اقبالی: نمره تاکتیکی و روانشناسی ایران در بازی با بحرین صفر بود، بسیاری از بازیکنان شایسته بازی در تیم ملی نیستند

به گزارش پریها، کارشناس فوتبال ایران می گوید که تیم ملی برابر بحرین از نظر شعور تاکتیکی و روانشناسی نمره صفر گرفته است و بازیکنان روحیه مبارزه جویی نداشتند.

اقبالی: نمره تاکتیکی و روانشناسی ایران در بازی با بحرین صفر بود، بسیاری از بازیکنان شایسته بازی در تیم ملی نیستند

مسعود اقبالی در گفت و گو با خبرنگار ورزشی پریها درباره شکست یک بر صفر تیم ملی فوتبال ایران مقابل بحرین گفت: نمره ایران در این بازی هم از نظر شعور تاکتیکی و هم روانشناسی فوتبال صفر بود. در 90 دقیقه بدون برنامه و سیستم معین در دفاع و حمله کار کردیم و خوب نبودیم. تیم ما حتی یک شوت به سمت دروازه حریف نزد. دلیل این اتفاق آرایش تیمی و تفکرات مربی تیم ملی بود که براساس یک بازی تهاجمی است و در خط حمله از چند بازیکن که دارای یک ویژگی خاص بودند استفاده کرد. انصاری فرد، طارمی و آزمون فقط در نوک حمله می توانند کارساز باشند، اما در خطوط دیگر استفاده شدند و خطوط حرکاتشان معین نبود.

وی اضافه کرد: کاپیتان و رهبری هم در میانه زمین نداشتیم و امید ابراهیمی نیز عملاً کاری در میانه میدان نکرد و در نهایت هم تعویض شد. در شرایطی که می دانستند تیم ایران چهار بازی در بحرین شکست خورده و این اتفاق به معضلی از لحاظ روانی تبدیل شده بود، اما کسی نبود این مشکل را رفع کند.

چه کسی باید به لحاظ روحی و روانی روی بازیکنان کار می کرد؟ کارشناس فوتبال کشورمان در واکنش به طرح این سوال گفت: اگر مربی تیم ملی یک ایرانی بود که با عواطف و احساسات ما آشنایی داشت، می توانست این مشکل را رفع کند، اما وقتی یک مربی خارجی داریم که نمی تواند این هیجانات را منتقل کند و به وسیله مترجم این کار را می نماید، نمی تواند بازگو کننده این احساسات باشد.

اقبالی توضیح داد: در ابتدای بازی متأسفانه طرفداران بحرینی به سرود ملی ما توهین کردند که این امر تأثیر منفی روی بازیکنان گذاشت. شرایط آب و هوایی هم می تواند تأثیرگذار باشد، اما به طور کل بچه ها بدون تعهد و بدون انگیزه بازی کردند و مثل اینکه دو ساعت قبل از این دیدار، فوتبال بازی نموده بودند و روحیه مبارزه جویی را در بازیکنان ندیدم. برای همین هم در طول 90 دقیقه نه تنها حمله موثری نداشتیم بلکه در خط دفاع هم مشکل داشتیم.

در بحث روانشناسی کاپیتان تیم ملی ایران که باید آرام کننده بازی باشد، خودش با پرخاشگری تمرکز را از تیم می گیرد و باعث شد بلافاصله گل بخوریم. وی با بیان این جمله یادآور شد: این مسئله بسیار مهم است که کاپیتان در مواقع حساس به تیم آرامش بدهد، اما ما این کار را در احسان حاج صفی ندیدیم و هر چه به آخر بازی نزدیک شدیم تنش ها بیشتر شد. فقط در چند دقیقه آخر بازی که بحرین کمی عقب نشینی کرد توانستیم چند توپ روی دروازه این تیم ارسال کنیم.

کارشناس فوتبال ایران در پاسخ به این پرسش که دلیل اعتراض های بیش از حد بازیکنان ما به داور چیست، گفت: وقتی یک رفتار ذهنی نهادینه شد، ناخودآگاه تکرار می گردد. پرخاشگری هم همین است، یعنی با تکرار تبدیل به عادت می گردد. اگر یاد بگیرید که از دوران کودکی رفتار کلامی تان ناسزا گفتن باشد، مسلماً در دوران بزرگسالی هم همین کار را انجام می دهید. متأسفانه فرهنگ پرخاشگری در فوتبال ما نهادینه شده است. وقتی به مسابقات باشگاهی نگاه می کنید همین مسئله است و در تیم ملی هم تکرار می گردد. این اتفاق درست نمی گردد، مگر اینکه تجدید نظر کلی در زیرساخت های تیم ملی گردد. بسیاری از بازیکنان دیگر شایسته بازی در تیم ملی نیستند و انگیزه ای ندارند. هر کدام صاحب چند میلیارد تومان پول در حساب شان هستند و دیگر برای شان هیچ چیز مهم نیست، فقط می خواهند در ترکیب 11 نفره تیم ملی باشند!

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 آذر 1398 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2944

به "اقبالی: نمره تاکتیکی و روانشناسی ایران در بازی با بحرین صفر بود، بسیاری از بازیکنان شایسته بازی در تیم ملی نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقبالی: نمره تاکتیکی و روانشناسی ایران در بازی با بحرین صفر بود، بسیاری از بازیکنان شایسته بازی در تیم ملی نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید