قهرمانی پرسپولیس مبارک دولت روحانی!

به گزارش مجله پریها، دولت یا حکومت؛ تعیین نیست عده ای که پرسپولیس را به یکی از این دو نسبت می دهند، آیا تفاوتی برایش قائل هستند یا نه؛ هرچه هست، مخالفان باشگاه پرسپولیس در سال های اخیر این دو واژه را زیاد به کار برده اند: تیم حکومتی، تیم دولتی. البته این ها فقط بخشی از القابی است که برای پرسپولیس ساخته اند؛ چون تیم خاص و نورچشمی ها و... دیگر صفاتی است که به پرسپولیس چسبیده است.

قهرمانی پرسپولیس مبارک دولت روحانی!

در شرایطی که به نظر می رسید این کلمات فقط وارد ادبیات دو باشگاه استقلال و پرسپولیس گردد و تبدیل به سوژه ای برای کُری خوانی آنها، ولی دوباره از یک سمت دیگر جان گرفته و حالا رسول خطیبی، سرمربی باشگاه تراکتور، که به تازگی سوپرجام را به پرسپولیس باخته، این عملکرد را به وزارت ورزش و دولت تبریک گفته است. به دولت و وزارت ورزش تبریک می گویم که در روز های انتهای کارشان یک جام دیگر به تیمشان هدیه شد. این جام نوش جان آقایان. اظهارات جنجالی رسول خطیبی در شرایطی اجرا شده که به عقیده کارشناسان فوتبال ایران، پرسپولیس تیم برتر سوپرجام بود و استحقاق بردن جام را داشت. سؤالی که حالا مطرح می گردد، این است که آیا واقعیتی پشت این صحبت ها نهفته یا اینکه مربیان تیم ها برای رهایی از فشار طرفدار، بحث حمایت دولت و حکومت از پرسپولیس را پیش می کشند؟

خطیبی تنها نیست

فارغ از نتیجه گیری درباره درستی یا نادرستی ادعای رسول خطیبی، باید به این نکته اشاره نمود که او تنها مربی و شخص رسمی در فوتبال ایران نیست که پرسپولیس را متهم می نماید. پیش از او امیر قلعه نویی، فرهاد مجیدی و محمد رضا زنونی و البته باشگاه سپاهان هم با حرف ها و بیانیه های تندوتیز به این مورد اشاره نموده اند. امیر قلعه نویی با کنایه از پرسپولیس به عنوان تیم خاص نام برده و ادعا نموده اتفاقات به نفع این باشگاه رقم می خورد.

مشابه این ادعا را فرهاد مجیدی، سرمربی کنونی باشگاه استقلال هم در چند نوبت داشته است. او بعضا با حمله تند به وزیر ارتباطات و معاون وزارت امور خارجه از حمایت علنی آن ها از پرسپولیس انتقاد نموده و گفته کار آن ها روی داور و در کل نتایج باشگاه پرسپولیس تأثیرگذار است. محمدرضا زنوزی هم از پرسپولیسی ها به عنوان یک قشر خاص نام می برد و گلایه می نماید که چرا باید با حمایت همه جانبه از این گروه خاص موجبات ناراحتی بقیه را فراهم کنیم؟ بیانیه های بعضا تندوتیز باشگاه سپاهان که با کنایه، ادعای حمایت ارگان های مختلف از پرسپولیس را به رخ می کشد هم در همین موضوع گنجانده شده است.

نتیجه مختصر این بخش اینکه، ظاهرا رسول خطیبی تنها فردی نیست که پرسپولیس را تیم خاص توصیف می نماید و این موضوع رفته رفته تبدیل به جریان شده است. جریانی که گاه باعث شد منتقدان باشگاه پرسپولیس از مسئولان بخواهند یک جام برای پرسپولیس بگذارند و بین 15 تیم دیگر هم یک جام دیگر برگزار نمایند!

آیا ادعا ها درست است؟

پاسخش را کسی نمی داند؛ در واقع سند و مدرک رسمی برایش وجود ندارد، ولی سؤال اینجاست که اگر سندومدرکی در دست نیست، پس چطور تعداد مخالفان باشگاه پرسپولیس در این زمینه و افرادی که می گویند این تیم حکومتی یا دولتی است رو به افزایش است؟ پرسپولیسی ها می گویند مطرح کردن این حرف ها توجیهی برای ناکامی است. نمونه اش همین صحبت های روز گذشته رسول خطیبی که با واکنش تند باشگاه پرسپولیس همراه شد. آن ها گفته اند از خطیبی شکایت می نمایند و نوشته اند او نه تن ها بازی بلکه اخلاق را هم باخته است.

نکته عجیب در این میان، اما اینکه تا به حال، چهره هایی که در این مطلب نام برده شد، سندی برای ادعایشان رو ننموده اند. اگرچه تعدادی از آن ها وعده داده اند که دست های پشت پرده در این زمینه را رو می نمایند، ولی چنین نشده است. شاید تنها موردی که بگردد از آن به عنوان دلیل نام برد، متن فرهاد مجیدی در انتقاد از حمایت عباس عراقچی (معاون وزیر امورخارجه) از باشگاه پرسپولیس بود. فرهاد نوشت که حمایت یکی از چهره های سیاسی روی داور بازی تأثیر می گذارد و یک تیم خاص نفعش را می برد.

چرا تنبیهی در کار نیست؟

علامت سؤال ها در این زمینه کم نیست؛ یعنی همان قدر که معین نیست چرا تعداد چهره هایی که ادعا می نمایند پرسپولیس تیم حکومتی و دولتی است رو به افزایش است، معین هم نیست چرا برای آن هایی که بی سند و مدرک چنین ادعایی می نمایند، مجازاتی در نظر گرفته نمی گردد؟ پرسپولیس تا به حال بارها، پس از طرح چنین ادعاهایی، شکایت نموده و خواهان رسیدگی به صحبت های مطروحه شده، ولی عجیب اینکه تا به الان هیچ فردی بابت حرف هایی که به زبان آورده و برایش سند و مدرکی نداشته جریمه نشده است. این هم دیگر موضوع بحث برانگیزی است که پرسپولیسی ها را کلافه نموده است.

سال سرنوشت ساز 1400

وجه اشتراکی که ادعا های مطروحه داشته اند، انتظار برای سال 1400 است. بسیاری از افرادی که پرسپولیس را تیم دولتی و حکومتی توصیف می نمایند ادعا دارند با رفتن دولت حسن روحانی و شروع دولت جدید، قهرمانی های پرسپولیس هم تمام می گردد. این دسته معتقدند بسیاری از وزرای دولت از جمله وزیر ورزش و وزیر ارتباطات پرسپولیسی هستند و با رفتن آنها، دیگر خبری از قهرمانی برای این تیم نخواهد بود.

این ادعا در حالی مطرح شده که قریب به 45 روز دیگر به انتها دولت حسن روحانی مانده و طبق این ادعا، پرسپولیس از آن تاریخ به بعد قاعدتا شانسی برای قهرمانی نخواهد داشت. نکته درخور توجه درباره همین سال 1400 اینکه پرسپولیس این بخت را دارد تا پنج قهرمانی به دست بیاورد! یکی از این جام ها همین سوپرجام بود که حاصل شد. پرسپولیس، اما در لیگ برتر در کورس قهرمانی است و در جام حذفی هم به یک چهارم نهایی رسیده است. با فرض اینکه پرسپولیس در هر دو این جام ها قهرمان گردد، آن وقت طبق قانون، خود به خود فاتح سوپرجام فصل هم می گردد و تعداد قهرمانی هایش را به عدد چهار افزایش می دهد. فارغ از لیگ های داخلی، پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا هم حضور دارد و با توجه به سابقه حضورش در فینال لیگ قهرمانان، همچنان شانس قهرمانی برایش در این لیگ هم دست نخورده باقی می ماند.

اتفاقا با توجه به میزان جام هایی که در میان است، شاید بگردد سال 1400 را سال سرنوشت سازی برای هر دو طرف دانست: هم آن ها که پرسپولیس را تیم حکومتی و دولتی می دانند، هم برای پرسپولیسی ها که طرف مقابل را متوهم می دانند.

منبع: فرارو
انتشار: 17 تیر 1400 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 4254

به "قهرمانی پرسپولیس مبارک دولت روحانی!" امتیاز دهید

911 کاربر به "قهرمانی پرسپولیس مبارک دولت روحانی!" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قهرمانی پرسپولیس مبارک دولت روحانی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید