گسیل نیروهای خلیفه حفتر به سمت طرابلس، قطر: امارات از تشدید تنش نظامی در لیبی حمایت می نماید

به گزارش پریها، در بحبوحه نگرانی جامعه جهانی از تشدید درگیری های نظامی در لیبی، فرمانده نیروهای نظامی مستقر در شرق لیبی فرمان حمله نظامی به طرابلس جهت سیطره بر آن را صادر کرد.

گسیل نیروهای خلیفه حفتر به سمت طرابلس، قطر: امارات از تشدید تنش نظامی در لیبی حمایت می نماید

به گزارش گروه بین الملل پریها به نقل از روسیا الیوم، ژنرال خلیفه حفتر، ژنرال سابق ارتش لیبی که در حال حاضر رهبری یکی از دو گروه صاحب قدرت در شرق لیبی را در اختیار دارد، عصر پنجشنبه طی اظهاراتی در یک فایل صوتی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده است، از شروع عملیات نظامی برای تصرف طرابلس اطلاع داد.

دستور تصرف طرابلس در حالی صادر می گردد که نیروهای تحت امر خلیفه حفتر روز گذشته در ادامه پیشروی های خود به سمت پایتخت، وارد شهر صرمان در غرب طرابلس شده و این شهر را تصرف کردند. این نیروها روز چهارشنبه شهر غریان در جنوب غربی طرابلس را تصرف کردند.

در این میان، فائز السراج یعنی دیگر گروه صاحب قدرت در غرب لیبی که در طرابلس مستقر است، نیز پس از تحرکات نظامی نیروهای ژنرال خلیفه حفتر به سوی طرابلس، حالت آماده باش بیان کرد.

سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا نگرانی شان را از خطر وقوع درگیری نظامیان میان نیروهای شرق و غرب ابراز نموده است.

از زمان سقوط رژیم معمر قذافی دیکتاتور سابق لیبی در سال 2011، این کشور سرشار از ذخایر نفتی بر اثر بحران های سیاسی و مالی عمیق و ناامنی مزمن در هرج و مرج فرو رفته است.

دو دولت در لیبی باهم در مناقشه هستند که یکی دولت وحدت ملی فائز السراج، نخست وزیر لیبی است که در انتها سال 2015 بر اساس توافقنامه ای زیر نظر سازمان ملل متحد تشکیل شد و مقر آن طرابلس، پایتخت این کشور است و دیگری رقیب آن که در شرق مستقر است و ارتش ملی لیبی کنترل آن را در دست دارد.

ژنرال خلیفه حفتر، که مورد حمایت امارات است، بارها امید خود را برای قدم زدن در پایتخت اعلام نموده است.

این در حالی است که امارات، ایالات متحده، فرانسه، ایتالیا و انگلیس روز گذشته در پی تحرکات نظامی نیروهای حفتر در مناطق غربی لیبی، بیانیه ای مشترک صادر کردند.

به همین دلیل، وزارت خارجه قطر با صدور بیانیه ای اعلام نموده است امارات در حالی در صورت بیانیه ای پنج جانبه درباره لیبی مشارکت نموده که از ژنرال حفتر حمایت می نماید.

لولوه الخاطر سخنگوی این وزارتخانه گفت، قطر با صدور بیانیه ای تشدید تحرکات خطرناک نظامیِ نیروهای حفتر در غرب لیبی را به شدت محکوم می نماید. این تحرکات در حالی انجام می گردد که نوعی گشایشی سیاسی در روند گفتمان ملی در لیبی، تحت نظارت سازمان ملل، ایجاد شده است.

الخاطر گفت: با تعجب بیانیه پنج جانبه را قرائت می کنیم و می بینیم امارات با کشورهای دیگر در ردّ تنش نظامی در لیبی هم صدا شده است در حالی که همین دولت(امارات) عملا از نیروهای حفیر در میدان حمایت می نماید. آیا این بیانیه از سوی امارات ریختن خاکستر بر چشمان نیست؟ ما از کشورهای شریک امارات در این بیانیه اخیر، می خواهیم که امارات را به انتها دادن به دوگانگی در مواضعش ترغیب نمایند.

در همین حال، وزارت خارجه مصر نیز بیانیه ای درباره تنش نظامی در لیبی صادر و نگرانی اخیر خود را تحرکات نظامی در بعضی مناطق لیبی ابراز نموده است.

مصر با تأکید بر موضع ثابت خود، که مبتنی بر حمایت از کوشش های سازمان ملل و تعهد به راهکار سیاسی به عنوان تنها گزینه برای برقراری ثبات و آرامش در لیبی است، تأکید نموده و تمامی طرف های درگیر را به خویشتنداری و انتها دادن به تنش فراخوانده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2393

به "گسیل نیروهای خلیفه حفتر به سمت طرابلس، قطر: امارات از تشدید تنش نظامی در لیبی حمایت می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گسیل نیروهای خلیفه حفتر به سمت طرابلس، قطر: امارات از تشدید تنش نظامی در لیبی حمایت می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید