شرط چاپ مقاله برای دفاع از رساله دکتری حذف شد

به گزارش مجله پریها، تهران (پانا) - هیات عمومی دیوان عدالت اداری شرط چاپ یک مقاله علمی - پژوهشی مستخرج از رساله دکتری را برای دفاع از خاتمه نامه خلاف قانون دانست و آن را ابطال کرد.

شرط چاپ مقاله برای دفاع از رساله دکتری حذف شد

جهت دریافت مشاوره خدمات قیمت چاپ کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش دیوان عدالت اداری، هیات عمومی دیوان عدالت اداری به دنبال شکایت از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و درخواست تقاضای ابطال ماده 19 آیین نامه آموزشی دوره دکتری تخصصی دانشجویان مصوب 1394، در مورد اینکه دانشجو پس از تدوین رساله به شرط کفایت دستاوردهای علمی و چاپ یک مقاله علمی - پژوهشی مستخرج از رساله با تایید استاد راهنما مجاز است در حضور داوران از رساله خود دفاع کند پس از بحث و آنالیز این شرط را حذف کرد.

هیات عمومی دیوان عدالت اداری با استدلال به اینکه بند 4 قسمت (ب) ماده 2 قانون اهداف، وظایف و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مصوب سال 1383یکی از وظایف و اختیارات وزارت علوم را معین ضوابط، معیارها و استانداردهای علمی موسسات آموزش عالی و رعایت اصول انعطاف، پویایی رقابت و نوآوری علمی قرار داده و ماده 19 آیین نامه آموزشی دوره دکتری تخصصی دانشجویان مصوب 1394 مغایر با اصول انعطاف، پویایی رقابت و نوآوری علمی است زیرا از یک سو صرف پذیرش مقاله و صدور گواهی پذیرش مقاله به امضای سردبیر مجله علمی - پژوهشی مبین احراز اوصاف علمی بودن مقاله نگارش شده است.

همچنین به این دلیل که چاپ مقاله جزو مصادیق معیارها و استانداردهای علمی نیز محسوب نمی گردد و همین طور طولانی بودن فرایند چاپ مقالات و الزام آنها به چاپ مقاله به صورت مطلق و بدون وجه به شیوه مدیریت حاکم بر مجلات علمی - پژوهشی موجب اضرار به منافع عموم دانشجویان است، بنابراین با اکثریت آرا ماده 19 آیین نامه آموزشی دوره دکتری تخصصی دانشجویان مصوب 1394 را قابل ابطال دانست و مقرر کرد، صرف ارائه گواهی پذیرش مقاله در نشریات علمی - پژوهشی برای مجاز شدن دانشجوی دوره دکتری برای دفاع از خاتمه نامه خود کفایت می نماید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3855

به "شرط چاپ مقاله برای دفاع از رساله دکتری حذف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرط چاپ مقاله برای دفاع از رساله دکتری حذف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید