مسئول عرضه خودرو های بی کیفیت کیست؟

به گزارش مجله پریها، به گزارش خبرنگاران، چه دستگاهی مسئول عرضه خودرو های بی کیفیت است؟

مسئول عرضه خودرو های بی کیفیت کیست؟

صداوسیما نوشت، در دیدار جمعی از تولیدکنندگان و فعالان صنعتی با رهبر معظم انقلاب، ایشان بر لزوم ارتقای کیفیت خودرو های داخلی تاکید کردند و فرمودند: حمایت های زیادی در طول این سال ها از صنعت خودروی کشور شده، کیفیت خودرو خوب نیست، مردم ناراضی اند درست هم می گویند، حق با مردم است، یعنی اعتراض مردم به جاست، این صنعت نتوانسته رضایت مشتری را جلب کند. .

اما مسئول کیفیت خودرو کیست و یا کجاست؟ وزارت صنعت، معدن و تجارت می گوید ما مسئول کیفیت نیستیم.

مهدی صادقی نیارکی معاون سازمان توسعه و نوسازی صنایع ایران می گوید: در حال حاضر مسئولیت کیفیت خودرو های تولید شده با سازمان ملی استاندارد است و ارزیابی های کیفی که به آن ها ستاره تعلق می گیرد از طریق سازمان ملی استاندارد انجام می گردد.

سازمان ملی استاندارد هم خود خودروسازان را مسئول کیفیت می داند.

مهدی اسلام پناه رئیس سازمان ملی استاندارد می گوید: نظارت بر کیفیت محصول بعهده سازنده است و خودروساز باید در لبه تولید بر کیفیت محصول خود نظارت کند.

به سراغ خودروسازان رفتیم آن ها مدعی هستند تا به امروز همه تولیدات با نظر و نظارت سازمان ملی استاندارد عرضه شده است.

محمدحسن جبلی جوان معاون کیفیت خودروسازی سایپا با اشاره به نظارت های سازمان ملی استاندارد نیز اینگونه می گوید: ناظران سازمان ملی استاندارد در کارخانه حضور دارند و آزمون های مربوط به استاندارد های 85 گانه خودرو با حضور کنندگان این سازمان در سال دو بار انجام می گردد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت معتقد است: کیفیت پایین خودرو ها به دلیل استفاده از قطعات غیر استاندارد در خط تولید است.

سید رضا فاطمی امین می گوید: حدود 70 درصد کیفیت خودرو مربوط به کیفیت قطعه می گردد، اینکه کیفیت قطعه پایین باشد به روابط بین خودروسازان و قطعه سازان برمی گردد چرا که این روابط به خوبی تنظیم نشده است و خودروساز که در موضوع نقدینگی دچار مشکل است و در واردات هم مشکل دارد قطعه نامطلوب را تا حدی می پذیرد و از آن در خودروسازی استفاده می کند.

سازمان ملی استاندارد کار بازرسی قطعات خودرو روی خط تولید را به شرکت های خصوصی واگذار کرده است که حق و حقوق این شرکت های خصوصی را خود خودروسازان پرداخت می کنند.

محمد باقری بناب عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص کیفیت خودرو می گوید: شرکت استاندارد ایران، کیفیت خودرو را با ستاره معین می کند که همین ارتباط میان خودروسازان و شرکت استاندارد باعث بروز نوعی فساد شده است. خودروسازان با شرکت استاندارد قرارداد می بندند تا استانداردسازی گردد که حتما در این بین فساد هایی به وجود می آید. بر همین اساس باید پیگیری ها صورت گیرد تا این شرکت با استاندارد یا وزارت صمت ارتباط داشته باشند.

علاوه بر بازرسی های سازمان ملی استاندارد، براساس قانون ارتقای کیفیت خودرو مصوب سال 1389، وزارت صنعت مسئول هر نوع محصول بی کیفیت است، تا زمانی که صنعت خودروسازی به بخش خصوصی واگذار و بازار انحصاری خودرو به رقابت تبدیل نگردد نمی توان انتظار ارتقا کیفیت داشت.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 20 فروردین 1401 بروزرسانی: 20 فروردین 1401 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 4571

به "مسئول عرضه خودرو های بی کیفیت کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسئول عرضه خودرو های بی کیفیت کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید