طرز تهیه مربای انار شیرین بدون هسته، شکرک و کپک در کمتر از یک ساعت

به گزارش مجله پریها، انار شاه میوه فصول پاییز و زمستان برای تهیه انواع کیک، شیرینی، دسر، دمنوش، اسموتی، مارمالاد و مربا است. در حالی که خانم های کدبانو ایرانی این توانایی را دارند که با هر میوه و صیفی و حتی پوست انواع میوه خوشمزه ترین مرباها را تهیه نمایند به نظر می رسد هنوز طرز تهیه مربای انار چندان شناخته گردیده و همه گیر نگردیده است. طرز تهیه مربای انار شیرین و مجلسی بدون هسته، شکرک و کپک در کمتر از یک ساعت را از سایت آشپزی Cafe Fernando در مجله خبرنگاران بخوانید.

طرز تهیه مربای انار شیرین بدون هسته، شکرک و کپک در کمتر از یک ساعت

مواد لازم مربای انار شیرین و مجلسی

 • آب انار تازه: 3 و ½ پیمانه
 • دانه انار تازه: 1 پیمانه (در مجموع برای درست کردن این مربا به حدود 4 کیلوگرم انار احتیاج دارید)
 • شکر: 3 پیمانه
 • آبلیمو: 1 قاشق غذاخوری

طرز تهیه مربای انار شیرین و مجلسی

برای درست کردن مربای انار شیرین و مجلسی به سه برابر میزان شکر نسبت به دانه انار احتیاج دارید. با این که برای درست کردن اغلب مرباها میزان میوه و شکر یکسان است اما به دلیل ملس بودن اغلب انارها برای درست کردن مربای انار شیرین و مجلسی بهتر است به ازای یک پیمانه انار، سه پیمانه شکر اضافه کنید. اگر قصد دارید مقدار بیشتر مربای انار درست کنید همین مقادیر را به همین ترتیب چند برابر کنید.

ابتدا یک بشقاب را داخل یخچال بگذارید تا سرد گردد. این ترفند روشی برای مشخص غلظت مناسب مربای انار شیرین و مجلسی است. چند عدد انار را آب بگیرید تا 3 و نیم پیمانه آب انار به دست بیاورید. در یک قابلمه بزرگ آب انار و شکر را با هم مخلوط کنید. مخلوط آب انار و شکر را روی شعله ملایم گاز بگذارید و به مدت 30 دقیقه بجوشانید.

بعد از 30 دقیقه دانه های انار و آبلیمو را به مخلوط شکر و آب انار اضافه کنید. بعد از اضافه کردن دانه های انار اجازه دهید 30 دقیقه دیگر مواد داخل قابلمه با هم بجوشد. بعد از نیم ساعت با استفاده از بشقابی که در یخچال سرد نموده بودید غلظت مربا را بسنجید. برای این کار یک قاشق مربا روی بشقاب بریزید و بشقاب را کج کنید. اگر مربا به حدی غلیظ بود که از روی بشقاب سُر نخورد و نریخت غلظت مربای انار در حد معقول است.

اگر هسته انار را در مربا نمیپسندید میتوانید یک روش در را امتحان کنید و در حقیقت مارمالاد انار تهیه کنید. به همین منظور یک لیوان آب انار، یک لیوان شکر و یک قاشق مریاخوری سر صاف پودر ژلاتین احتیاج دارید. برای تهیه مارمالاد انار به آب اناری احتیاج داریم که حاوی گوشت دانه های انار هم باشد. پس چند عدد انار را دان کنید و در مخلوط کن یا غذاساز بریزید. چند پالس مخلوط کنید و سپس آب انار به دست آمده را از صافی بگذرانید.

نکات مهم برای درست کردن مربای انار شیرین ومجلسی بدون کپک و شکرک

 • برای این که یک مربای انار شیرین و مجلسی خوش رنگ داشته باشید در طول پخت مربا درب قابلمه را باز بگذارید تا رنگ دانه های انار سفید نگردد.
 • مربا انار را بعد از سرد شدن در ظروف شیشه ایخشک و تمیز بریزید و در جای تاریک و خنک نگه دارید.
 • همان طور که در طرز تهیه مربا به گفتیم با به کارگیری برخی ترفندها می توانید جلو کپک زدن و شکرک زدن مربا را بگیرید.
 • باید اجازه دهید شهد شکر به غلظت مناسب برسد و به اصطلاح قوام پیدا کند تا آب موجود در شهد مربا باعث کپک زدن مربا نگردد. اگر هم مربا کپک زد مقداری شکر روی مربا بریزید و دوباره آن را بجوشانید تا کپک مربا از بین برود زیرا ممکن است شکر مربا کم بوده باشد.
 • اگر مربای اناز شماشکرک زد یک راهکار وجود دارد. مقداری آب جوش و یک قاشق غذاخوری آبلیمو به مربااضافه کنید و اجازه دهید روی شعله ملایم گاز کمی بجوشد.
 • اضافه کردن آبلیمو به مربا در مرحله پخت احتمال شکرک زدن آن را کاهش می دهد.
 • قوام شربت مربا در شکرک و کپک نزدن آن موثر است. برای آزمایش میزان قوام شربت مربا کمی از شربت را با قاشق بر میداریم و اجازه می دهیم تا سرد گردد، اگر شربت مثل عسل کشدار بود و به سختی از قاشق ریخته شد قوام مربا مناسب است.
منبع: افق کوروش
انتشار: 16 بهمن 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 1429

به "طرز تهیه مربای انار شیرین بدون هسته، شکرک و کپک در کمتر از یک ساعت" امتیاز دهید

4 کاربر به "طرز تهیه مربای انار شیرین بدون هسته، شکرک و کپک در کمتر از یک ساعت" امتیاز داده اند | 4.3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه مربای انار شیرین بدون هسته، شکرک و کپک در کمتر از یک ساعت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید