه مندان نسخه قانونی را به وسیله همین اکران آنلاین ببینند چرا که این کار برای چرخش صنعت سینما می افتد.

فیلم سینمایی خروج مسائل معیشتی کشاورزان را روایت می نماید و شرایط خاص مالی مردم محروم کشور را به تصویر کشیده است.

فرامرز قریبیان، پانته آ پناهی ها، جهانگیر الماسی، گیتی قاسمی، محمدرضا شریفی نیا، مهدی فقیه، سام قریبیان، محمد فیلی، آتش تقی پور، اکبر رحمتی، فرزاد حسنی، رامین پور ایمان و محسن صادقی نسب، بازیگران اصلی این فیلم سینمایی هستند.

نامعین بودن زمان فعالیت دوباره سینما ها باعث شده تا بسکمک از سینماگران طرح عرضه آنلاین فیلم های اکران نشده و پروژه تاسیس وی. او. دی ملی را دنبال نمایند تا چرخ این صنعت در روز های کرونایی هم بچرخد. 25 اسفند ماه چند هفته پس از تعطیلی سینماها؛ انجمن صنفی تهیه نماینده ـ کارگردانان در نامه ای خطاب به سیدعباس صالحی (وزیر ارشاد) و آذری جهرمی (وزیر ارتباطات) اجرای ضربتی پروژه تاسیس وی. او. دی. ملّی را خواهان شدند.

در بخش هایی از این نامه آمده بود: از جمله دلایلی که خانه نشین شدن جمعیت در چین، کره جنوبی، ایتالیا و کشور هایی از این قبیل آسان تر از ایران صورت میگیرد و با بسته شدن سینما، تئاتر و مراکز اجتماعی و تفریحی رفت و آمد در سطح شهرهایشان سریع تر کاهش میابد این است که از زیر ساخت های قوی اینترنتی برخوردار هستند و می توانند در این ایام نفس گیر و ملال آور با برنامه های متنوع اوقات فراغت تحمیل شده بر مردم را به نحوی موثر پُر نمایند.

توقع از میلیون ها کودک، نوجوان، مرد، زن، پیر و جوان که از تحصیل، کسب و کار، گردش و تفریح و امانده اند و با بیرون افتادن از جریان پرشتاب روزمره باید در خانه ها بنشینند و با تعلیق، افسردگی، اضطراب و ترس کنار بیایند، توقعی نیست که بدون چاره اندیشی های لازم به آسانی براورده گردد و برای مدتی نامعلوم ادامه پیدا کند.

یک اقدام عملی و گره گشا که میتواند مردم را در گذراندن این روز های سخت همراهی کند، راه اندازی یک شبکه سراسری وی. او. دی. ملی است که بیش از صد فیلم سینمایی فراوری شده در سال گذشته را (که اینک در پشت در بسته سالن های سینما زمین گیر شده اند) به خانه های مردم بیاورد و با ایجاد رونق فوق العاده در نمایش خانگی به خلوت شدن شهر ها و قرار دریافت ملت در خانه ها کمک برساند.

راه اندازی پروژه وی او دی ملی نه تنها در مدیریت شرایط کنونی تاثیری معین نماینده دارد بلکه به تعطیل شدن بازار سیاه و بریده شدن دست سارقان و قاچاقچیان نیز از جریان فراوری داخلی مدد میرساند.

علیرضا داوودنژاد، کارگردان سینما، نیز در پی پیشنهاد یک صنف سینمایی برای راه اندازی وی او دی ملی در شرایط شیوع ویروس کرونا، نوشتاری را در راستای ضرورت این اتفاق منتشر کرد. او نوشت: راه اندازی وی او دی ملی و رساندن فیلم های سینمایی جدید و پرآوازه به مردم مشتاق و علاقه مند علاوه بر آن که در این شرایط بحرانی اقدامی موثر در خلوت کردن خیابان ها و افزایش امر پیشگیری از ابتلا مردم به کروناست بلکه فرصتی است که امنیت به بازار سینما برگردانده گردد و دست جریان تکثیر و نمایش های غیرقانونی نیز از تاراج مخاطبان و دارایی های سینمای ایران کوتاه گردد.

29 اسفند ماه هم یک تهیه نماینده و سینمادار گفته بود: طرح راه اندازی پروژه وی او دی ملّی با توجه به شرایط پیش آمده در کشور یک اراده می خواهد که باید برای ایجاد یک جهش خوب در رشد مخاطب این فضا، از این موقعیت استفاده کرد.

علی سرتیپی که در سال های گذشته هم مدیریت چند پردیس سینمایی از جمله کورش و حالا ایران مال را برعهده دارد و تهیه نماینده چند فیلم سینمایی نیز بوده از این پیشنهاد و درخواست مطرح شده استقبال نموده بود.

او در این باره گفت: من با کلیت موضوع تاسیس چنین پروژه ای موافق هستم، اما مسئله اینجاست که باید ظرفیت وی اودی ها افزایش یابد. الان حداکثر ظرفیتی که همین چند پلتفرم معروف در اختیار دارند کمتر از یک میلیون کاربر است که به نظرم حتما شاید در این روز ها بیشتر شده است، اما تعداد کاربران این ها باید حداقل سه، چهار میلیون نفر باشد. پس اگر بستری مناسب فراهم گردد این کار به نفع سینمای ایران به لحاظ فراوری و چرخش و نیز به سود عوامل سینما می تواند باشد.

البته به تازگی رییس انجمن صنفی سامانه های وی او دی و آی پی تی وی از ارایه طرح اکران اینترنتی فیلم های به نمایش درنیامده به سازمان سینمایی خبر داده است.

با این حال پیش بینی می گردد حتی اگر وی او دی ملی فعلا به مرحله عملیاتی نرسد بعضی صاحبان فیلم ها با توجه به شرایط مبهم اکران با مذاکراتی با سامانه های اینترنتی موجود، اگر در مرحله قرارداد و هزینه ها به توافق برسند، فیلم هایشان را آنلاین پخش نمایند، حال باید منتظر بود ودید که چه فیلم های دیگری این تصمیم را خواهند گرفت.

منبع: فرادید
انتشار: 8 خرداد 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3353

به "خروج حاتمی کیا از گیشه؛ عرضه آنلاین به جای سینما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خروج حاتمی کیا از گیشه؛ عرضه آنلاین به جای سینما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید