غریب آبادی: کپی برگه های درخواست بازرسی آژانس، نه اصالت دارد و نه مربوط به منابع باز است

به گزارش پریها، نماینده ایران با بیان اینکه آژانس برای دسترسی به دو مکان در ایران، هیچگونه دلیل حقوقی معتبر و موثقی را ارائه نکرده، گفت: کپی برگه های ارائه شده به ایران، نه اصالت داشته و نه مربوط به منابع باز است.

غریب آبادی: کپی برگه های درخواست بازرسی آژانس، نه اصالت دارد و نه مربوط به منابع باز است

به گزارش گروه سیاست خارجی پریها کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی در وین، در نشست شورای حکام در مورد موافقتنامه پادمان در ایران، مواضع جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در ابتدای سخنان خود، صدور گزارش دوم از سوی مدیرکل آژانس در کنار گزارش برجام را به چالش کشید و گفت: اول، چه ضرورت و توجیهی برای صدور یک گزارش مکتوب جداگانه در مورد چنین ادعاهایی، به ویژه هنگامی که ایران با آژانس در مورد این موضوع در تعامل است، وجود داشت؟ ثانیا، آیا آژانس به همه موارد مشابه با همین روش برخورد می کند؟ سوما، چرا آژانس یک گزارش مستقل جدا در چارچوب پادمان منتشر و حتی یک آیتم جدید به دستورکار نشست جاری شورای حکام اضافه کرده، در حالی که به طور همزمان این موضوع در چارچوب پروتکل الحاقی و گزارش آژانس در مورد برجام نیز مدنظر آژانس قرار گرفته و برخی بندهای مثبت آن در مورد دسترسی ها را حذف کرده است؟

غریب آبادی تاکید کرد: داشتن یک گزارش جدا در موضوع موافقتنامه پادمان، در حالی که همین مشحون از اشارات به تعهدات ایران ذیل پروتکل الحاقی است، هیچ اساسی ندارد. ما این روش را کاملا غیر سازنده و غیر حرفه ای تلقی می کنیم و رویکرد خود را نیز بر این اساس، تنظیم خواهیم کرد.

سفیر ایران در ادامه با اشاره به اینکه متاسفانه فشارهای مخربی از سوی اندکی از اعضای آژانس بر این نهاد تحمیل می شود تا این نهاد را از عملکرد اساسنامه ای اصلی خود منحرف نمایند، گفت: این در حالی است که مطابق با ماده 2 اساسنامه آژانس ... هر دولت عضو متعهد می شود تا به شخصیت بین المللی و مسئولیت های مدیرکل و کارمندان آژانس احترام گذاشته و به دنبال اعمال نفوذ بر آنها در زمان انجام وظایفشان نباشد.

وی همچنین به سخنان آمانو، مدیرکل قبلی آژانس، در ژانویه 2019 اشاره کرد که گفت .... تلاش ها برای مدیریت خرد و فشار بر آژانس در راستی آزمایی هسته ای مخرب بوده و شدیدا مضر می باشد ... استقلال آژانس نبایستی تضعیف شود.

فشار و اعمال نفوذ از هر نوعی بر روی آژانس، برخلاف اساسنامه آژانس است

غریب آبادی اضافه کرد: در مناسبت های گوناگون، برخی هیأت های تعیین چه در این اتاق و چه خارج از آن، به آژانس فشار آورده اند تا برخی ادعاهای مختومه شده گذشته را مجددا باز کند. فشار و اعمال نفوذ از هر نوعی بر روی آژانس، برخلاف اساسنامه آژانس است.

به گزارش فارس٬ نماینده دائم کشورمان با اذعان به اینکه ایران حق آژانس را در سوال، پیگیری اظهارنامه ها و درخواست برای دسترسی، بر اساس ماموریتش، زیر سوال نمی برد، همچنین تاکید کرد که همزمان کشورها نیز حق دارند تا اسناد و دلائل منطقی و معتبری را از آژانس در این مواقع مطالبه نمایند.

این دیپلمات کشورمان با اشاره به اینکه بر اساس بند (ج) ماده 4 پروتکل الحاقی، هرگونه درخواست برای دسترسی از سوی آژانس بایستی همراه با دلایل مربوطه باشد، گفت: در مغایرت کامل با این اصل، در درخواست ها برای توضیح و ارائه دسترسی به دو مکان مورد نظر، آژانس هیچگونه دلیل حقوقی معتبر و موثقی را ارائه نکرد. کپی برگه هایی که توسط آژانس به عنوان مبنای این درخواست ها به ایران ارائه شده، نه اصالت داشته و نه مربوط به منابع باز هستند.

غریب آبادی با تأکید بر اینکه اقدام در ارسال این برگه ها که بر اساس ادعاهای ساختگی بوده و با هدف اعمال فشار به آژانس ارائه شده است، مطابق با اساسنامه آژانس، موافقتنامه پادمان و پروتکل الحاقی نیست، اضافه کرد: این اقدام، حقی را برای آژانس در چنین درخواست هایی ایجاد نمی کند و همچنین، موجب هیچگونه تعهدی برای ایران جهت بررسی چنین درخواست هایی نخواهد بود.

به گزارش فارس٬ نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه به سوابق روشن همکاری کشورمان با آژانس در پذیرش بازرسی ها پرداخت و گفت: بر اساس آخرین آمارها در سال 2018، از 1124 بازرسی اجرا شده در بین دولت های دارنده موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی و بدون جمع بندی گسترده تر، 989 مورد (حدود 88 درصد) فقط در ایران انجام شد. همچنین، از 60 مورد دسترسی تکمیلی اجرا شده در بین دولت های همین گروه در سال 2018، 44 مورد (حدود 73 درصد) در ایران انجام شد، ضمن اینکه 27 دسترسی تکمیلی نیز در 10 ماهه اول 2019 در ایران انجام شد.

غریب آبادی ادامه داد: سهم بازرسی های ایران در بازه 2008 تا 2018 از 38.9 درصد به 87.9 درصد در بین دولت های دارای موافقتنامه پادمان و پروتکل الحاقی و بدون جمع بندی گسترده تر، افزایش یافته است. در مجموع، ایران به طور سالانه پذیرای 22 درصد تمامی بازرسی های اجرا شده آژانس در سراسر جهان است و به طور متوسط، 6 بازرس آژانس در هر روز در ایران حضور دارند.

این دیپلمات کشورمان به همین دلیل، گفت: از این رو، بحث به همین سادگی ها بر سر فراهم کردن یک یا دو بازرسی تکمیلی نیست؛ بحث عمدتا بر سر این حقیقت است که چنین درخواست هایی بایستی بر مبنای یک منطق و اصول شفاف و منطبق با اسناد مرتبط آژانس باشند، که در مورد دو درخواست دسترسی اخیر صدق نمی کند.

نماینده دائم کشورمان با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران ضمن آگاهی از حقوق و مسئولیت های خود تحت موافقتنامه پادمان، به تعامل و همکاری خود با آژانس مطابق با تعهداتش و در چارچوب ماموریت آژانس نیز ادامه می دهد، اضافه کرد: از همین منظر، پیش از انتشار گزارش مدیرکل، ایران به آژانس گفت که آماده وارد شدن به گفتگو با این نهاد برای ارتقای درک مشترک در همین خصوص بوده و با یک بازدید از سوی معاون مدیرکل جهت مباحث بیشتر موافقت کرد، که آژانس به جای آن ترجیح داد تا یک گزارش مکتوب منتشر کند.

غریب آبادی در پایان با یادآوری این موضوع که همه از جمله آژانس و کشورهای عضو وظیفه دارند تا با هوشیاری در رسیدگی به چنین موضوعاتی در یک رویه محتاطانه، از تخریب تصویر بزرگتر همکاری بین ایران و آژانس جلوگیری نمایند، اضافه کرد: در این برهه بحرانی و حساس که مشحون از مسائل جدی، از جمله در رابطه با برجام است٬ آژانس مسئولیت بزرگی در حفظ حرفه ای گری، بیطرفی و استقلال و در نتیجه، اعتبار خود دارد. به همین دلیل، قویا با مدیرکل در این موضع که استقلال آژانس در رابطه با اجرای فعالیت های راستی آزمایی از اهمیتی شاخص برای این اعتبار برخوردار است، موافق هستم.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 11 تیر 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3285

به "غریب آبادی: کپی برگه های درخواست بازرسی آژانس، نه اصالت دارد و نه مربوط به منابع باز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غریب آبادی: کپی برگه های درخواست بازرسی آژانس، نه اصالت دارد و نه مربوط به منابع باز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید