آسان ترین و سریع ترین روش برای تهیه قهوه دمی

به گزارش مجله پریها، کسانی که به نوشیدن قهوه عادت دارند، خیلی وقت ها در آماده کردن این نوشیدنی با مشکل روبرو می شوند. مثلا در محل کار که دستگاه قهوه ساز ندارند یا در طبیعت و سفر که امکاناتی در دسترس شان نیست، نمی توانند قهوه دم نمایند. از طرف دیگر، کسانی که قهوه خور نیستند، هر بار به سراغ قهوه دمی رفته اند، طعم تلخ یا سختی دم کردن آن باعث شده منصرف شوند. اما خوشبختانه برای هر دو دسته یک خبر خوب داریم. یک نوع قهوه که نه زیاد تلخ است و نه دم کردن آن سخت و پیچیده؛ همه جا هم در دسترس است. بین انواع روش های دم کردن قهوه، یک روش خاص وجود دارد که عملکرد آن مانند قهوه سازهای کِمِکس و قهوه سازهای برقی خانگی است ولی با چند تفاوت کوچک. این روش قهوه دمی چکه ای نام دارد. در این روش، مقدار مشخصی قهوه درون فیلتر کیسه ای به صورت آماده به مصرف در بسته های کوچکی قرار گرفته و برای آماده کردن آن فقط احتیاج به آب جوش دارید.

آسان ترین و سریع ترین روش برای تهیه قهوه دمی

این روش دم کردن قهوه، دم کردن چکه ای یا دریپ کافی (Drip Coffee) نام دارد که در آن آب جوش از پودر قهوه آسیاب شده موجود در فیلتر مخصوص عبور می نماید و در مسیر، قهوه دم شده از آن خارج می گردد. تفاوت این روش با روش کِمِکس و قهوه ساز برقی، سرعت و سهولت آماده سازی آن است. این روش مزایای زیادی نسبت به روش های دیگر، حتی دستگاه های قهوه ساز چکه ای برقی دارد. از جمله مهمترین مزایای آن می توان به سرعت دم کشیدن قهوه در آن اشاره نمود. هر بسته قهوه کیسه ای در واقع یک فیلتر پر شده با قهوه است که توسط گیره های کاغذی روی لیوان ثابت می گردد و فقط کافیست روی آن آب جوش بریزید تا لیوان شما با قهوه دم شده لذیذ و شفاف پر گردد. دم کردن قهوه های کیسه ای چکه ای از لحظه عبور آب از بین قهوه آسیاب شده تا پر شدن فنجان، تنها یک دقیقه طول می کشد در صورتی که همه روش های دیگر زمان بیشتری احتیاج دارند.

قهوه دمی چکه ای در ایران

شرکت بن مانو این نوع قهوه ها را در ایران فراوری می نماید. بن مانو نام این محصول خود را نورسکا (Noresca) گذاشته است. درون هر بسته نورسکا، 6 عدد قهوه دمی چکه ای بدون مواد نگه دارنده قرار گرفته است که به صورت آماده به مصرف طراحی شده اند. برای دم کردن، کافیست چند مرحله ساده را انجام دهید.

وقتی نورسکا را از بسته بندی آلومینیومی خارج می کنید، کافیست که نگهدارنده کاغذ را بر لبه یک فنجان یا لیوان قرار دهید. سپس آب داغ را خیلی آرام درون فیلتر و روی قهوه بریزید. به همین سادگی و سرعت قهوه دمی شما آماده مصرف است. تکنولوژی بسته بندی با اتمسفر اصلاح شده در حفظ عطر قهوه بن مانو بسیار موثر است.

نکته بسیار جالب و منحصربه فرد در تهیه قهوه نورسکا، تقسیم بندی آن ها براساس زمان بندی مصرف است. با توجه به زمانی از روز که می خواهید قهوه بنوشید، می توانید قهوه خود را انتخاب کنید. مثلا:

ساعت 9

بسته بندی قرمز رنگ برای آغاز یک روز پر انرژی مناسب است. می توانید ساعت 9 صبح بعد یا همراه با صبحانه یک لیوان قهوه نورسکا قرمز رنگ بنوشید تا میزان مناسب کافئین موجود در آن خمودگی و خواب آلودگی صبح را از بین ببرد و انرژی شما را افزایش دهد. با نوشیدن قهوه سطح تمرکز شما افزایش پیدا می نماید و می توانید روز کاری را پرقدرت آغاز کنید.

ساعت 2

قهوه نورسکا فیروزه ای رنگ یک نوشیدنی مناسب برای بعد از نهار است. خیلی ها بعد از صرف نهار احساس سنگینی می نمایند و نمی توانند بیدار بمانند یا کار نمایند. چاره آن نوشیدن یک لیوان قهوه نورسکا فیروزه ای رنگ است که برای ساعت 2 بعد از ظهر طراحی شده و ترکیبات آن حتی به هضم غذا هم یاری می نماید.

ساعت 6

اگر دوست ندارید بعد از غذا قهوه بخورید و ترجیح می دهید قهوه خود را عصر به همراه یک برش کیک یا عصرانه میل کنید، می توانید برای خود قهوه دمی چکه ای با بسته بندی زرد رنگ دم کنید که برای ساعت 6 بعد از ظهر طراحی شده است و عطر و طعم فوق العاده ای دارد. قهوه ساعت 6 بن مانو کافئین ملایم تری دارد و تاثیر آن تا قبل از ساعت خواب از بین می رود تا تاثیر بدی روی کیفیت خواب شما نگذارد.

ساعت 8

برای کسانی که شب ها خسته از کار به خانه برمی گردند یا کسانی که دوست دارند بعد از شام یک نوشیدنی گرم و دلچسب به جز چای معمولی بنوشند، بن مانو یک قهوه برای ساعت 8 شب با بسته بندی بنفش رنگ طراحی نموده است. این قهوه بدون کافئین یا دی کف (Decaf) است و تاثیر منفی روی کیفیت خواب شب نمی گذارد. عطر خاص این قهوه بدون کافئین مثل مدل های دیگر، فضای اتاق را پر می نماید و طعم خوش آن زیر زبان شما باقی خواهد ماند.

کیفیت قهوه

قهوه های کیسه ای چکه ای کیفیت بسیار بالایی دارند که دلیل آن، بسته بندی قهوه تازه بلافاصله پس از رُست شدن است. نوعی از بسته بندی که اجازه ورود و تماس هوا با ذرات قهوه را نمی دهد و به همین دلیل قهوه را همیشه تازه نگه می دارد؛ طوری که انگار هر بار قهوه را به تازگی آسیاب نموده اید.

برای حفظ عطر قهوه آسیاب شده تا زمان مصرف، از تکنولوژی بسته بندی با اتمسفر اصلاح شده استفاده می گردد. این روش با کاهش میزان اکسیژن موجود در بسته بندی و جایگزینی آن با سایر گازها، احتمال اکسیده شدن مواد غذایی را کاهش می دهد و مواد همیشه تازه می ماند.

کیفیت فیلتر

فیلترهای فلزی قهوه ساز برقی یا فرنچ پرس، قهوه را به خوبی فیلترهای کاغذی، فیلتر نمی نمایند. فیلترهای کاغذی استفاده شده در قهوه کیسه ای، از عبور کوچکترین ذرات قهوه و چربی اضافی جلوگیری می نمایند و قهوه خارج شده از آن ها سبک و شفاف است. یکی از مولکول های موجود در قهوه به نام کفستول (Cafestol) در دراز مدت باعث افزایش کلسترول بد LDL می گردد و جلوگیری از عبور همین ذرات به فنجان ما، از دیگر مزایای فیلتر کاغذی نسبت به فیلتر فلزی است. فیلتر فرنچ پرس و خیلی از قهوه سازهای برقی چکه ای از جنس فلز است و چربی قهوه از آن ها عبور می نماید. اما قهوه کیسه ای چکه ای این چربی را فیلتر می نماید؛ در نتیجه قهوه شما شفاف تر و خالص تر می گردد. در سراسر جهان کسانی که قهوه شفاف تر، شیرین تر و خوشمزه تر را ترجیح می دهند، از قهوه کیسه ای با فیلترهای کاغذی استفاده می نمایند.

تقریبا در تمام مدل های دم کردن قهوه، باید درگیر شستن و تمیز کردن ظرف و فیلتر قهوه شویم. اگر هم فراموش کنیم و قهوه در فیلتر بماند، قهوه خشک و تمیز کردن آن مشکل تر هم می گردد. برخلاف روش های دیگر، استفاده از قهوه کیسه ای هیچ کثیف کاری ندارد و بدون احتیاج به شست وشو شما می توانید خیلی راحت فیلتر قهوه را از لیوان خود درآورده و دور بریزید؛ به همین سادگی.

تمام ترکیبات این قهوه های کیسه ای، مثل میزان رست (برشته کردن) و ترکیب انواع قهوه، کاملا اندازه گیری شده و دقیق است. شما می توانید قهوه دمی تازه با طعم و عطری مطلوب را در کوتاه ترین زمان ممکن تهیه کنید و با قهوه های فوری بی خاصیت خداحافظی کنید.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 5 اسفند 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 1566

به "آسان ترین و سریع ترین روش برای تهیه قهوه دمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسان ترین و سریع ترین روش برای تهیه قهوه دمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید