40 اشکال مربوط به مالیات بر ارزش افزوده اصلاح خواهد شد

به گزارش مجله پریها، به گزارش خبرنگاران به نقل از صدا و سیما، سیدکامل تقوی نژاد گفت: با توجه به نامگذاری سال جاری با عنوان ­حمایت از کالای ایرانی و برای تقویت بخش فراوری، برنامه های مختلفی از جمله تقسیط بدهی های مالیاتی فراوری کننده ها، بخگرددگی مالیاتی فراوری کننده ها، کاهش ضرایب مربوط به واحدهای فراوریی و افزایش ضرایب وارد کنندگان کالاهایی که به نوعی کالاهای مشابه آن در داخل فراوری می گردد، در سازمان مالیاتی اجرا شده است.

40 اشکال مربوط به مالیات بر ارزش افزوده اصلاح خواهد شد

وی ادامه داد: برای تقویت فراوری و عبور از شرایط فعلی باید به سمتی برویم که بتوانیم مالیات فراوری را کاهش دهیم و در حال حاضر مالیات بر عملکرد واحدهای فراوریی نسبت به سود آنها 25 درصد است و مطالعات ما نشان می دهد که ما می توانیم در شرایط فعلی این رقم را از 25 درصد به 20 درصد کاهش دهیم.

تقوی نژاد گفت: حدود 6 هزار میلیارد تومان درآمدی است که ­دولت در امسال برای کاهش نرخ مالیات بر درآمد از دست می دهد و ما می توانیم به وسیله شناسایی مودیان جدید و همچنین مبارزه با فرار مالیاتی با توجه به تکمیل سامانه های اطلاعاتی و همچنین موفقیت هایی که در طرح جامع مالیاتی داشتیم، می توانیم مودیان جدید را با مالیات های جدید جایگزین این کاهش درآمدها کنیم.

40 بخش اشکالات مربوط به مالیات بر ارزش افزوده اصلاح خواهد شد

رئیس سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینکه قانون مالیات بر ارزش افزوده در مجلس در حال رسیدگی است، گفت: اشکالاتی که در قانون آزمایشی مالیات بر ارزش افزوده بوده، شناسایی شده و حدود­ 40 بخش در این قانون اصلاح خواهد شد.

وی افزود: در آنالیز های مجلس و همکاری های سازمان مالیاتی، سامانه هایی در نظر گرفته شده و همه ­خرید و فروش ها در این سامانه ثبت می شود و امکان اجتناب از مالیات و فرار مالیاتی به حداقل می رسد یعنی ما هم اکنون با اخذ صورت مالیات فصلی که از واحدهای مختلف داریم چه در بخش فراوری و چه در بخش بازرگانی می توانیم تشخیص دهیم که اگر یک فعالیت اقتصادی صورت می گیرد طرف دوم معامله چه کسی است.

تقوی نژاد افزود: راه اندازی صندوق های مکانیزه فروش نیز در مجلس در حال نهایی شدن است و این صندوق ها با اتصال فروش به سیستم بانکی کشور به وسیله پوزها، امکان فرار مالیاتی را به حداقل می رسانند.

وی با بیان اینکه پرداخت های مالیات بر ارزش افزوده به خزانه می رود و به خود مردم بر می شود، گفت: در امسال 20 هزار میلیارد تومان از محل ارزش افزوده در اختیار دهیاری ها و شهرداری ها قرار گرفته و صرف توسعه شهرها و مناطق روستایی و عشایری می شود.

رئیس سازمان مالیاتی افزود: حدود 4 هزار میلیارد تومان از مالیات بر ارزش افزوده در اختیار طرح سلامت و بیش از هزار میلیارد تومان برای توسعه ورزش در اختیار بخش اجتماعی و جوانان قرار می گیرد و آثار مالیات بر ارزش افزوده در زندگی شهروندان مشاهده می شود.

مودیان می توانند پرداخت مالیات را به صورت صددرصد الکترونیکی انجام دهند

رئیس سازمان مالیاتی در خصوص الکترونیکی کردن مالیات گفت: بیش از 99 درصد اظهارنامه های مالیاتی را به وسیله سیستم های الکترونیکی دریافت کردیم و مودیان می توانند پرداخت مالیات را به صورت صد در صد الکترونیکی انجام دهند.

وی افزود:­ پرونده ­اعتراضاتی که در بخشهای مختلف دنبال می شود نیز الکترونیکی شده و قرار شد صددرصد پرونده های ما در سامانه طرح جامع مورد رسیدگی­ و با تکمیل اطلاعاتی که از بخشهای مختلف هویتی، مکانی، ملکی، پولی، بانکی و معاملاتی دریافت کردیم این اقدام صورت بگیرد.

تقوی نژاد گفت: از سال آینده با اعمال مدیریت ریسک کوشش می کنیم که رابطه مودیان را با ممیزی کم کنیم و مردم دیگر احتیاج به مراجعه نداشته باشند و فقط حدود 20 درصد پرونده ها را در سازمان مالیاتی مورد آنالیز قرار دهیم و بقیه را به وسیله خود اظهاری خود مودیان مورد پذیرش قرار دهیم.

وی افزود: امسال حدود دو میلیون از مودیان ما احتیاجی به حضور در سازمان مالیاتی برای دریافت برگه های تشخیص نداشتند و با توجه به توافقی که اجرا شده و مالیات مقطوعی برای آنها در نظر گرفته (به خصوص برای اصناف) مالیات آنها کاملا به صورت الکترونیکی مورد محاسبه قرار می گیرد و به جای برگه های تشخیص، برگه های قطعی به محل کسب آنها ارسال می شود.

رئیس سازمان مالیاتی گفت: کوشش می کنیم ارتباط با مودیان را به حداقل برسانیم برای همین،­ میز خدمتی که راه اندازی شده در اکثر ادارات ما فعال و پنجره الکترونیکی برای مودیان در نظر گرفته شده است و ما از نظر شاخص های الکترونیکی کردن جزو کشورهای قابل قبول هستیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 اسفند 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 1768

به "40 اشکال مربوط به مالیات بر ارزش افزوده اصلاح خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "40 اشکال مربوط به مالیات بر ارزش افزوده اصلاح خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید