فیلسوف آلمانی جایزه کتاب الشیخ زاید را به امارات پس داد

به گزارش مجله پریها، در تصمیمی قابل توجه، فیلسوف آلمانی از پذیرش جایزه کتاب الشیخ زاید که توسط امارات ارائه می گردد، منصرف شد. این بازنگری بعد از آن صورت گرفت که مجله اشپیگل آلمان از اقدام این فیلسوف مشهور در پذیرش این جایزه انتقاد کرد.

فیلسوف آلمانی جایزه کتاب الشیخ زاید را به امارات پس داد

به نقل از القدس العربی، یورگن هابرماس، فیلسوف آلمانی با بیان اینکه پذیرش این جایزه یک تصمیم اشتباه بود، بیان کرد که این جایزه اقتصادی را از دولت ابوظبی که به ارزش 225 هزار یورو است، قبول نمی نماید.

وی تاکید نمود که به محتوای سیاسی خاص در تصمیم خود برای این جایزه به خوبی توجه ننموده بود.

پیشتر مجله اشپیگل با انتشار مقاله ای، از اقدام این فیلسوف آلمانی در پذیرش جایزه کتاب الشیخ زاید انتقاد نموده بود. این جایزه یکی از بالاترین جایزه ها به مولفان در دنیا است که نظارت بر آن را محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی برعهده دارد.

این مجله آلمانی نوشت، اینکه یکی از مهم ترین فیلسوف های آلمان جایزه کشوری را قبول نموده که به سرکوب و نبود دموکراسی مشهور است.

این مجله نوشت: مرکز پژوهش های آمریکایی فریدوم هاوس که سالانه شرایط تغییرات دموکراتیک در دنیا را ثبت می نماید، اعلام نموده که امارات به جای آنکه پیشرفت داشته باشد، عقب گرد داشته است. امارات از میان 100 امتیاز فقط 17 امتیاز را کسب کرد.

این مجله نوشت: آیا ممکن است که هابرماس به ابزار تبلیغی برای امارات تبدیل گردد که از این ابزار برای مخفی نگه داشتن وحشی گری نظام حکم رانی در پشت پرده دودی از کلمات والا و درخشش فرهنگی استفاده می گردد؟

این فیلسوف 91 ساله بعد از آنکه مقاله ای در مورد این جایزه را در مجله خواند، برای اشپیگل نوشت که پذیرش این جایزه را رد می نماید و از بُعد سیاسی که امارات خواهان آن بود، سوء برداشت داشته است.

وی گفت: تصمیم من اشتباه بود، آن را اکنون اصلاح می کنم. من به طور کامل رابطه مستحکم میان نهاد اعطا کننده این جوایز در ابوظبی و نظام سیاسی کنونی را درک ننموده بودم.

این مجله آلمانی مقاله ای جدید را منتشر کرد و در آن تصمیم این فیلسوف آلمانی برای عدم پذیرش جایزه را ستود و این تصمیم را غلبه عقل و منطق خواند.

هابرماس از فیلسوفان و نظریه پردازان اجتماعی معاصر مشهور و وارث مکتب فرانکفورت است که در چارچوب سنت نظریه انتقادی و پراگماتیسم آمریکایی کار می نماید.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 6 خرداد 1400 بروزرسانی: 6 خرداد 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 4136

به "فیلسوف آلمانی جایزه کتاب الشیخ زاید را به امارات پس داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلسوف آلمانی جایزه کتاب الشیخ زاید را به امارات پس داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید