یکی از راهبردهای گردشگری ایجاد مراکز اقامتی مقرون به صرفه قیمت است

به گزارش مجله پریها، وزیر میراث فرهنگی، #گردشگری و صنایع دستی گفت: ایجاد مراکز اقامتی مقرون به صرفه قیمت از راهبردهای گردشگری است که باید دنبال گردد.

یکی از راهبردهای گردشگری ایجاد مراکز اقامتی مقرون به صرفه قیمت است

به گزارش دنیای سفر از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی؛ سیدعزت الله ضرغامی در حاشیه بازدید از زائرسرای مقرون به صرفه قیمت مهر امام رضا(ع) در بافت اطراف حرم مطهر رضوی اعلام کرد: در کشور با کمبود مراکز اقامتی روبرو هستیم و در تعطیلات نوروز سال جاری در همان 3 روز ابتدایی ظرفیت مراکز اقامتی رسمی از جمله هتل ها در شهرهای بزرگ تکمیل شد و از ظرفیت های اضطراری نهادها و دستگاه ها استفاده کردیم.

وی ادامه داد: شهری مانند مشهد که قطب گردشگری زیارتی است، سالانه تا 30 میلیون نفر زائر دارد، در ایام نوروز حجم گردشگران و زائران فوق العاده بالاست، با وجود اینکه ظرفیت مراکز اقامتی مشهد حدود 50 درصد از ظرفیت مراکز اقامتی تمام کشور را شامل می گردد، تمام این مراکز در ایام نوروز تکمیل بود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی توضیح داد: برای تقویت کمی و کیفی مراکز اقامتی باید طرح های مختلف داشته باشیم و با ارائه تسهیلات پشتیبانی لازم را انجام دهیم.

ضرغامی گفت: آنچه اهمیت بیشتری دارد، تامین مراکز اقامتی مقرون به صرفه برای زائران و عموم مردم است تا از سراسر کشور با برنامه ریزی ساده به وسیله نهادها و موسسات خیریه برای زیارت به مشهد بیایند. زیارت امام رضا(ع) حق هر فرد ایرانی است، این امکان باید با حداقل مسائل و مقرون به صرفه قیمت فراهم گردد.

وی تاکید نمود: این امکان باید برای تمام مردم به ویژه برای اقشار کم عایدی فراهم گردد، بنابراین مراکز اقامتی مقرون به صرفه قیمت از راهبردهایی است که باید دنبال گردد، یکی از مصادیق آن نیز اقدامی است که از مدت ها قبل در مشهد اجرا شده و مرکز مهر امام رضا(ع) که اکنون به صورت رسمی شروع به کار کرد، یکی از این مراکز اقامت مقرون به صرفه قیمت است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه نمود: البته برای ادامه فعالیت این مراکز احتیاج به قانون خاص و دقیق داریم تا زائرسراها در چارچوب قوانین و قواعد رسمی و قانونی کشور فعالیت داشته باشند و تضمینی وجود داشته باشد که در همین چارچوب باقی بمانند.

ضرغامی توضیح داد: از آنجا که در صورت صدور مجوز برای این مراکز از تسهیلات مختلف استفاده خواهد شد، بنابراین باید تمام فعالیت آن ها جنبه غیرانتفاعی داشته باشد و استفاده شخصی صورت نگیرد، بلکه در اختیار عموم مردم قرار گیرد که یکی از اقدامات برای عملی شدن این موضوع این است که زائرسراها را وقف خواهند کرد و مالک شخصی نخواهند داشت.

وی ادامه داد: با نظارتی که خواهیم داشت و قاعده دقیقی که خواهیم نوشت، کوشش می کنیم زائرسراهای مقرون به صرفه قیمت توسعه پیدا نمایند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار کرد: در حال حاضر کمتر از 10 زائرسرای مقرون به صرفه قیمت در مشهد شروع به کار نموده که ضروری است مسائل بعضی از آن ها را با دقت بیشتری دنبال کنیم.

ضرغامی در مورد تعرفه ارائه خدمات در این مراکز گفت: بعضی از این مراکز که فعالیتشان را شروع نموده اند، مبلغی ناچیزی دریافت می نمایند. البته ما هنوز قیمت گذاری ننموده ایم. پیش بینی این است که خدمات با حدود یک چهارم قیمت مراکز رسمی و تحت نظارت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ارائه گردد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 3 خرداد 1401 بروزرسانی: 3 خرداد 1401 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 4610

به "یکی از راهبردهای گردشگری ایجاد مراکز اقامتی مقرون به صرفه قیمت است" امتیاز دهید

1 کاربر به "یکی از راهبردهای گردشگری ایجاد مراکز اقامتی مقرون به صرفه قیمت است" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یکی از راهبردهای گردشگری ایجاد مراکز اقامتی مقرون به صرفه قیمت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید