نقش بانکداری الکترونیک در توسعه گردشگری

به گزارش مجله پریها، بانکداری الکترونیک (e-banking) را باید بستر کارآفرینی دیجیتالی (Digital entrepreneurship) دانست که از آن به عنوان یک صنعت فرصت آفرین در دهکده دنیای هزاره سوم یاد می نمایند. بانکداری الکترونیک، نقش زیادی در توسعه گردشگری مجازی دارد و گردشگری مجازی، موتور محرک صنعت گردشگری و تفریح در دنیا هست. این گفتار کوشش می نماید تا جدیدترین نوآوری ها در بانکداری مجازی که می تواند در توسعه گردشگری نقش آفرینی کند، مورد آنالیز قرار دهد. با خبرنگاران همراه باشید.

نقش بانکداری الکترونیک در توسعه گردشگری

با تور مالزی تعطیلات خرداد 99 از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید. با ما به کوالالامپور ، پنانگ و لنکاوی سفر کنید و از سفری دل انگیز لذت ببرید.

اگر 30 سال پیش از فردی سوال می کردید که بانکداری چه نقشی در توسعه گردشگری دارد، به شما می خندید! اگر از کسی می پرسیدید که پرتال یاهو و گوگل چه نقش در توسعه صنعت تفریح و سفر در دنیا دارد، قطعا اطلاعات خوبی به شما نمی داد. اما امروز که 15 سال از قرن بیست و یکم، قرن آرمانی بشر می گذرد و در سومین هزاره میلادی به سر می بریک که عصر دیجیتال نام دارد، به طور کامل، دهکده دنیای مک لوهانی را حس می کنیم. موج سوم آلوین تافلر (آینده پژوه آمریکایی) را درک می کنیم که می گفت، بعد از انقلاب صنعتی ،نوبت انقلاب ارتباطات و اطلاعات هست. اکنون اگر از افراد کوچه و خیابان هم سوال کنید که اینترنت و فناوری اطلاعات، چه نقشی در توسعه گردشگری دارد، اگر جوابی نداشته باشند، حداقل از سوال شما تعجب نمی کنند! نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات (Information & Communication Technology) یا همان TCI و حتی بانکداری در ارتقای سطح صنعت گردشگری در دنیای امروز، نه تنها یه نقش موثر هست، بلکه به عنوان موتور محرک (dynamic factors) از آن یاد می کنند. این نقش، یک صندلی راهبردی هست. هر کشوری که توانسته باشد فناوری اطلاعات و ارتباطاتی را چه از بعد سخت افزاری و چه از بعد نرم افزاری، تقویت کند، شاهد پیروزیت بعضی از عرصه های زیربنایی از جمله صنعت مهم گردشگری خواهد بود. سوئد را نگاه کنید. بیشتریت مردم به اینترنت پر سرعت دسترسی دارند و خدمات دولتی و خصوصی در عرصه های گوناگون، به وسیله فناوری اطلاعات و دیجیتالی عرضه می گردد. یکی از بخش ها، همین بخش گردشگری می باشد. امکانات و ظرفیت هایی که در سوئد وجود دارد سبب می گردد تا سالانه میلیاردها کرون و میلیون ها نفر، به وسیله پرتال های اطلاع رسانی گردشگری، به سراسر دنیا سفر کنند و از تخفیف ها ،قابلیت ها و امکانات مختلف اینترنتی نیز بهره مند گردد. این قضیه، سبب کاهش هزینه های جانبی و هم چنین توسعه کارآفرینی دیجیتالی در این کشور سرد سرزمین های شاقتصادی می گردد.

بانکداری اینترنتی ،موتور محرک گردشگری مجازی

قضیه برای بانکداری نیز به همین روال صادق هست. بانکداری اینترنتی و الکترونیکی اگر در دسترس نباشد و ظرفیت های سخت افزاری و نرم افزاری مطمئن و گسترده و حرفه ای در اختیار مشتریان و کاربران قرار ندهد، گردشگری مجازی، تا حد زیادی از تگاپو می افتد. چرا؟ دلایل بسیار هست. اما به طور کلی می توان مطرح نمود که عدم وجود ظرفیت های بانکداری اینترنتی قوی، سبب می گردد تا پرتال های فعال در عرصه گردشگری، نتوانند به فروش تورهای مختلف، رزرو هتل ،رزرو خودرو برای گردشگران و حتی رزرو مطلوب بلیط هواپیما و وسایل حمل و نقل در مدت سفر یک گردشگر اقدام کنند. پیروزیت گردشگری مجازی امروز در دنیا ،مدیون بانکداری اینترنتی و ظرفیت هایی هست که این عرصه برای گردشگری ایجاد کرد. نباید از این موضوع غافل شد. اکنون دنیا به سمت و سوی بانکداری اینترنتی هوشمند و یکپارچه سازی (integration) خدمات برای ارائه خدمات راحت تر و نوآور برای مخاطبان و به ویژه گردشگران اقدام می نماید و حتی شاهد حضور هوش مصنوعی در توسعه خدمات بانکداری اینترنتی و در کنار آن، تقویت ظرفیت های گردشگری مجازی هستند. آن وقت، هنوز بعضی از آژانس ها و شرکت های اتوبوس رانی و قطار و هواپیمایی کشورمان، به وسیله اینترنت به صورت کاملا الکترونیکی، نمی توانند مراحل انتخاب، رزرو و خرید و صدور نهایی بلیط را برای مخاطبان و مشتریانشان همان طور که ریان ایر و اکسپدیا انجام می دهند، صورت دهند. خوب، این یک ضعف درون سیستمی هست که باید همه بخش های کشور در جهت توسعه گردشگری در ایران زمین، به آن توجه ویژه داشته باشند. بانکداری الکترونیک در کشورمان باید به قدری ظرفیت های سخت افزاری و نرم افزاری حرفه ای داشته باشد که همه فعالان گردشگری بتوانند خدمات و محصولات خود را به وسیله بسترهای بانکداری مجازی هوشمند، عرضه کنند. طیف این عرضه کردن نیز، باید فراز تر از مرزهای جغرافیایی کشورمان باشد. در ادامه ،نگاهی داریم به فناوری های جدید در عرصه بانکداری الکترونیک که می تواند نقش فوق العاده در گسترش گردشگری مجازی داشته باشد. توجه به صنعت بانکداری مجازی، یک نگاه راهبردی را در توسعه پایدار و توسعه اقتصادی طلب می نماید که فضای پیروزیت های صنعتی را نیز سبب می گردد. مقاله ای که در ادامه می خوانیم، مروری دارد بر مدل های پیروز بانکداری الکترونیک دنیا و در این سعی و روال، کوشش می نماید برترین فناوری های روز دنیا در عرصه بانکداری مجازی و ارائه خدمات به مشتریان را معرفی کند.

مقدمه - داستان نسل ما

داستان صنعت بانکداری الکترونیک، روشن هست. سبک زندگی دیجیتالی (Digital Life Style)میلیاردها نفر از ساکنان کره زمین، سبب تشکیل کاربران جامعه اطلاعاتی (Information society) دنیا شده است که هم اکنون 2.5 میلیارد نفر را شامل می گردد. در واقع، نیمی از این افراد، یعنی یک ششم کل جمعیت کره زمین، هر روز وقت خود را در پرتال های شبکه های اجتماعی (social networks) مانند فیس بوک و تویتتر و اینستاگرام صرف می کنند، و در هفته، حداقل یک بار از خدمات بانکداری مجازی استفاده می کنند. اگر در اوسط دهه نود میلادی ،تنها 1 میلیون پرتال فعال در اینترنت در دسترس بود، امروزه بیش از 100 میلیون پرتال در وب وجود دارد که 60 میلیون از این عدد، ازنرم افزار WordPress متن باز استفاده می کنند. سبک زندگی دیجیتالی مردمان روزگارما سبب شده تا سفر و تفریح نیز، تا حدود زیادی بسترهایش به اینترنت و فناوری اطلاعات گره بخورد. همین پرتال کوچ سرفینگی که قبلا معرفی کردیم، روزانه ده ها هزار نفر فقط از ایران به این پرتال مراجعه می کنند و در رویدادهای هنری و اجتماعی که کاربران در آن ایجاد می کنند، شرکت می کنند. به وسیله پرتال های فعال گردشگری داخلی و خارجی، به رزرو و خرید بلیط های هوایی و شرکت در تورهای داخلی و خارج از کشور، اقدام می کنند. موضوعی که مسبوق به سابقه نبوده است و فناوری اطلاعات و بانکداری اینترنتی، زمینه های بروز آن را فراهم کرد.

گردشگری در دنیای پیش روی

100 پرتال پر بیننده اینترنت از Google و Facebook گرفته تا Amazon.com، حجم زیادی از گردش اقتصادی و تجارت الکترونیک)e-commerce) خود را با ارائه اطلاعات و محتوای رایگان و دسترسی های غیر پولی به کاربران شکار می کنند. جنین اطلاعاتی، یاری زیادی به مخاطبان برای پیدا کردن مقاصد سفر فمشاوره های مختل، نقاط گردشگری پر مراجعه ،مکان های دیدنی، نایت لایف ها (night life) و امثالهم می نماید. بعضی از کشورهای دنیا به دلیل هزینه های بالا سیستم سنتی بانکداری، به این فکر هستند که کل سیستم بانکی و گردش اقتصادی خود را از حالت چاپی به الکترونیکی تغییر بدهند و به نظر می رسد، نخستین کشور دنیا که چنین ظرفیتی را به زودی ایجاد خواهد نمود، نروژ، ثروتمندترین کشور تاریخ باشد. نروژ، به زودی اسکناس و سکه را از سیستم اقتصادی خود حذف خواهد نمود. این دگردیسی در نظام اقتصادی سبب می گردد که عملا، همه بخش های اقتصاد، به سمت بانکداری مجازی روی بیاورد و قطعا، افزایش شفافیت اقتصادی و هم چنین کاهش قابل توجه رشوه و فساد اقتصادی، یکی از فواید اجرای چنین سیستم جدید می باشد. اگر شما به عنوان گردشگر در سال های آینده به این کشور سفر کنید، احتمالا باید پول خود را به صرافی و یا بانک یا باجه های الکترونیکی مخصوصی که احتمالا در آینده پیش بینی و تعبیه خواهد شد بددهید تا کارت الکترونیکی برای شما صادر گردد. با این کارت، عین دیگر شهروندان نروژی قادر خواهید بود تا خرید کنید. به هر حال، بانکداری الکترونیک که حدود 3 دهه از ظهور خلاق و فراگیر آن می گذرد، در حال گسترش ظرفیت های خود با سرعت بسیار زیاد هست. این سرعت، حتی در کشورهای دنیا سوم و در حال توسعه مانند ایران نیز قابل لمس بوده و بیشتر کشورهای دنیا کوشش دارند تا خود را به آخرین فناوری های بانکداری مجازی و سخت افزارهای مربوطه مجهز کنند. در ادامه این مقاله، به 3 موضوع اشاره می گردد تا نگاهی داشته باشیم به مدل های پیروز برای توسعه بانکداری الکترونیک در دنیا . این فناوری ها، اگر چه مربوط به عرصه بانکداری اینترنتی هست فاما د رتوسعه گردشگری و فرصت آفرینی برای این صنعت نیز نقش مهمی دارند که باید به آن توجه داشت. نقش بیومتریک در توسعه بانکداری مجازی، توسعه بانکداری بدون شعبه و هم چنین، معرفی 10 مدل پیروز در نظام بانکداری مجازی، از جمله مواردی هست که این مقاله به آن اشاره دارد.

بیومتریک، آینده بانکداری مجازی

آینده بانکداری مجازی را باید در سیستم های احراز هویت کاربران شبکه های بانکی دانست. افزایش کلاهبرداری اینترنتی و توسعه جرایم سایبر (Cyber crime)، از جمله مواردی هست که سبب می گردد تا بانکداری مجازی را به سمت و سوی افق های نوین در استقرار نظام بانکداری الکترونیک کم خطر، سوق دهد.

بیومتریک چیست؟ سوال خوبی هست.

زیست سنجشی یا بیومتریک به نوع خاصی از روش های امنیتی گفته می گردد که در آن برای کنترل دسترسی و برقراری امنیت از خواص قابل اندازه گیری بدن انسان یا هر موجود زندهٔ دیگر استفاده می گردد، همانگونه که از کلمهٔ بیومتریک بر می آید در این روش با استفاده از الگوریتم های ریاضی از اندام ها برداشت های ثابت و یکتایی می گردد که می توان از آن به عنوان یک کلمهٔ عبور یکسان و غیر قابل تقلید و گاه غیرقابل تغییر استفاده کرد . اگرچه ممکن است این اسم به نظر غریب و جدید بیاید اما واقعیت این است که بشر مدت زیادیست که از آن بهره می برد و مثال زندهٔ آن استفاده از عکس هایست که در کارت های مختلف از آن بهره می بریم، در واقع در تمامی آن کارت ها شخص کنترل کننده با دیدن عکس و مقایسه آن با چهره واقعی شما از اصول اولیه زیست سنجی (بیومتری) پیروی می نماید یکی دیگر از اینگونه مثال ها استفاده از اثر انگشت است که قدمتی بس طولانی در بین اذهان عمومی بشر دارد . به نظر می رسد سیستم کد کاربری و رمز عبور، خیلی برای هزاره سوم میلادی، نسخه جالب و قابل اعتمادی نیست و کوشش صنعت بانکداری بر این موضوع راسخ شده است که روش های خلاقانه و پر اعتمادی را در اختیار میلیاردها کاربر شبکه بانکداری الکترونیک که در حال یکپارچه سازی خدمات به مشتریان هست، قرار دهد. شاید، موزه ها، مراکز گردشگری و اماکنی که بازدید کننده زیادی دارند، دیگر از مشتریان خود، بلیط الکترونیکی یا چاپی قبول نکنند. از شما خواسته می گردد تا بر اساس اطلاعات بیومتریکی که دارید، در پرتال مربوط به اماکن گردشگری ثبت نام کنید و سپس پس از ثبت نام، به باجه ای که مستقر در محل گردشگری خاص ثبت نام شده هست مراجعه کنید و اثر انگشت خود را ان جا وارد کنید. اکنون، اجازه عبور از گیت کنترل برای شما صادر می گردد. نه کاغذی چاپ می گردد، نه بلیطی صادر می گردد و نه کنترل انسانی احتیاج هست. از گیت، کسانی عبور می کنند که در سایت ثبت نام نموده و اطلاعات بیومتریک آن ها ثبت شده و هزینه را به وسیله بانکداری اینترنتی پرداخت نموده اند. این سیستم در صدها هزار مرکز گردشگری در دنیا می تواند استفاده گردد و صرفه جویی اقتصادی و انسانی بسیاری را سبب می گردد. به هر حال، صنعت گردشگری یا hospitality industry، احتیاجمند پتانسیل های جدید و خلاقانه هست تا گردشگران بتوانند با این قابلیت های فناورانه، بیش تر به سفر آسان و ایمن و راحت، ترغیب و تشویق شوند. صنعت سرویس های اقتصادی باید برای حصول اطمینان از سازگار فناوری های بیومتریک با خدمت جدید، رقابت را کنار بگذارد و به دنبال ارائه سرویس های راحت به کاربران نهایی باشد. نشخیص هویت بیومتریکی (Biometric authentication)، مساله مهمی است که باید در نظر داشت. در حال حاضر، 22 درصد از بانک های غربی، خدمات بیومتریکی را به مشتریان خود ارائه می کنند و 65 درصد نیز قصد دارند این سرویس ها را در آینده نزدیک ارائه کنند. فناوری بیومتریک، به 2 صورت انگشتی و هم چنین تشخیص صدا ارائه می گردد و به نظر می رسد در این سو، نقش هوش مصنوعی و وب 2 به عنوان ابزار توسعه بیومتریک در فناوری های نوین بانکداری مجازی، بسیار حساس باشد. به نظر می آید در آینده نزدیک، استقرار سیستم های بیومتریک در اپلیکیشن های موبال بانکینگ، با یاری غول های فناوری از جمله گوگل و apple، گسترش یابد و گوشی های نسل جدید در چند سال آینده، ظرفیت های بیومتریک را برای ورود به سامانه های بانکداری مجازی ارائه کنند. برای کسب اطلاعات بیش تر در این عرصه، می توانید به پرتال و paymentscardsandmobile.com مراجعه کنید. بیومتریک در توسعه صنعت گردشگری، نقش راهبردی دارد و به نظر می رسد، ستاد توسعه گردشگری کشور باید با یاری وزارت فرهنگ و هم چنین بانک مرکزی و نهادهای فعال در این عرصه، ظرفیت ها و بسترهای توسعه چنین خدماتی را در برنامه های 5 ساله بعدی کشور، در نظر داشته باشند. اگر علاقمند به دریافت اطلاعات بیش تر درباره آخرین شرایط این صنعت در عرصه گردشگری هستید، پیشنهاد میکنیم مقاله ای با نام Tourists Satisfaction on the Use of Biometrics Technology یا رضایت مندی گردشگران در استفاده از فناوری بیومتریک را در www.joebm.com/papers/162-W00044.pdf مشاهده کنید. در جدیدترین خبرها، آفریقای جنوبی میخواهد تا سیستم بیومتریک را در گذرگاه های وررودی گردشگران به این کشور، از ماه های آینده اجرایی کند. اطلاعات تکمیلی در این عرصه را در نشانی planetbiometrics.com دنبال کنید.

اتم بانک، اولین بانک بدون شعبه دنیا

به نظر می رسد نخستین بانکی در دنیا که کوشش دارد بدون شعبه فیزیکی و با توسعه فناوری های بانکدار یالکترونیکی نوین از جمله موبایل و بیومتریک، خدماتش را ارائه کند، اتم بانک هست. پرتال این بانک در نشانی www.atombank.co.uk قرار گرفته است. بانک انگلیسی اتم بانک که به تازگی از مسئولان این کشور مجوز فعالیت گرفته است، نخستین بانک دنیا است که کلیه خدمات خود به جامعه مخاطبانش را به وسیله اپلیکیشن اختصاصی پیشرفته خود ارائه می دهد. این اپلیکیشن های قابلیت نصب بر روی گوشی های هوشمند را دارد، همه امکانات بانکی را به مشتریان ارائه می دهد و از بالاترین سطح امنیتی و تعاملی با مشتریان بانک برخوردار است. آنک اتم با بانک های معتبر همراه شده و به مشتریان امکان واریز چکی و نقدی به حساب هایشان را می دهد. این بانک وب سایت دارد اما وب سایت قرار نیست به شیوه بانک های دیگر خدمات بانکداری ارائه دهد. مشتریان می توانند از وب سایت اپلیکیشن را روی دستکتاپ کامپیوترشان نصب کنند. مزیت اپلیکیشنی بودن اتم، امنیت بیشتر خدمات است. اتم بانک تنها بانگ انگلیسی نیست که هیچ شعبه فیزیکی ندارد و همه کارهای خود را به وسیله فناوری اطلاعات انجام می دهد. پیش از این بانک، بانک هایی چون Egg Banking، Smile و Cahoot انگلیس نیز، شعبه فیزیکی نداشتند و از مشتریان خواستند، فقط به وسیله پرتال این بانک، خدمات بانکی مورد احتیاج را انجام دهند که با استقبال مخاطبان رو به رو شد. اما این بانک جدید (اتم بانک)، نه تنها به مشتریان گفته است که شعبه فیزیکی ندارد، بلکه هیچ خدمات بانکداری مجازی هم مانند دیگر بانک ها به وسیله پرتال خود ارائه نمی دهد. این بانک فقط به وسیله اپلیکیشن اختصاصی حرفه ای خود، خدمات بانکی به مشتریانش ارائه می دهد. آمارهای نشریه تلگراف اخیراً نشان داد که بریتانیایی ها، بیش تر از گوشی های هوشمند خود برای ارتباطات بانکی و تراکنش های مربوطه استفاده می کنند. تنها، برای بانک Barclays، یک مشتری به طور متوسط، 26 بار در ماه به وسیله گوشی هوشمند خود به این سیستم بانکی متصل می گردد و اپلیکیشن موبایل این بانک، 1980 لاگین را در دقیقه ثبت نموده است. اپلیکیشن هایی چون: Paym, Barclays Pingit, Zapp,Apple Pay تقریباً رفتار کاری اپلیکیشن اتم بانک را دارند، با این تفاوت که اتم بانک، صفر تا صد را در این اپلیکیشن ارائه می دهد و شعبه ای ندارد. انتظار می رود تا دهه آینده، شمار بانک هایی که بدون شعبه فیزیکی به ارائه خدمات به مخاطبان بپردازند، افزایش چشمگیری داشته باشد. چرا که سیستم های نوین بانکداری و تشخیص هویت و شاخص های توسعه پایدار سبب می گردد تا بانک ها، برای کاهش هزینه های سربار، رفتار سنتی حضور مشتریان در شعبه را جایگزین ارائه خدمات گسترده الکترونیکی بکنند که اتم بانک، این سیگنال ورود را صادر نموده است. برای ارتقای سطح ایمنی این نرم افزار قابل نصب بر روی موبایل، اتم بانک از سامانه پیشرفته تشخیص هویتی (چهره و صوت مشتری) یا face and voice recognition استفاده می نماید تا ضریب ایمنی تراکنش های بانکی خود را ارتقا دهد. آقای توییدی اعلام نموده است که مجوز تشخیص چهره و صوت مشتری برای ارتقای امنیت نرم افزار اتم بانک، برای نخستین بار در سیستم بانکی انگلیس از Bank of England کسب شده است و به عضویت اتحادیه مراکز خدمات اقتصادی پیشرفته انگلیس FSCS درآمده است. همین قضیه که عنوان شد نشان می دهد که فعالان صنعت گردشگری در انگلیس می توانند از قابلیت هایی که این بانک در اختیار آن ها قرار می دهد، ظرفیتهای جابجایی پول الکترونیک را برای خرید خدمات در عرصه گردشگری در اختیار داشته باشند. اتم بانک به مشتریان خود گفته است که می توانند به وسیله این اپلیکیشن، با کارمندان اتم بانک به وسیله گوشی موبایل، پست الکترونیک و حتی شبکه های اجتماعی در تعامل باشند و قرار است، نرم افزار قابل نصب بر روی دسکتاپ نیز به زودی ارائه گردد. دریافت پول نقد از این بانک، به وسیله بعضی دستگاه های خود پرداز در خیابان های شلوغ انگلیس که بعداً اعلام می گردد، صورت خواهد گرفت. احتمال می رود که اتم بانک، از سامانه های پرداخت Apple Pay برای تراکنش های اقتصادی استفاده کند که اپلیکیشن iOS می باشد. اپل پی، قرار است به زودی ارائه گردد و توسط 8 بانک انگلیس از جمله سانتاندر، HSBC و NatWest. پشتیبانی خواهد شد. اتم بانک، توسط Mark Mullen، مدیرعامل اسبق شرکت First Direct, و آقای Anthony Thomson که از موسسان Metro Bank به شمار می رود، راه اندازی شده است. تامسون گفته است که اتم بانک، انقلابی را در زمینه بانکداری مجازی ایجاد خواهد نمود. این انقلاب، توانایی بروز تغییرات بسیاری در عرصه گردشگری و فروش خدمات به وسیله فعالان این عرصه به شمار گسترده ای از مخاطبان و علاقمندان به سفر و تفریح را در سراسر دنیا سبب خواهد شد. موضوعی که باید به آن توجه ویژه داشت. شروع فعالیت اتم بانک در روزهای اخیر، در رسانه های مختلف اقتصادی دنیا نیز بازتاب داشت. فایننشال تایمز آمریکا که از معتبرترین نشریات اقتصادی دنیا است، درباره سیستم امنیت نرم افزار اتم بانک نوشت که سامانه امنیت بیومتریک بر روی اپلیکیشن تلفن همراه اتم بانک نصب خواهد شد که قابل ملاحظه است. کجا رو، در روزهای آینده، نگاهی عمیق تر خواهد داشت به موضوع بیومتریک و حتی صندلی فناوری های روز در عرصه بانکداری مجازی و توسعه گردشگری مجازی.

10 مدل پیروز بانکداری مجازی

سامانه های نرم افزاری بانکداری خرد، خصوصی، دنیای، عمده، کسب و کار اعطای وام و احتیاجمندی های عملیاتی راه چاره های پردازش متمرکز برای مؤسسات اقتصادی و بانکداری اسالمی، اتحادیه های اعتباری، میکروفاینانس و سامانه های بانکداری متمرکز و اطالعاتی راجع به جوامع بین المللی به طور کامل براساس داده های حاصل از فعالیت در جوامع بانکی، تعامالت و شاخص های محبوبیت از دید بازدیدکنندگان سرویس ها که به صورت روزانه محاسبه می شدند -رتبه بندی شده و در فهرست زیر آمده اند. 10 سامانه برتر دنیای و خالصه ای از معرفی فراوری کننده های آن ها به همراه لینک به وبسایت یا ارتباط با آن ها در جدول زیر قرار داده شده است.باید توجه داشت که این 10 مدل، بدنه سخت افزاری و نرم افزاری بانکداری مجازی امروز را تشکیل داده اند که تسریع و تسهیل خدمات گردشگری به وسیله ابزارهای آنلاین را سبب می شوند. این جدل به معرفی 10 مدل پیروز و برتر در حوزه بانکداری مجازی اشاره می نماید. سیستم های اقتصادی میکروفاینانس (Micro Finance) و بانکداری جمعی که در اقتصاد مشارکتی امروز دنیا مورد تاکید می باشد، از جمله برترین مدل های بانکداری در سیستم بانکداری الکترونیک محسوب می گردد. شرکت TEMENOS در طراحی و اجرای این سیستم بانکداری متمرکز بین المللی، پیروز و پیش رو بوده است. برای اطلاعات بیشتر می توان به TEMENOS.COM مراجعه کرد و پلتفرم و سیستم های جدید بانکداری این نرم افزار را مشاهده نمود. البته این مجموعه نرم افزاری فعال در حوزه بانکداری مجازی قبلا به نام EmERGE فعال بود. لری الیسون، رهبر اوراکل و عضو باشگاه میلیاردرهای دنیا، اخیرا نقش فعالی در توسعه نرم افزارهای بانکداری مجازی داشته است که پلتفرم بانکداری یکپارچه اوراکل را اخیر عرضه کرد. راه چاره های بانکداری مجازی اوراکل، در با نام های Flexcube، Microbanker و Finware در بسته های نرم افزاری Oracle Financial Software در اختیار فعالان بانکداری مجازی می باشد. فناوری های اقتصادی ارائه شده توسط سیستم های خلاقانه اینوسیس که در بستر Infosys Banking Technologies عرضه می گردد، سومین فناوری برتر خدمات بانکداری الکترونیک در سال های اخیر هست که بانک های زیادی از ان سیستم ها استفاده نموده اند. این 10 مدل پیروز، برترین سیستم های بانکداری مجازی روز دنیا را در اختیار مخاطبان قرار داده اند. همان طور که مشاهده می گردد، سیستم بانکداری متمرکز الکترونیکی (integrated e-banking system) و هم چنین، بانکداری جمعی، آینده بانکداری مجازی تحت سیستم های بیومتریک را تشکیل خواهد داد که موجب کاهش هزینه های سر بار بانک های سنتی، کاهش شعب فیزیکی و تمایل مردم به استفاده مطمئن تر از ظرفیت های بانکی روز به گسترش دنیا دیجیتال خواهد شد. از طرفی دیگر، این مدل بانکداری مجازی سبب می گردد تا خدمات پایگاه ها و فعالان گردشگری در عرصه های مختل، یکپارچه شده و همه بتوانند در بسترهای واحدی که نمونه دنیای پیروزش را بوکینگ دات کام می دانیم، به ارائه خدمات و فروش آن به گردشگران اقدام کنند. دامنه این فروش، دنیای و با بسترهای ممتاز و خلاق بانکداری اینترنتی هوشمند راهنمایی می گردد.

نتیجه گیری و 6 توصیه

گردشگری الکترونیک، بدون در اختیار داشتن ظرفیت های قوی نرم افزاری و سخت افزاری بانکداری دیجیتالی (چه اینترنتی و چه غیر اینترنتی)امکان پذیر نیست. فروش خدمات گردشگری در عرصه های مختلف آن، احتیاجمند سیستم بانکداری دیجیتالی قوس و مطمئن هست تا گردشگران را به خرید اینترنتی خدمات ترغیب کند. برای عقب نیافتادن و همراه شدن با سیستم های نوین بانکداری دنیای، باید ظرفیت های نرم افزاری و سخت افزاری توامان گسترش یابد. باید تحت road map حرکت نمود تا کارآفرینی دیجیتالی و توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در لوای بانکداری مجازی توسعه یابد. خود دریافت هاف اپلیکیشن های بانکی خلاقانه و هم چنین سیستم های تشخیص هویت در عرصه صنعت بانکداری مجازی، موضوعی هست که باید به آن توجه داشت و فعالان بانکی باید نسبت به هوش مصنوعی، بیش از قبل حساس تر باشند. خدمات متنوع بانکداری مجازی از قبیل ارائه خدمات متنوع به دارنده گان کد بورس و فراهم کردن امکانات الکترونیکی برای شهروندان الکترونیک که جامعه گردشگران را نیز شامل می شوند، انتظاری هست که مخاطبان از صنعت بانکداری و ظرفیت های آن دارند و باید به آن توجه شایان داشت. توسعه گردشگری مچازی باید به عنوان موتور محرک صنعت گردشگری کشور، جدی گرفته گردد و ستاد گردشگری مجازی یا کارگروهی فعال در این عرصه در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران، راه اندازی گردد. نهاد فعال در عرصه توسعه گردشگری مجازی، مطلوب است که با همکاری بانک مرکزی، وزارت خانه های فرهنگ و صنعت و حتی آموزش عالی باشد تا ارکان مختلف اقتصاد، در این امر خطیر فعال باشند. دولت، در راستای تقویت دولت الکترونیک و تکریم شهروند الکترونیک، قابلیت های سخت افزاری و نر افزاری ویژه را به فعالان صنعت گردشگری و اتصال خدمات آن ها به بانکداری اینترنتی کشور، در دستور کار قرار دهد. تشویق دانشجویان مقطع ارشد و دکترا برای تحقی قو پژوهش بر روی تاثیر توسعه بانکداری اینترنتی در توسعه گردشگری کشور، مورد توجه معاونت علمی ریاست جمهوری قرار بگیرد. تجهیز مراکز گردشگری کشور به فناوری های نوین تشخیص هویت و بانکداری الکترونیک، حرفه ای کردن ظرفیت های گردشگری ایران را سبب می گردد که به عنوان پایولت، بهتر است در مقاصد ارشد گردشگری ایران مانند شیراز و تهران و اصفهان، مورد نظر باشد. اعطای وام کم بهره یا بی بهره به کسانی که در زمینه گردشگری، به فروش خدمات می پردازند تا از ظرفیت های فروش آنلاین استفاده کنند، تحرک بسیاری را در عرصه گردشگری مجازی در ایران و ترغیب گردشگران خارجی به استفاده از این خدمات در کشور، سبب می گردد. تهیه شده در خبرنگارانمنبع: کجارو
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3123

به "نقش بانکداری الکترونیک در توسعه گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش بانکداری الکترونیک در توسعه گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید