سیل، بزرگ ترین مخاطره شناخته شده در دنیا

به گزارش مجله پریها، مشاور معاون بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایای وزارت بهداشت، به آنالیز صندلی ایران در بروز بلایا پرداخت و مهم ترین اقدامات وزارت بهداشت در این زمینه را برشمرد.

سیل، بزرگ ترین مخاطره شناخته شده در دنیا

دکتر محمداسماعیل مطلق در گفت وگو با خبرنگاران، با تاکید بر لزوم مقدم دانستن پیشگیری بر درمان، گفت: دید امروزه ساخت و تجهیز مراکز درمانی است در صورتی که این دید نمی تواند درست باشد. داشتن چشم سالم مستلزم داشتن پلک سالم است. حوزه بهداشت مانند پلک و نظام سلامت مانند چشم انسان است که تا زمان سلامت پلک، چشم هرگز متوجه اهمیت آن نمی گردد. از این روز سرمایه گذاری مناسب در حوزه بهداشت امری مهم است.

وی ادامه داد: بالا بردن سطح ایمنی مردم، تاکید بر آموزش در جهت جلوگیری از طغیان بیماری ها، تزریق واکسن و...از نکات بسیار مهم است که اگر با همین دیدگاه به حوادث و بلایای طبیعی نگاه کنیم، پیشگیری از مخاطرات نسبت به پاسخ به بلایا ارجحیت دارد. متاسفانه ساختار و چارت مناسبی در زمینه پیشگیری از مخاطرات صورت نگرفته است. حتی بودجه ای متناسب به آن اختصاص نیافته است؛ به صورتی که در سال 98 تنها 2میلیارد و 500 میلیون تومان به دفتر ما اختصاص یافت.

وی با بیان این که پیشگیری از وقوع بلایا یک وظیفه است، اضافه کرد: هرچند این وظیفه می تواند سنگین باشد اما مقید بودن به آن اولویت بالایی دارد که در این زمینه وزارت بهداشت نیز دادرسانِ سلامت مردم تلقی می گردد. طی آنالیز های اجرا شده بر بلایای جهانی در طول 12 سال، تعیین شد زندگی 2.7 میلیارد نفر تحت تاثیر مخاطرات قرار گرفته است و یک میلیون و 100هزار نفر بر اثر بلایا جان خود را از دست داده اند. این درحالی است که مطالعات نشان می دهد، با هر یک دلار سرمایه گذاری برای کاهش خطر بلایا، 6دلار در هزینه های بعدی صرفه جویی می گردد.

سیل، بزرگ ترین مخاطره حال حاضر جهان

ایران، سومین کشور زلزله خیز جهان

مطلق، بزرگ ترین مخاطره حال حاضر در جهان را سیل معرفی کرد و ادامه داد: طبق مطالعات مخاطره ای که بیشترین جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد، سیل است. البته از نظر تلفات بر جای گذاشته، زلزله در رتبه اول قرار می گیرد. این نکته نیز قابل توجه است که ایران پس از چین و اندونزی، سومین کشور زلزله خیز جهان شناخته شده است. اما، سوال اصلی آنجاست که چرا زلزله های مشابه تلفات متفاوتی در جهان دارند؟ توجه به نکات و آموزه های ایمنی، آمادگی برای شرایط بحران، برخورد صحیح با مشکل پیش آمده، مقاوم سازی ساختمان ها و سازه ها و.... از مهم ترین دلایلی است که موجب می گردد زلزله ها با ریشتر مشابه و یا سایر بلایا با شدت مشابه، خسارات و تلفات متقاوتی داشته باشند.

وی به بعضی از بزرگ ترین زلزله های رخ داده پس از سال 47 در ایران اشاره نمود و گفت: زلزله بم با قدرت 6.5 ریشتر در سال 82 با حدودا 40هزار کشته مرگبارترین زلزله شناخته شده است و پس از آن زلزله رودبار و منجیل در سال 67 با 7.4 ریشتر و 35هزار کشته در رتبه دوم قرار می گیرد. همچنین زلزله طبس در سال 57 با 7.7 ریشتر و بیش از 15هزار کشته، رتبه سوم را به خود اختصاص می دهد. یکی از نکات قابل توجه که می تواند آسیب های ناشی از مخاطرات بویژه زلزله را کاهش دهد، پایبندی به شعار ماندگار، پایدار و مقاوم بسازیم است، زیرا کسی نمی داند حادثه بعدی چه زمانی و با چه قدرت تخریبی در انتظار ما است.

مشاور معاون بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایای وزارت بهداشت، اضافه کرد: موردی که در ایران نسبت به سایر کشورها در بالاترین رتبه قرار می گیرد، مشارکت مردمی و یاری های مردمی هنگام وقوع مخاطرات است که ظرفیت بسیار ارزشمندی است که با آموزش مناسب می توان از آن به بهترین شکل استفاده کرد.

سهم بالای حوادث ترافیکی در مخاطرات کشور

مشاور معاون بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایای وزارت بهداشت با بیان اینکه حوادث ترافیکی در 9ماهه نخست امسال رتبه اول بروز مخاطرات را به خود اختصاص می دهد، اظهار کرد: حوادث ترافیکی در 9ماهه نخست سال با 43هزار و 459 مصدوم در رتبه نخست ایجاد مصدومیت قرار می گیرد.

مطلق ادامه داد: با آنالیز های بیشتری که بر نوع مخاطرات، میزان تلفات و مصدومان برجای گذاشته اجرا شده است، در می یابیم در 9 ماهه اول امسال بیش از 17 هزار مخاطره در کشور معادل 62 مخاطره در شبانه روز رخ داده است؛ در صورتی که در 11 ماه از سال 97 حدود 15هزار و 700 مخاطره رخ داده است؛ یعنی 43 مخاطره در هر شبانه روز.

اهمیت آموزش و ارتقای ایمنی در مراکز بهداشتی-درمانی

وی یکی از اقدامات موثر وزارت بهداشت را که در مدیترانه شرقی صورت نگرفته است، گفت: برنامه های کاهش خطر و بلایا را به نظام PHC یا شبکه ارائه خدمت انتقال دادیم که باعث شد آمادگی خانوار در برابر مخاطرات افزایش چشمگیری داشته باشد؛ به شکلی که میزان آمادگی از 8.5 درصد به 30 درصد رسیده است. دستیابی به این هدف با آموزش بهورز، مراقب سلامت و... به خانوار تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی هر منطقه محقق شده است. دانشگاه علوم پزشکی بم بیشترین میزان آمادگی در برابر مخاطرات را در خانوارها ایجاد نموده و پس از آن دانشگاه ایلام و خلخال در رتبه دوم و سوم هستند.

مشاور معاون بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایای وزارت بهداشت، ادامه داد: با ادغام خدمات در نظام PHC یا شبکه از سال 92 تا 98، میزان آمادگی عملکردی، ایمنی غیرسازه ای و ایمنی سازه ای واحدهای بهداشتی در برابر بلایا بهبود قابل توجهی داشته است؛ به شکلی که آمادگی عملکردی از 21 به 45 درصد، ایمنی غیر سازه ای از 31 به 51درصد، ایمنی سازه ای از 14 به 47درصد و میزان کلی ایمنی در تسهیلات از 21 به 47 درصد ارتقا یافته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 اسفند 1398 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3174

به "سیل، بزرگ ترین مخاطره شناخته شده در دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیل، بزرگ ترین مخاطره شناخته شده در دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید