بنزین ایران مقصر آتش سوزی خودروها در ونزوئلا است؟

به گزارش مجله پریها، ایسنا نوشت: طی چند هفته گذشته گزارش هایی مبنی بر آتش گرفتن ناگهانی خودروها در شهر ماراکایبوی ونزوئلا منتشر شده، که بعضی از جریان های رسانه ای خارج از کشور، مقصر این موضوع را بنزین وارداتی ایران اعلام نموده اند؛ موضوعی که از سوی وزارت نفت به طور کامل تکذیب شده است.

بنزین ایران مقصر آتش سوزی خودروها در ونزوئلا است؟

پیرامون ادعای رسانه های خارجی در مورد کیفیت پایین بنزین صادراتی ایران به ونزوئلا، ایسنا از وزارت نفت ماجرا را جویا شد، یک منبع آگاه در این زمینه گفت: ایران صادرات عمده ای به ونزوئلا نداشته است و تنها یک محموله در فروردین ماه به این کشور صادر شده است، ضمن اینکه اساسا هر نوع صادرات فراورده های نفتی از مبادی رسمی ایران صورت می گیرد و تحت استانداردهای شناخته شده بین المللی انجام می گردد و از نظر کیفیت محموله ها مسئله ای ندارند.

طبق این اظهارات، فراوریات پالایشگاهی صادراتی ایران همان فراوریاتی است که در داخل کشور مصرف می گردد، اگر چنین موضوعی صحت داشت در مقاصد دیگر صادراتی نیز می بایست مسائل مشابهی را گزارش می کردند، بنابراین چنین موضوعی از سوی وزارت نفت تایید نمی گردد که کیفیت سوخت ایران موجب آتش سوزی شده باشد.

آنطور که گفته شده ممکن است نقص فنی خودرو و یا موضوعات دیگر عامل این مساله بوده باشد، بخش عمده ای از فراوریات پالایشگاهی ایران با استانداردهای یورو 4 فراوری می گردد که کیفیت مطلوب را دارد و از این نظر مسئله ای نیست، ضمن اینکه درداخل ایران نیز همین محصولات استفاده می گردد و گزارشی در مورد نا ایمن بودن سوخت مطرح نشده است.

به تازگی همکاری نفتی ایران و ونزوئلا در زمینه توسعه میدان ها، نوسازی پالایشگاه ها و مجتمع های پتروشیمی و تجارت نفت با امضای اسناد و تفاهم نامه های تازه همکاری کلید خورده است.

توسعه میدان های نفت و گاز، بازسازی و نوسازی پالایشگاه های نفت ونزوئلا با هدف به حداکثر رساندن ظرفیت این مجتمع ها از موارد مطرح شده تفاهم نامه های امضاشده بین اوجی و پدرو رافائل تله چیا، وزیر نفت ونزوئلا است، در این اسناد درباره بازسازی و نوسازی مجتمع های پتروشیمی ونزوئلا با خدمات فنی، مهندسی و تجهیزات ایرانی، بازسازی و نوسازی اسکله بارگیری، پایانه نفتی، تجارت و صادرات نفت، میعانات گازی و فرآورده های نفتی توافق هایی انجام شد.

ایران و ونزوئلا پیش از این و از زمان شروع به کار دولت سیزدهم توافق هایی در حوزه نفت و انرژی داشته اند که بخش مهمی از این توافق ها عملیاتی و اسناد تازه برای توسعه و تقویت همکاری های مؤثر دو کشور امضا شده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 17 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1402 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 4819

به "بنزین ایران مقصر آتش سوزی خودروها در ونزوئلا است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنزین ایران مقصر آتش سوزی خودروها در ونزوئلا است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید