عرضه 24 شرکت تأمین اجتماعی در بورس

به گزارش مجله پریها، خبرگزاری خبرنگاران-مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی گفت: 24 شرکت زیر مجموعه شستا ظرف یکی دو سال آینده در بازار سرمایه عرضه می گردد.

عرضه 24 شرکت تأمین اجتماعی در بورس

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، علی رستمی در پاسخ به این پرسش که چه تعداد از شرکت های زیر مجموعه شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی، شستا را می خواهید واگذار کنید، گفت: در حال حاضر چهار شرکت آماده عرضه اولیه در بازار سرمایه هستند که منتظر دریافت مجوز از سازمان بورس هستیم. بعلاوه ظرف یکی دو سال آینده در نظر داریم 24 شرکت زیر مجموعه شستا را در بازار سرمایه به صورت عرضه اولیه ارائه کنیم.

وی اضافه نمود: بنابر این است که از فعالیت کوچک مقیاس خارج شویم و این شرکت ها را با واگذاری یا ادغام در شرکت های دیگر واگذار کنیم. در بعضی از فعالیت ها هم عمر فعالیت اقتصادی آن ها تمام شده است و می خواهیم از آن ها خارج شویم؛ یعنی یا فعالیت را منحل می کنیم یا اصلاحات اساسی انجام می دهیم. در این زمینه خارج از 19 شرکت زیرمجموعه شستا را ادغام کنیم یا منحل شوند.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی در خصوص اینکه بعضی از شرکت های زیرمجموعه تأمین اجتماعی بهره ور نیستند، گفت: در حال حاضر چند نوع شرکت براساس رشته ها داریم که براساس نوع مأموریت ها همه شرکت های زیرمجموعه شستا به جز 19 شرکتی که می خواهیم ادغام یا منحل کنیم بقیه شرکت ها بهره ور هستند. البته بعضی از رشته ها مانند صنایع کشاورزی و دامپروری بهره وری کمتری دارند و بعضی به خاطر نوع صنعت مانند صنایع معدنی بهره وری بالایی دارند.

رستمی در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر شستا بعد از 34 سال فعالیت چه مقدار از عایدی های صندوق تأمین اجتماعی را تأمین می نماید، گفت: شستا بین 7 تا 8 درصد از منابع اقتصادی سازمان تأمین اجتماعی را تأمین می نماید، اما باید توجه گردد که هزینه های سازمان تأمین اجتماعی گاهی به دلیل تصمیمات خارج از ارائه سازمان رشد غیر متعارفی پیدا می نماید. به عنوان مثال طرح افزایش حقوق بازنشستگان یا همسان سازی حقوق باعث تحمیل هزینه به تأمین اجتماعی می گردد.

وی اضافه نمود: هزینه تأمین اجتماعی سال جاری از 9500 میلیارد تومان به خاطر طرح همسان سازی حقوق به 17 هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی در پاسخ به این پرسش که بعضی از شرکت ها مانند هپکو که دولت به تأمین اجتماعی داده بهره وری ندارند، مطرح نمود: بعضی از دارایی های که دولت به تأمین اجتماعی داده ناکارآمد هستند و از دوره های گذشته در اختیار صندوق تأمین اجتماعی و یا شستا قرار داده شده اند که با تدابیر مناسب مانند اصلاح ساختار و نیز اصلاح منابع انسانی و اصلاح فناوری های نو باید اقدام حقوقی نسبت به شرکت ها انجام گردد.

رستمی این را هم گفت: بسیاری از شرکت ها در موقعیت مناسب قرار گرفته اند که هم اشتغال حفظ شده و هم بهره وری افزایش یافته است و شاهد رشد بهره وری هستیم.

وی اظهار امیدواری کرد که در سال 1401 در مجموعه شستا شاهد ارتقای بهره وری باشیم.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی در خصوص اینکه چه تعداد از سهامداران شستا مانده اند، اعلام کرد: تفاوت زیادی نکرده بالاخره عده ای سهام شستا را می فروشند و عده ای دیگر این سهام را خریداری می نمایند.

رستمی در خصوص عرضه سیمان در هلدینگ سیتا در بورس گفت: بنا داریم تمام تولیدات سیمان شرکت های زیرمجموعه تأمین اجتماعی را در بورس کالا عرضه کنیم. تقریباً 30 درصد تولیدات سیمان کشور در مجموعه شستا انجام میگردد که شامل 18 شرکت سیمانی زیرمجموعه هلدینگ سیمانی تأمین اجتماعی یا همان سیتا است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 20 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1401 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 4604

به "عرضه 24 شرکت تأمین اجتماعی در بورس" امتیاز دهید

1 کاربر به "عرضه 24 شرکت تأمین اجتماعی در بورس" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه 24 شرکت تأمین اجتماعی در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید