10 چالش بایدن برای اصلاح اقتصاد ایالات متحده

به گزارش مجله پریها، روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی مرکب از اظهارنظر کارشناسان و خبرنگاران حرفه ای چالش های اصلی جو بایدن برای اصلاح مسائل مالی ایالات متحده آمریکا پرداخته است.

10 چالش بایدن برای اصلاح اقتصاد ایالات متحده

به گزارش فارس، همه روسای جمهور در شروع ورودشان متعهد می­شوند یک دستورالعمل بلند پروازانه مؤثر را به سرعت عملیاتی نمایند؛ اما ازنظر جوزف آر. بایدن جونیور، همه گیری گسترده ویروس کرونا و درد اقتصادی ناشی از آن به این معنی است به سرعت کار های زیادی باید انجام داد تا بتوان اقتصاد را به حرکت درآورد. بایدن دریکی از سخنرانی­های اخیر خود بار ها پیشنهاد هزینه 1.9 تریلیون دلاری خود را به عنوان یک ضرورت برای یک اقدام فوری تکرار کرد.

اما همراه کردن اکثریت اعضای کنگره زمان بر خواهد بود، وی برای پیش بردن قانون و کسب آرای لازم احتیاجمند مصالحه و دادن امتیاز است.

انتظار می­رود رئیس جمهور جدید بسیاری از سیاست­های دونالد ترامپ را لغو کند و به سیاست­های دولت اوباما که در آن بایدن معاون رئیس جمهور بود، بازگرداند؛ اما در بعضی از موارد مهم تجاری، مانند روابط تجاری با چین و اتحادیه اروپا، احتمالاً بایدن به شرایط قبل از ترامپ باز نخواهد گشت. همچنین وی احتمالاً از کوشش دولت ترامپ برای مهار قدرت شرکت­های عظیم فناوری عقب­ نشینی نخواهد نمود.

در ادامه به بعضی از زمینه­ های سیاسی اشاره می­گردد که اگر موردتوجه بایدن قرار بگیرد موجب موفقیت وی خواهد شد.

اصلاح اقتصاد

- پیتر اویس (گزارشگر کهنه ­کار نیویورک تایمز)

دوازده سال پیش، رئیس جمهور باراک اوباما وارث اقتصادی بود که در حال سقوط آزاد بود. آقای بایدن از شانس بیشتری برخوردار است، زیرا اقتصاد از بهار سال گذشته به میزان قابل توجهی از خطر سقوط نجات یافت که دلیل آن عمدتاً یاری چندین تریلیون دلاری دولت فدرال بود. در ماه­های اخیر فرایند این پیشرفت کند شد و در ماه دسامبر با حذف بسیاری از مشاغل توسط کارفرمایان برای مقابله با باز خیز بیماری همه گیر کرونا، معکوس شد.

اولین کاری که بایدن باید انجام دهد تعمیر کشتی کشور است، کاری که وی می­خواهد با پیشنهاد برنامه ­ای 1.9 تریلیون دلاری که اخیراً اعلام نموده است، انجام دهد. پس از عبور از این بحران فوری، بایدن با مجموعه­ ای از چالش ­های خیلی دشوارتر روبرو خواهد شد، ازجمله التیام زخم ­هایی که همه گیری بر خانواده ­ها و جوامع بر جای گذاشته است و پرداختن به موضوع دیرینه نابرابری­ ها که برای دهه ­ها وجود داشته است و این همه گیری پرده از روی آن برداشت.

مقابله با شرکت ­های فناوری­ عظیم

- بن کسلمن (نویسنده ارشد و تحلیلگر اقتصادی نیویورک تایمز)

تصمیمات اخیر شرکت­های فیس بوک، توییتر و دیگر شرکت­های فناوری برای قطع ارتباط رئیس جمهور ترامپ و گروه­های راست گرا، بحث در خصوص گفتار های برخط و تأثیر دره سیلیکون (امکانات رایانه­ ای ارتباطاتی) را به شدت بالا برد.

در حوزه بحث و مذاکره، قانونی وجود دارد به نام بند 230 که وب سایت هایی مسئولیت قانونی محتوای میزبانی خود را رعایت می ­نمایند بری ­الذمه می­داند. جمهوری­خواستار و بعضی از دموکرات­ها خواستار بازنگری یا لغو این قانون هستند درحالی که احتمالاً شرکت­های قدرتمند فناوری در برابر تغییرات عمده مقاومت، خواهند کرد. دولت بایدن هم وارث دعاوی حقوقی ضد انحصاری دولت فدرال علیه گوگل و فیس بوک است، کنگره نیز همچنان در حال آنالیز موشکافانه توانایی­ های این صنعت است.

بازنگری در اقتصادیات­ ها

- سسیلیا کانگ (خانم کانگ بعد از ده سال پوشش دادن به اخبار فن­آوری و تجارت در روزنامه واشنگتن پست در سال 2015 به نیویورک تایمز پیوست)

بایدن بار ها اعلام نموده است که برنامه اقتصادیات فدرال از شرکت­های عظیم و ثروتمند حمایت می­کند و اقدامات مختلفی را به برای دریافت پول بیشتر از آن ها برای تأمین هزینه­ های اقتصادی انرژی پاک، زیرساخت­ها، آموزش و سایر بخش­های برنامه داخلی خود، پیشنهاد داده است. وی می ­خواهد بعضی از اقتصادیات­هایی که برای افراد با درآمد بیش از 400 هزار دلار در سال 2017 توسط ترامپ کاهش داده شد را بازگرداند و نرخ اقتصادیات شرکت­ها، سرمایه گذاران با درآمد بالا و وارثان ثروت­های کلان را افزایش دهد.

بایدن ضروری است بر مقاومت لابی ­گران تجاری کنگره غلبه کند و پیشنهاد های خود را با برنامه ­های رقابتی دموکرات­ های برجسته کنگره که آن ها هم تمایل دارند اقتصادیات شرکت­ها و ثروتمندان را افزایش دهند، ولی با بایدن در خصوص نحوه اجرای آن اختلاف نظر دارند، یک کاسه کند.

مقابله با چین

- جیم تانکرسلی (گزارشگر اقتصادی نیویورک تایمز)

چین به عنوان یک رقیب اقتصادی قدرتمندتر از ایالات متحده، این بیماری همه گیر را باقدرت­ پشت سر گذاشت. صادرات آن به ایالات متحده باوجود تعرفه های ترامپ در حال افزایش است. پس از سال­ها سرمایه گذاری سنگین روی اتوماسیون و آموزش کارکنان، نشان داد بخش فراوری چین به شدت رقابتی است.

محدودیت­های صادراتی ترامپ و مسائل مربوط به بوئینگ 737 مکس باعث ناراحتی چینی­ ها از بابت واردات کالا های فراوریشده ارزشمند، عمدتاً نیمه ­هادی ­ها و هواپیما ها از ایالات متحده، شد. چینی­ ها در حال افزایش سریع قدرت نظامی خود برای مقابله فوری با کشور های مبتنی بر دموکراسی هستند که دولت بایدن را با انتخاب سختی روبرو خواهد نمود و در صورت صدور اجازه فروش فن­آوری ­های بیشتر به چین، این کشور را حتی قوی تر خواهد نمود.

باز ارزیابی تجارت

- کیت برادشر (گزارشگر تجاری، اقتصادی و رئیس اداره شانگ های نیویورک تایمز است)

دولت بایدن اهداف بلندپروازانه ­ای را برای احیای دوباره صنعت آمریکا و همکاری با متحدانش برای مقابله با چین برنامه ریزی نموده است. این دولت با چالشی فوری برای تصمیم گیری در خصوص اقدامات تجاری ترامپ ازجمله تعرفه روی بیش از 360 میلیارد دلار محصولات چینی و معاملات تجاری حاصل از آن است که مانع خرید صد ها میلیارد دلار محصولات آمریکایی توسط چین می­گردد. همچنین بایدن باید نحوه آرام کردن متحدانی مانند اروپا را که با رویکرد تهاجمی ترامپ دلگیر شده ­اند، مورد مدّاقه قرار دهد.

نظارت بر امور اقتصادی

- آنا سوانسون (خانم سوانسون در حال حاضر در حوزه تجارت و اقتصاد بین ­المللی برای نیویورک تایمز می­نویسد. وی تا سال 2017 حوزه اقتصاد، تجارت و فدرال رزرو واشنگتن پست را پوشش می­داد.)

بایدن قول داده است نظارت دقیق­ تری بر نظام اقتصادی داشته باشد. ازجمله اولویت­های وی، لغو قوانین واگرای دولت ترامپ که توسط بانک ­ها ریسک پذیر هستند و اقدامات مضر مانند وام­ های روز پرداخت و مهار فعالیت شرکت­های فناوری اقتصادی غیر بانکی، می ­باشد.

همچنین تیم بایدن باید با نظام خارج از کنترل بانکداری در سایه صندوق ­های تأمینی، شرکت­ های خصوصی و مدیران پولی که تریلیون­ها دلار را در اختیاردارند و توان ایجاد آشفتگی ­های عظیم در بازار رادارند، مقابله کند.

یاری به شرکت­ های تجاری کوچک

- امیلی فلیتر (این خانم موضوعات مربوط به بانک­ها و وال استریت را برای نیویورک تایمز قلم می­زند. وی قبل از پیوستن به این روزنامه در سال 2017، به مدت هشت سال برای رویترز در حوزه ­های سیاسی، جرائم اقتصادی و محیط زیست کار می­کرد.)

شرکت­های کوچک تقریباً نیمی از کارمندان غیردولتی آمریکا را به کار می­گیرند که از زمان وقوع همه­ گیری کرونا حدود 400000 نفر از آن ها شغل خود را به­ طور دائم ازدست داده اند. بایدن درخواست 15 میلیارد دلاری برای اعطای یاری اقتصادی مستقیم به حداقل یک میلیون از مشاغل کوچک متضرر از کرونا داده است - حداکثر تا مبلغ 15000 دلار به هریک از این مشاغل خواهد رسید- و مبلغ 35 میلیارد دلار هم از سرمایه گذاری ­های فدرال برای برنامه های تأمین اقتصادی ایالتی و محلی در نظر گرفته شده است. وی همچنین به دنبال دادن 14 هفته مرخصی مراقبتی و استعلاجی به کارکنان در طول بحران ویروس کرونا است، دولت این لایحه را برای سازمان­ هایی که کمتر از 500 کارمند دارند در نظر گرفته است.

ایجاد سهولت برای بدهی خانوار ها

-استیسی کولی (وی یک گزارشگر اقتصادی با تمرکز روی موضوعات مصرف نمایندگان و اطلاعات امنیتی است که برای نیویورک تایمز کار می­ کند. مشارالی ها قبلاً روی موضوعات مختلف تجاری از جمله فن­آوری و اقتصاد برای سی ان ان پولی، فورچون اسمال بیزینس و دیگر مجلات و سایت­ها قلم می­زد.)

درمجموع بدهی خانوار ها در طول همه ­گیری کاهش یافته است، اما از دست دادن شغل میلیون­ها خانواده آن ها را دچار فقر نموده است. بایدن علاوه بر چک­های 1400 دلاری به ازای هر نفر و افزایش مزایای بیکاری، به دنبال دریافت 30 میلیارد دلار برای یاری به استقامت خانوار های درگیر که زمان پرداخت اجاره بها و قبوض آب و برق آن ها عقب افتاده است، می­باشد. وی همچنین حداقل دستمزد را ساعتی 15 دلار پیشنهاد نموده است.

بایدن در نظر دارد مهلت قانونی پرداخت وام دانشجویی فدرال را تمدید کند، البته هنوز مدت آن را اعلام ننموده است. بایدن از حذف 10، 000 دلار از بدهی دانشجویی فدرال هر دانشجو حمایت می­ کند گرچه این مبلغ را در طرح نجات آمریکایی خود لحاظ ننموده است. ترقی خواستار کنگره ممکن است برای گنجاندن آن در هر بسته تشویقی پافشاری نمایند.

تصویرسازی مجدد از انرژی

-استیسی کولی

هدف بایدن برای داشتن یک سامانه برق بدون کربن تا سال 2035، احتیاج به یک بازبینی اساسی در صنعت انرژی دارد که مستلزم سرمایه گذاری صد ها میلیارد دلار است، همچنین احتیاج به سیاست­های جدیدی مانند تقویت شبکه در ایالاتی مانند کالیفرنیا دارد. بعضی از منتقدان معتقدند که این هدف قابل دستیابی نیست.

تغییر شرایط استفاده از سوخت­های فعلی به انرژی­ های تجدید پذیر و بهره ­برداری از وسایل نقلیه الکتریکی، گرچه تقاضا برای نفت، گاز و زغال سنگ را کاهش می­دهد، ولی بعضی از مشاغل را نیز تهدید می نماید. این اقدام می تواند منجر به از دست دادن مشاغل زیادی گردد، زیرا افرادی که برای کار با سوخت­های فسیلی آموزش دیده اند ممکن است برای کار با مشاغلی با انرژی­ های تجدید پذیر سروکار دارند مهارت لازم را نداشته باشند.

ترمیم سامانه حمل ونقل

- کلیفورد کراس و ایوان پن (کراس خبرنگار حوزه تجارت انرژی ملی نیویورک تایمز در نمایندگی هیوستون است. او قبلاً رئیس دفتر نیویورک تایمز در بوئونس آیرس و تورنتو بوده و در سال­های اخیر مدتی گزارش­ های خود را از افریقای شاقتصادی و خاورمیانه ارسال می­نموده است. ایوان پن خبرنگار حوزه انرژی­ های جایگزین در دفتر لس آنجلس نیویورک تایمز می­باشد.)

بخش حمل ونقل میلیارد ها دلار از یاری­های فدرال دریافت نموده است، اما هنوز هم از آثار سوء بیماری همه ­گیر کرونا رها نشده است. دولت بایدن باید تصمیم بگیرد برای یاری به آن اقدامات بیشتری انجام دهد از جمله حمایت اقتصادی بیشتر و ملزم کردن مسافران به استفاده از ماسک.

قول بایدن برای ترمیم و گسترش عظیمراه ها، راه آهن، سامانه­ های حمل ونقل و سایر زیرساخت ­های کشور برای تجارت و کسب وکار ها در اولویت است. بخش حمل ونقل یکی از عوامل اصلی تغییرات آب وهوایی است که بایدن متعهد شده است به طورجدی به آن بپردازد. انجام این کار بدون از دست دادن تعداد بسیار زیادی از مشاغل، چالشی عظیم خواهد بود.

منبع: فرارو
انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 4072

به "10 چالش بایدن برای اصلاح اقتصاد ایالات متحده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 چالش بایدن برای اصلاح اقتصاد ایالات متحده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید