رابطه چین و چروک های صورت با مشکلات سلامت

به گزارش مجله پریها، چین و چروک های عمیق پیشانی ممکن است یک نشانگر اولیه از آترواسکلروز (دشوار شدن سرخرگ ها) باشد که می تواند به بیماری قلبی منجر گردد.

رابطه چین و چروک های صورت با مشکلات سلامت

به گزارش خبرنگاران، عصر ایران نوشت: یکی از نشانه های ناخوشایند افزایش سن انسان بروز چین و چروک در پوست است. افراد بسیاری اقدامات مختلف را در راستای مقابله با این شرایط انجام می دهند و بر همین اساس محصولات و اقدامات مراقبت از پوست از محبوبیت بالایی برخوردار گردیده اند. اما بروز چین و چروک در پوست به ویژه در ناحیه صورت می تواند به مواردی فراتر از پیری پوست اشاره داشته باشد. در ادامه با برخی از آنها بیشتر آشنا می شویم.

ممکن است در معرض خطر بیشتر برای بیماری قلبی قرار داشته باشید

چین و چروک های عمیق پیشانی ممکن است یک نشانگر اولیه از آترواسکلروز (دشوار شدن سرخرگ ها) باشد که می تواند به بیماری قلبی منجر گردد. طی یک مطالعه، دانشمندان شرایط بیش از 3 هزار فرد بزرگسال سالم که در بازه سنی 32 تا 62 سال قرار داشتند را به مدت 20 سال زیر نظر گرفته و دریافتند افرادی با چین و چروک های عمیق در پیشانی نسبت به آنهایی که فاقد چین و چروک بودند، 10 برابر احتمال بیشتری دارد مرگ به واسطه بیماری قلبی را تجربه نمایند. چین و چروک های پیشانی و آترواسکلروز هر دو با استرس پیوند خورده اند. همچنین، دانشمندان به این نکته اشاره داشتند که رگ های خونی در پیشانی ظریف تر از دیگر قسمت های بدن هستند، از این رو ممکن است بازتاب دهنده تجمع پلاک باشند که موجب آترواسکلروز در سرخرگ ها می گردد.

ممکن است به فشار خون بالا مبتلا باشید

نتایج مطالعه ای در سال 2013 نشان داد بانوانی که جوان تر از سن خود به نظر می رسند به طور معمول دارای چین و چروک کمتر در صورت و فشار خون پایین تر هستند. این شرایط احتمالا نتیجه ترکیبی از دو چیز است: بانوانی با ظاهر جوان تر دارای سیستم عروقی سالم تر هستند و از پوست خود بهتر محافظت می نمایند. افرادی که از پوست خود محافظت می نمایند، به طور معمول از بدن خود نیز به خوبی محافظت می نمایند.

شاید یک سبک زندگی سالم را دنبال نمی کنید

چین و چروک های روی صورت ممکن است نشانه ای از زندگی ناسالم شما باشند. پژوهش ها نشان داده اند افرادی که دارای آسیب های پوستی ناشی از قرار دریافت در معرض خورشید و چین و چروک ها هستند، احتمال بیشتری دارد در فعالیت های پر خطر مانند دنبال کردن یک رژیم غذایی ناسالم، عدم انجام ورزش به میزان کافی، و عدم محافظت از خود در برابر نور خورشید درگیر شوند.

استخوان های شما ممکن است ضعیف تر باشند

چین و چروک های پوست می تواند خطر ابتلا به پوکی استخوان را نیز پیش بینی کند. پژوهشگران در دانشگاه ییل طی یک مطالعه چین و چروک های صورت و گردن و تراکم استخوانی 114 زن که در دهه چهارم و پنجم زندگی خود قرار داشتند را مورد آنالیز قرار دادند. آنها دریافتند که هرچه چین و چروک ها عمیق تر و بدتر باشند، با تراکم استخوانی کمتر در بین شرکت نمایندگان پیوند خورده است. پژوهشگران فکر می نمایند این ارتباط به دلیل آن است که پوست و استخوان هر دو به کلاژن، پروتئینی که فراوری آن با افزایش سن کاهش می یابد، وابسته هستند. سطوح کمتر کلاژن می تواند به واسطه ژنتیک یا در نتیجه عوامل سبک زندگی شکل بگیرد.

ممکن است با خطر افزایش یافته سرطان پوست روبرو باشید

چین و چروک های پوست به ویژه روی گونه ها می تواند نشانه ای از خطر افزایش یافته سرطان پوست باشد. مطالعات نشان داده اند که قرار دریافت در معرض پرتوهای فرابنفش خورشید هنگام رانندگی موجب می گردد تا افراد در سمت چپ صورت خود با چین و چروک روبرو شوند.

استرس دارید

برخی افراد هنگام خندیدن از عضلات بسیاری در صورت خود استفاده می نمایند که می تواند به بروز چین و چروک ها نیز منجر گردد. اما چین و چروک های پیشانی و خطوط بین دو ابرو می تواند نشانه ای از استرس زیاد نیز باشد. استرس سطوح هورمون کورتیزول را افزایش می دهد که می تواند افزایش خطر چاقی، فشار خون بالا، و دیابت را در پی داشته باشد.

زمانی زیادی را صرف تماشای مانیتورها می کنید

طی سال های اخیر افراد جوان بسیاری برای بهبود خطوط بین ابروهای خود به متخصصات پوست مراجعه می نمایند. یکی از دلایل بروز چنین خطوطی آن است که امروزه هرچه بیشتر بر دستگاه های مختلف مانند گوشی های هوشمند، رایانه ها، تلویزیون ها و غیره تمرکز می کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 31 شهریور 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 474

به "رابطه چین و چروک های صورت با مشکلات سلامت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رابطه چین و چروک های صورت با مشکلات سلامت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید