انتقاد مدیران بانک ها به طرح بانکداری اسلامی

رئیس شورای عالی کانون بانک ها و مؤسسات اعتباری خصوصی گفت: پیشنهاد شبکه بانکی این بوده که بانکداری اسلامی به صورت منطقی به وسیله بانک مرکزی تنظیم، تدوین و در دولت آنالیز و نهایتاً در مجلس مطرح گردد، طی این فرایند خواست فعالان و کارشناسان شبکه بانکی است.

انتقاد مدیران بانک ها به طرح بانکداری اسلامی

کوروش پرویزیان درباره نقدها کارشناسان به طرح بانکداری اسلامی در مجلس گفت: قانون بانکداری بدون ربا از قوانین مهم و اساسی در کشورمان محسوب می گردد و سیستم بانکی با اعتقاد این کار را انجام می دهد. هرچند طرح مجلس درباره بانکداری اسلامی نکات مثبت دارد اما هنوز یکسری ضعف های بنیادین در آن دیده می گردد.

وی با بیان اینکه در بخش های مختلف می توان این ضعف را دید، گفت: مکاتباتی را با مجلس و مسئولان بانک مرکزی و وزارت دارایی درباره وجود این موضوعات در طرح بانکداری اسلامی داشته ایم.

رئیس شورای عالی کانون بانک ها و مؤسسات اعتباری خصوصی تأکید کرد: متأسفانه طراحان این طرح حاضر نشده اند نکات اصلاحی مورد نظر خبرگان شبکه بانکی را در این طرح منعکس و تعدیل نمایند. از همین روی طرح بانکداری اسلامی به یک طرح یک جانبه تبدیل شده که نکات مورد نظر بانک های دولتی و خصوصی در آن دیده نشده است.

پرویزیان اضافه کرد: مدیران بانک ها و مؤسسات دولتی و خصوصی نامه مشترکی را هم تهیه و تقدیم رئیس مجلس نموده اند که امیدواریم در فضای آرام و مناسبی این طرح آنالیز گردد و خروجی آن قانونی باشد که به استحکام قوانین حال حاضر شبکه بانکی یاری کند نه اینکه در اجرا سیستم بانکی کشور را با مشکل روبرو سازد.

مدیرعامل بانک پارسیان ادامه داد: پیشنهاد شبکه بانکی این بوده که بانکداری اسلامی به صورت منطقی به وسیله بانک مرکزی تنظیم، تدوین و در دولت آنالیز و نهایتاً در مجلس مطرح گردد. طی این فرایند خواست فعالان و کارشناسان شبکه بانکی است.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا بانکداری اسلامی در قالب لایحه به مجلس ارائه نشده است، گفت: مدیران بانکی در مقام اجرا هستند و عملیات شبکه بانکی را انجام می دهند. بنابراین در مقام سیاست گذاری قرار ندارد که درباره ارائه لایحه به مجلس تصمیم گیری نمایند.

رئیس شورای عالی کانون بانک ها و مؤسسات اعتباری خصوصی درباره مهم ترین نقاط ضعف طرح بانکداری اسلامی گفت: تعداد مفاد مواد آن بسیار زیاد است و به طورقطع قوانین بانک توسعه جمهوری اسلامی پیشنهاد شده در این طرح نمی تواند با قوانین بانک مرکزی و اداره امور بانکی هم وزن و هم سنگ باشد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 28 بهمن 1398 بروزرسانی: 28 بهمن 1398 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3133

به "انتقاد مدیران بانک ها به طرح بانکداری اسلامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد مدیران بانک ها به طرح بانکداری اسلامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید