زباله های الکترونیک به شکل خطرناکی در آسیا رو به افزایش است

به گزارش مجله پریها، سازمان ملل متحد اعلام کرد که زباله های الکترونیکی به شدت در سراسر آسیا در حال افزایش بوده و عواقب جدی برای سلامت انسان و محیط زیست در پی خواهد داشت.

زباله های الکترونیک به شکل خطرناکی در آسیا رو به افزایش است

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فرانسه، با افزایش درآمدها مردم تمایل بیشتری به خرید گوشی های هوشمند و گجت های مختلف دارند که این امر سبب انباشته شدن انبوهی از زباله های الکترونیکی e-waste شده است.

زباله های الکترونیکی در آسیا در پنج سال گذشته 63 درصد افزایش یافته و در این گزارش که توسط دانشگاه سازمان ملل متحد ارائه شده به بسیاری از کشورهای سراسر منطقه هشدار داده تا روش های بازیافت و دفع این زباله را ارتقا بخشند.

به گفته محققان این پژوهش، برای بسیاری از کشورها که در حال حاضر فاقد زیرساخت های لازم برای مدیریت زباله های الکترونیکی هستند، افزایش حجم این زباله ها یک معضل اساسی محسوب می شود.

چین و برخی بخش های دیگر آسیا برای سال های متمادی زباله دانی لوازم الکترونیکی کشورهای توسعه یافته بوده و این زباله ها را در کارخانه های غیرایمن و فوق ارزان بازیافت کرده اند.

اما در این گزارش آمده است که در سال های اخیر، آسیا خودش به عنوان تولیدکننده و منشاء زباله های الکترونیک ظهور کرده چرا که مصرف کنندگان به طور فزاینده در حال خرید گوشی های هوشمند، تبلت، یخچال و فریزر، رایانه های شخصی و تلویزیون هستند.

در بین سال های 2010 تا 2015، حجم زباله های الکترونیکی چین دو برابر جمعیت آن شده است.

از نظر سرانه تولید زباله های الکترونیکی، هنگ کنگ به عنوان بدترین منطقه در این قاره شناخته شده که در آن هر فرد به طور متوسط 21.7 کیلوگرم (47.8 پوند) زباله الکترونیکی در سال 2015 تولید کرد.

سنگاپور و تایوان نیز به ترتیب در تولید زباله های الکترونیکی بالایی برخوردار بوده و به ازای هر نفر بیش از 19 کیلوگرم زباله الکترونیکی در سال 2015، تولید شد.

کامبوج، ویتنام و فیلیپین پایین ترین رتبه را در تولید زباله های الکترونیکی داشته و به طور متوسط هر فرد حدود یک کیلوگرم زباله تولید می کند.

در همین حال، انهدام یا بازیافت زباله های الکترونیکی به صورت نادرست و غیر قانونی، افراد را در معرض مواد شیمیایی بسیار سمی قرار داده که منجر به عواقب بسیار جدی برای سلامتی و محیط زیست می شود.

اسیدهایی که برای جدا کردن فلزات در محصولات الکترونیکی استفاده می شود، یک مشکل و نگرانی بزرگ بوده و استنشاق یا قرار دریافت در معرض آنها باعث مسائل جدی برای سلامت انسان می شود.

متاسفانه بچه ها ساکن این شهرها همچنین دارای میزان بالایی از سرب در خونشان هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 دی 1398 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3016

به "زباله های الکترونیک به شکل خطرناکی در آسیا رو به افزایش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زباله های الکترونیک به شکل خطرناکی در آسیا رو به افزایش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید