چگونه شعله اعتماد به نفس را در وجود خود روشن کنیم؟

به گزارش مجله پریها، اعتماد به نفس فقط اعتقاد به خود نیست بلکه بدین معناست می توانید هر کاری را انجام دهید و اعتقاد دارید که سزاوار آن هستید.

چگونه شعله اعتماد به نفس را در وجود خود روشن کنیم؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، آیا احساس می کنید اطرافیانتان به خود اطمینان دارند؟ حقیقت این است که ممکن است آن ها هم مثل شما به خودشان شک داشته باشند. راز آن ها چیست؟ چگونه پیروز به نشان دادن چنین اعتماد به نفس زیادی می شوند؟ هیچ کس با اعتماد به نفس 100 ٪ متولد نمی شود.

برخی از کار ها وجود دارند که با انجام آن ها در کمترین زمان متوجه خواهید شد که بیش از هر زمان دیگری اعتماد به نفس دارید. در این قسمت، 11 ترفند روانشناختی برای ایجاد اعتماد به نفس را با شما به اشتراک می گذاریم.

سه اصل اعتماد به نفس

بیایید با سه اصل اعتماد به نفس شروع کنیم. این اصول، هسته اصلی ساختن یک انسان با اعتماد به نفس را تشکیل می دهند. به گفته تونی رابینز، آن ها شامل زبان بدن، مثبت بودن و فکریت پیروزیت هستند.

تونی رابینز می گوید: تسلط بر زبان بدن اولین قدم برای پیروزیت است. با کار روی شرایط بدن و کنترل تنفس، اعتماد به نفس خود را زیاد می کنید و مغز خود را فریب می دهید.

همه ما می دانیم که تغییر تمرکز می تواند بر واقعیت شما تأثیر بگذارد. با گفتن اظهارات مثبت به خود، پایان جنبه روشن و خوب شرایط را مشاهده خواهید کرد. با گفتن جملات مثبت به خود، به آرامی حالت روحی خود را تغییر می دهید.

سومین اصل اعتماد به نفس، فکریت پیروزیت است. گاهی اعتماد به نفس از پیروزیت ناشی می شود؛ بنابراین وقتی به چیزی می رسید، سطح اعتماد به نفس شما رشد می کند. اکنون که سه اصل اعتماد به نفس را خواندید، بی درنگ وارد کار هایی شوید که می توانید انجام دهید.

ترفند های روانشناختی برای ایجاد اعتماد به نفس (نحوه ایجاد اعتماد به نفس)

1- بر محدودیت های خود غلبه کنید

در بسکمک از موارد، بیشتر افرادی که اعتماد به نفس ندارند خودشان را دوست ندارند. در نتیجه، آن ها در پایان با باور ها و تردید های محدودکننده ای درمورد توانایی هایشان روبرو می شوند.

این صفات به صورت ناخودآگاه پذیرفته می شوند و در نهایت زندگی روزمره آن ها تحت کنترل قرار می گیرد. در نتیجه شخصی می شود که همیشه خرابکاری می کند و دائماً این باور ها را تقویت می کند. چنین شخصی در زندگی ناتوان است، زیرا برای خود محدودیت تعیین کرده است. نکته اصلی این است که شروع به ابراز عشق به خود کنید.

بابت هر دستاورد کوچکی از خود قدردانی کنید و حتی اگر ممکن است به خودتان هدیه دهید. با ایجاد فرهنگ عشق به خود، می توانید محدودیت های تعیین شده خود را بردارید و اعتماد به نفس خود را تقویت کنید.

2- نظر خود را آزادانه بیان کنید

به همان روشی که زبان بدن می تواند به ایجاد اعتماد به نفس در شما کمک کند، ابراز آزادانه نظرتان هم می تواند معجزه کند. به مواردی که تمایل ندارید نه بگویید. برای دستاورد های خود در محل کار یا مدرسه اعتبار کسب کنید.

بسکمک از افراد با اعتماد به نفس در کار پیروز هستند، زیرا آن ها آماده بیان نظراتشان هستند. وقتی احساس کنند مستحق افزایش حقوق هستند، به رئیس خود می گویند. آن ها برای کار با درآمد بهتر اقدام خواهند کرد، زیرا احساس می کنند لیاقت آن را دارند.

3- نیاز برتر انسانی خود را درک کنید

یک قدم مهم برای ایجاد اعتماد به نفس تعیین مهم ترین نیاز انسانی شماست. نیاز چیزی است که تصمیمات شما را به پیش می برد.

همه انسان ها شش نیاز دارند: اهمیت، تنوع، عشق، رشد، همکاری و اطمینان. هر یک از ما برای برخی از این نیاز ها بیش از دیگران ارزش قائل هستیم. اگر ارزشمندترین نیاز شما اطمینان باشد، در شرایط ناشناخته احساس عدم اطمینان خواهید کرد.

اگر مهمترین نیاز شما اهمیت باشد، اگر به رسمیت شناخته نشوید و اعتباری که می خواهید را کسب نکنید، امنیت نخواهید داشت. هنگامی که نیاز های خود را کشف کردید، مواردی را که می توانند بر میزان اعتماد به نفس شما تأثیر بگذارند، شناسایی خواهید کرد. این آگاهی به شما کمک می کند تا بدانید برخی احساسات از کجا ناشی می شوند و بر این اساس می توانید با آن ها کنار بیایید.

4- گفتگوی درونی خود را بهبود ببخشید

افکار ما به احساسات تبدیل می شوند و احساسات به کنش های ما تبدیل می شوند. کمبود اعتماد به نفستان می تواند نتیجه طرز تفکرتان باشد. اما چگونه می توانید افکار و گفت وگوی درونی خود را کنترل کنید؟

اولین قدم کنترل میزان ورودی است. اگر محتوای الهام بخش بیشتری از طریق کتاب، فیلم یا تصویر به فکر خود راه دهید، یک قطار فکری جدیدی ایجاد خواهید کرد. مرحله بعدی تعیین چگونگی صحبت با خودتان است. هنگام تنهایی چگونه با خود ارتباط برقرار می کنید. مراقب آنچه به خود می گویید باشید.

5- زبان بدن

قبلاً به زبان بدن اشاره کردیم، اما وارد جزئیات نشدیم. چند چیز وجود دارد که می توانید انجام دهید تا بلافاصله اعتماد به نفس خود را بدست آورید.

شانه ها را مربع کنید، نفس های عمیق بکشید و هنگام راه رفتن قدم های محکم خود را حفظ کنید. با حفظ این شرایط، احساس قدرت بیشتری خواهید داشت و فکر شما اعتماد به نفس بیشتری خواهد داشت. هنگامی که با کسی صحبت می کنید یا یک سخنرانی انجام می دهید با حفظ خونسردیتان و زبان بدن مناسب، سروتونین در بدن آزاد کنید. سروتونین ماده شیمیایی است که مسئول ایجاد اعتماد به نفس است.

6- سپاس گزاری را تمرین کنید

وقتی سپاسگزار باشید، ترس از بین می رود. هر روز یک لحظه وقت بگذارید تا از خود و محیط پیرامون خود قدردانی کنید. چیز هایی را در اطراف خود پیدا کنید که قدردان آن ها باشید. با ایجاد لیستی از مواردی که از آن ها سپاس گزار هستید، شروع کنید و اغلب آن ها را بخوانید.

وقت بگذارید و قدر خود را بدانید. کم کم آرامش را بیشتر احساس خواهید کرد و اعتماد به نفس هم در پی آن خواهد آمد.

7- لیستی از پیروزیت ها را نگه دارید

در ابتدای هر سال، یک ظرف خالی بردارید و تا پایان سال دستاوردهایتان را در برگه های کوچک بنویسید و داخل ظرف بیندازید.

سپس این یادداشت های کوچک را در پایان سال باز کنید. با این کار می توانید هر دستاورد کوچکی که داشته اید را ثبت کنید. هر وقت احساس کمبود می کنید، می توانید این شیشه را باز کرده و برخی از مواردی را که یادداشت کرده اید بخوانید. این کار اعتماد به نفس شما را تقویت می کند و به شما کمک می کند برای دست یابی به اهداف بیشتر تلاش کنید.

8- از تجسم هدف استفاده کنید

تجسم یکی از اقدامات اصلی افراد با اعتماد به نفس است. گرچه ممکن است پیچیده به نظر برسد، اما از آسان بودن انجام آن تعجب خواهید کرد.

اولین قدم یافتن مکانی آرام در یک محیط مساعد است. این مکان می تواند در هر کجا باشد، حتی اتاق خواب شما. گام بعدی این است که بنشینید و فکر خود را از هر چیزی که باعث ناراحتیتان می شود، پاک کنید. هنگامی که به آرامش رسیدید، خود را در بالاترین سطح تجسم کنید. این سطح می تواند موقعیت شغلی مورد نظر یا خانه ای که دوست دارید، باشد.

این تصور می تواند تصویری از هر چیزی باشد که می خواهید به دست آورید. چند دقیقه وقت بگذارید تا احساسی را که از حضور در آن جا پیدا می کنید شبیه سازی کنید. انجام این کار بسیار مهم است، زیرا به مغز خود می گویید که به هرچه تصور کردید، رسیده اید.

با این کار، آرام آرام این باور را می گیرید که می توانید به هر چیزی که فکر می کنید برسید. این همان جایی است که اعتماد به نفس به وجود می آید. بیشتر مردم می گویند پس از دو هفته انجام این کار نتیجه می گیرند.

9- ارتباط چشمی

آیا هنگام صحبت با مردم مضطرب می شوید؟ آیا فردی هستید که هنگام ارائه سخنرانی به دیوار ها خیره می شوید؟ اگر این گونه است، این نکته برای شما مناسب است. برقراری ارتباط چشمی دست کم گرفته شده ترین راه ایجاد اعتماد به نفس است.

اگرچه ممکن است در ابتدا سخت باشد، اما شما به آرامی عادت می کنید با هرکسی که تعامل می کنید، ارتباط چشمی برقرار کنید. علاوه بر این که با این کار پیوند محکم تری بین خود و مخاطب برقرار می کنید، اعتماد به نفستان هم افزایش پیدا می کنید.

هنگام برقراری ارتباط چشمی، می توانید واکنش شخص مقابل را از نزدیک بخوانید. شما می توانید واکنش آن ها را نسبت به آن چه می گویید، خواه موافق یا مخالف هستند، بفهمید. بیشتر افرادی که اعتماد به نفس ندارند، معمولاً از نگاه کردن به افراد دیگر پرهیز می کنند.

10- در زمان حال زندگی کنید

مسئله این است که همه ما در زندگی با چالش روبرو هستیم. گاهی می بازیم و گاهی پیروز می شویم. گاهی اوقات مردم در حق ما اشتباه می کنند، اعتماد ما را می شکنند یا ما را ناامید می کنند. همچنین گاهی ما خودمان را ناامید می کنیم. ما نباید بار های گذشته خود را تحمل کنیم. کنار گذاشتن گذشته بسیار مهم است. باید گذشته را رها کنیم و حال را در آغوش بگیریم.

وقتی مشغول قطاری از تفکرات گذشته باشید، حضور در حال و داشتن اعتماد به نفس را از دست می دهید. اکنون را در آغوش بگیرید، زیرا که در زمان حال زندگی می کنید تا اعتماد به نفس به شما راه یابد.

11- تمرین کنید

وقتی همه این کار ها را انجام دادید، وقت آن می رسد که خودتان را آزمایش کنید. هر زمان فرصتی برای سخنرانی در جمع وجود دارد، داوطلبانه آن را انجام دهید.

در رویداد ها و حضور در هر مکانی که به تعامل شما با دیگران نیاز دارد، شرکت کنید. از طریق این تعامل است که می توانید مهارت های اعتماد به نفس خود را بهبود ببخشید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 تیر 1400 بروزرسانی: 25 تیر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 4270

به "چگونه شعله اعتماد به نفس را در وجود خود روشن کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه شعله اعتماد به نفس را در وجود خود روشن کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید