ماجرای یک ازدواج پس از تصمیمی غلط

به گزارش پریها، دخترجوان برای این که بتواند ازدواج کند به دادگاه خانواده تهران رفت و از پدرش شکایت کرد.

ماجرای یک ازدواج پس از تصمیمی غلط

به گزارش، دخترجوان برای این که بتواند ازدواج کند به دادگاه خانواده تهران رفت و از پدرش شکایت کرد. این دختر که مینا نام دارد، اصرار داشت با پسری ازدواج کند که او را بعد از خودکشی نجات داده است.

وقتی که از بهانه جویی های پدر خسته بود و می خواست خودکشی کند، با فرهاد آشنا شده بود. فرهاد پسر خوبی بود. شغل خوبی داشت، نجیب بود و می توانست بعد از این همه سرخوردگی و سختی، او را خوشبخت کند.

مینا به یاد روز آشنایی اش با فرهاد افتاد. خسته بود. پدر جلوی پسر جوانی که به خواستگاری اش آمده بود، بدجوری با او رفتار نموده بود.

پدر به خواستگار گفت:مینا خیلی دست و پا چلفتی است. عرضه هیچ کاری را ندارد. اصلاً شعور ندارد. این دختر دایم استراحت می نماید.

وی ادامه داد: من دلم نمی خواهد پسر مردم را بدبخت کنم. من دلم نمی خواهد مردم پشت سرم فحش بدهند. مینا سرش را زیرانداخت. لبخند روی لب های خواستگارش نشسته بود. هیچ تمایلی به ازدواج با آن پسر نداشت، ولی چرا پدرش برای جواب منفی به خواستگاری او را تحقیر می کرد، چرا اسم او را به عنوان یک دختر بی فایده در دهان ها می انداخت؟

مینا روز بعد از خواستگاری برای خرید بیرون رفت. احساس می کرد همه به او نگاه تمسخرآمیزی دارند. تحمل تحقیر را نداشت، تصمیمی غلط گرفت و دست به خودکشی زد.

لحظاتی بعد بیهوش شد و چند ساعت بعد وقتی چشمانش را باز کرد، چند پرستار دورش را گرفته بودند و پسر جوان با اضطراب نگاهش می کرد.

اشک از گوشه چشمانش جاری شد. سکوت در اتاق حاکم شده بود. پسرجوان به او یاری نموده بود. خرج بیمارستان را پرداخته و او را تا خانه رسانده بود.

از روز بعد پسر جوان هر روز تلفنی حالش را پرسیده بود. هر روز او را از تنهایی درآورده بود. فرهاد او را به زندگی امیدوار نموده بود و به او فهمانده بود که زندگی خیلی با ارزش است.

پدر مثل همواره با دیدن فرهاد دگرگون شد و همه از نه گفتن پدر مینا شوکه شدند.

قاضی دادگاه پس از شنیدن اظهارات مینا ابتدا درباره فرهاد تحقیق کرد و با شناخت از خصوصیات اجتماعی و شغلی اش پدر مینا را برای تحقیق فرا خواند.

پدر مینا وقتی در دادگاه حاضر شد به قاضی گفت: من پدرش هستم و نمی خواهم اجازه ازدواج او با فرهاد را بدهم، دختر من به درد نخور است و فرهاد به درد نخورتر! نمی خواهم نوه هایم پدر و مادر بدی داشته باشند.

بنابر این گزارش، قاضی پرونده اجازه ازدواج مینا با فرهاد را صادر کرد.

ازدواج دختر باکره اگرچه به سن بلوغ رسیده باشد، موقوف به اجازه پدر یا جد پدری اوست.

هر گاه پدر یا جد پدری بدون علت موجه از دادن اجازه ازدواج به دختر خود امتناع کرد، دختر می تواند با مراجعه به دادگاه خانواده، دادخواستی را به عنوان تقاضای صدور اجازه ازدواج به قاضی دادگاه تسلیم کند.

همچنین دختر می تواند شکایتی علیه پدر یا جد پدری مبنی بر این که آنان اجازه ازدواج نمی دهند، به دادگاه ارائه دهد تا رسیدگی گردد. دختر باید جوان مورد علاقه خود را که قصد ازدواج با او دارد، با تمام خصوصیات و شرایطش، به دادگاه معرفی کند. در این هنگام قاضی پرونده پدر یا، ولی قهری (جد پدری دختر) را برای ادای توضیحات به دادگاه احضار می نماید و در تحقیقات اولیه اگر معین شد اظهارات و ادله پدر یا، ولی قهری درباره جوان خواستگار درست است، مثلاً معین گردد که نام برده، اعتیاد و سابقه کیفری در زمینه های مختلف از جمله سرقت، کلاهبرداری و جنایت دارد و همچنین همسر دارد، در نتیجه دادگاه به دختر اجازه ازدواج نخواهد داد و اظهارات پدر دختر را تأیید خواهد نمود.

ولی اگر دادگاه به این نتیجه رسید که اظهارات پدر دختر تنها یک بهانه جویی است، به طور مثال اگر بگوید من از تیپ و قیافه داماد خوشم نمی آید، چون این دلیل منطقی نیست در نتیجه اظهارات پدر رد خواهد شد و دادگاه به دختر اجازه ازدواج خواهد داد.

وقتی دختر دلایل خود را برای ازدواج با جوان مد نظر به دادگاه ارائه داد، قاضی پرونده درباره خصوصیات جوان خواستگار که توسط دختر به دادگاه اعلام شده است، تحقیق می نماید و اگر جوان خواستگار شرایط خاصی برای ازدواج با این دختر داشته باشد، یعنی معتاد به مواد مخدر نباشد و سابقه کیفری نداشته باشد همچنین همسر اختیار ننموده باشد، در آن صورت دادگاه مجوز ازدواج دختر را صادر خواهد نمود. وی گفت: براساس ماده 1043 قانون مدنی ازدواج دختر باکره و رشید باید با اجازه پدر یا جد پدری خود باشد و اگر باکره نباشد، یعنی یک بار ازدواج نموده باشد، نیازی به اجازه پدر یا جد پدری نیست.

منبع: روزنامه خراسان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 آبان 1398 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2858

به "ماجرای یک ازدواج پس از تصمیمی غلط" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای یک ازدواج پس از تصمیمی غلط"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید