آیفون XR نشان دهنده ناکامی قابلیت لمس سه بعدی است

به گزارش مجله پریها، آیا با امکانات قابلیت لمس سه بعدی یا 3D Touch آشنایی دارید؟ بیشتر کاربران آیفون ها از وجود چنین قابلیتی اصلا خبر ندارند. اپل در سال 2015 روی این قابلیت که از آن به عنوان نسل بعدی مولتی تاچ یاد می کرد، مانور زیادی داد. اما برای بسیاری از کاربران، این مشخصه تنها یک قابلیت آزاردهنده محسوب می گردد.

آیفون XR نشان دهنده ناکامی قابلیت لمس سه بعدی است

در حقیقت، می توان گفت که عمدتا فقط خوره های تکنولوژی از بهره گیری از این مشخصه لذت می برند. چنین افرادی همواره به دنبال قابلیت های مخفی مربوط به لمس سه بعدی هستند و کشفیات خود را در سایت ها و انجمن ها با یکدیگر به اشتراک می گذارند. اما بیشتر کاربران آیفون ها، اصلا به این قابلیت توجهی نشان نمی دهند یا حداقل کوشش می نمایند که آن را نادیده بگیرند. زیرا حتی کاربران عادی هم در حین انجام کارهای موردنظرشان، به طور ناخواسته به این قابلیت برمی خورند و بعد از سردرگم شدن و کمی آزرده شدن، سعی می نمایند ادامه کار خود را از سر بگیرند.

اگر از سال ها پیش اهل اخبار تکنولوژی باشید، احتمالا کوشش تقریبا مشابه شرکت بلک بری را به یاد می آورید.10 سال پیش، گوشی بلک بری Storm از نمایشگر لمسی قابل کلیک بهره می برد. این گوشی مجهز به کیبرد فیزیکی نبود و در عوض، این شرکت برای اینکه حالت تایپ بر کیبورد فیزیکی را در مورد نمایشگر لمسی شبیه سازی کند، با بهره گیری از بازخوردهای ویبره ای این حالت شبیه سازی کرد و با هر کلیک، کاربر احساس می کرد که نمایشگر مانند یک کیبورد فیزیکی تکان می خورد. این قابلیت هم در نهایت روانه قبرستان دیگر مشخصه های عجیب وغریب شد.

البته در مورد اپل، این مشخصه مطمئنا به بدی قابلیت مربوط به بلک بری Storm نیست. اما حالا، سه سال پس از معرفی این مشخصه، اپل با معرفی آیفون XR نشان داد که ناکامی این قابلیت را پذیرفته است. فقدان قابلیت لمس سه بعدی نه تنها هزینه فراوری این گوشی را کاهش می دهد، بلکه حتی احتمالا تا حد کمی منجر به کاهش ضخامت این گوشی می گردد. اما از همه مهم تر، حذف این قابلیت از این گوشی نشان می دهد که اپل بودجه زیادی را صرف قابلیتی نموده که بیشتر کاربران از آن استفاده نمی نمایند و نمی خواهند هم استفاده نمایند.

البته باید خاطرنشان کنیم که آیفون XR یک گوشی اقتصادی محسوب نمی گردد. این گوشی از جدیدترین تراشه اپل و سیستم پیشرفته فیس آی دی بهره می برد و این نشان می دهد این حذف قابلیت، ارتباط چندانی با کاهش هزینه های تمام نگردیده ندارد. بلکه اپل با توجه به نیازها و خواسته های کاربران، این تصمیم را گرفته است.

در همین حین، مدیران ارشد اپل در مراسم رونمایی از آیفون های جدید حسابی از قابلیت های سیستم فیس آی دی تعریف کردند و گفتند که این مشخصه محبوبیت بسیار زیادی در بین کاربران دارد. با این حال، آن ها این مراسم را بدون ارائه توضیحی در مورد حذف قابلیت لمس سه بعدی به اتمام رساندند.

دلیل محبوبیت فیس آی دی کاملا روشن است. زیرا کاربران بدون انجام کاری و فقط با نگاه کردن به گوشی خود، می توان آن را آنلاک نمایند. اما استفاده از لمس سه بعدی به این سادگی ها نیست. اول از هر چیزی باید انگشت خود را با شدت بیشتری بر نمایشگر بفشارید. اگر فشار کم باشد، روانه قسمتی می شوید که کاری با آن بخش ندارید. و با هر بار فشار زیاد هم این حس القا می گردد که در حال آسیب رساندن به نمایشگر لمسی هستید و احتمالا با عذاب وجدان چنین کاری را انجام می دهید.

علاوه بر این، امکاناتی که برای بهره گیری از آن باید به استفاده از این قابلیت روی بیاورید، چندان قابل توجه نیستند. به عنوان مثال وقتی که بارگیری پیش نمایش محتواهای ایمیل ها تا حدی طول می کشد، آیا بهتر نیست که از همان اول برای مشاهده ایمیل مذکور بر روی آن ضربه بزنیم؟

اپل به جای این قابلیت، در آیفون XR مشخصه بازخورد لرزشی مشابه قابلیت موجود در ترک پد مک بوک پرو را ارائه داده است. اپلیکیشن های اندکی برای برخی از میانبرهای خود، صرفا به بهره گیری از این قابلیت روی آورده اند و کاربران چنین اپلیکیشن هایی برای بهره گیری از میان برهای مذکور می توانند از این قابلیت جایگزین بهره ببرند.

طبق پیش بینی ها، آیفون XR فروش بیشتری نسبت به دو گوشی گران تر خود خواهد داشت و اگر این موضوع به حقیقت بدل گردد، این یعنی میلیون ها کاربر iOS دیگر به قابلیت لمس سه بعدی دسترسی نخواهند داشت. اپل به خوبی متوجه گردیده که تنها کاربران حرفه ای و خوره تکنولوژی به دنبال چنین قابلیت هایی هستند و چنین افرادی برای خرید بهترین آیفون ها (آیفون XS یا XS مکس) حاضرند پول بیشتری را بپردازند؛ آیفون هایی که همچنان از این قابلیت بهره می برند.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 26 شهریور 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 451

به "آیفون XR نشان دهنده ناکامی قابلیت لمس سه بعدی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیفون XR نشان دهنده ناکامی قابلیت لمس سه بعدی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید