روش مطالعه PQ4R برای یادگیری دروس

به گزارش مجله پریها، در یک دفترچه زمان بندی های مروررا معین کنید. این مرور ها بیش از 5 دقیقه زمان از شما نمی گیرد و در شبهای امتحان متوجه می گردد همه دروس را آموخته اید.

روش مطالعه PQ4R برای یادگیری دروس

روش مطالعه pq4r یا پس ختام چیست و چگونه عمل می نماید؟

به گزارش مجله پریها به نقل از حالا زندگی، دانش آموزانی که ناتوانی های خاصی در پایه مطالعه و درک مطلب دارند، باید استراتژی های تاثیر گذاری را مانند pq4r در پیش بگیرند تا چیزی را که می خوانند، بفهمند و جزئیات چیزی را که خواندند، به ذهن بسپارند. این استراتژی همچنین به دانش آموزانی بدون ناتوانی هم یاری می نماید که مهارت درک مطلب را در خودشان بالا ببرند.

استراتژی pq4r یک نوع مهارت خوب مطالعه ای است که می تواند برای دانش آموزان در تمام سنین مناسب باشد. این استراتژی نه تنها مهارت خواندن دانش آموزان را ارتقا می دهد، بلکه می تواند باعث گردد که 70 درصد مطالب را به ذهن بسپارند. pq4r مخفف (preview، question و چهار کلمه با r شامل read, reflect, recite و review است) به معنای نگاه کلی، سوال، خواندن، بازتاب، از حفظ خواندن و مرور است.

نحوه مطالعه به روش پس ختام

 1. نگاه کلی یا پیش خوانی
 2. سوال کردن
 3. خواندن
 4. بازتاب یا تفکر
 5. از حفظ گفتن
 6. مرور

نگاه کلی

نگاه کردن کلی به صفحاتی که قرار است مطالب آن را به یاد بسپارید ، خواندن تیترهای درس و هر بخش جداگانه در فصل های مختلف ، جزء این مرحله است . پاراگراف اول و پاراگراف آخر هر بخش را بخوانید . تصاویر هر بخش را نگاه کنید و توضیحات زیر عکس را ببینید و چند دقیقه را به نگاه کردن به جدول ها ، چارت ها ، نمودارها و نقشه ها اختصاص دهید که به شما یاری می نماید دید کلی در خصوص مطالب داشته باشید.

سوال کردن

در خصوص اطلاعاتی که از همین نگاه کلی یاد گرفته اید ، فکر کنید. سوالات را از خودتان در خصوص این موضوع بپرسید. در خصوص چیزی که هم اکنون می دانید و ایده های خود و دیده هایتان فکر کنید به نظرتان نکات اصلی این فصل چیست ؟ انتظار دارید که با خواندن آن چه چیزهایی را یاد بگیرید. آیا سوالی در ذهنتان باقی مانده است که بخواهید به آن پاسخ دهید ؟

خواندن

متن را بخوانید. اگر هر ایده ای داشتید که مهم به نظر می رسید، آن را روی کاغذ خلاصه برداری کنید. اگر کتاب متعلق به خودتان است، نوت هایی را داخل کتاب یادداشت کنید. قسمت های مهم را علامت بزنید اما اگر نمی خواهید داخل کتاب چیزی بنویسید، از برگه های کوچک برای نوت برداری بهره ببرید و آن را به صفحات بچسبانید.

بازتاب

زمان بگذارید و بازتاب آن چیزی را که خوانده اید ببینید. به نظرتان صفحات و بخش های مختلف چه ربطی به هم دارند ؟ چگونه جزئیات مطالب به یکدیگر مربوط است ؟ اطلاعات جدیدی را که یاد گرفته اید آیا مطالب همان چیزی هستند که انتظارش را داشتید ؟ آیا هیچ اطلاعاتی از کتاب شما را غافلگیر نموده است ؟

از حفظ خواندن

در خصوص مواد آموزشی فکر کنید و آن ها را مورد بحث بگذارید. نکات مهمی را که یاد گرفته اید یادداشت کنید. معمولا یادداشت کردن مطالب می توانند، به ذهن سپردن شما یاری نمایند. اگر نوشتن برایتان مشکل است ، می توانید فقط آن را به بحث بگذارید. بسیار مهم است که خلاصه برداری را با کلمات خودتان به صورت نوشتاری انجام دهید یا با صدای بلند آن ها را بیان کنید. می توانید از نمودار هم برای خلاصه نویسی ها بهره ببرید تا فهم شما از مطالب افزایش پیدا کند. در مرحله از حفظ گفتن باید بدون مراجعه به کتاب از حفظ به یادآوری مطالب خوانده شده پرداخته گردد، این مرحله در خاتمه هر بخش انجام می گیرد و وقتی بخشهای یک فصل به اتمام رسید به مرحله بعد، یعنی مرور کردن یا آزمون وارد می شویم.

مرور

نکات اصلی مواد آموزشی را آنالیز کنید . آیا به تمام سوالاتتان پاسخ داده شده است ؟ چه اطلاعاتی وجود دارد که در خصوص آن ها مطمئن نیستید ؟ آیا به نظرتان تمام نکته های مهم و اصلی را متوجه شده اید؟

از استراتژی pq4r با مواد آموزشی جدید برای خواندن مقالات ، کتاب ها و داستان های کوتاه بهره ببرید تا قدرت درک مطلب و حفظ کردن تان افزایش پیدا کند .

الگوی یاد آوری را رعایت کنید

الگوی یاد آوری را رعایت کنید تا مطالب وارد حافظه بلند مدت تان گردد. بهترین زمان بندی مرور عبارتند از:

 1. زمانی که سرکلاس درس مطلب را یاد گرفتید.
 2. فردای روز یاد گیری
 3. سه روز بعد
 4. یک هفته بعد
 5. 15 روز بعد

در یک دفترچه زمان بندی های مروررا تعیین کنید. این مرور ها بیش از 5 دقیقه زمان از شما نمی گیرد و در شبهای امتحان متوجه می گردد همه دروس را آموخته اید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 آذر 1399 بروزرسانی: 4 آذر 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3765

به "روش مطالعه PQ4R برای یادگیری دروس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش مطالعه PQ4R برای یادگیری دروس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید