جت لگ، رطوبت و لباس چینی علیه پرسپولیس

به گزارش مجله پریها، در بازی در هوای مرطوب یا بازی در هوایی که بخار آب بیشتری را دارد، نقش البسه بازیکنان بسیار مهم است.لباس های بی کیفیت، بخار آب موجود در هوا را جذب و با سنگین تر کردن لباس، کار را برای دوندگی سخت می نماید

جت لگ، رطوبت و لباس چینی علیه پرسپولیس

به گزارش خبرنگاران،قبل از بازی فینال برای طرفداران پرسپولیس نگرانی های زیادی در راه رویارویی مقابل کاشیما در ژاپن وجود دارد.پرواز دو مرحله ای و خستگی حاصل از آن،اختلاف زمانی بین ایران و ژاپن،رطوبت موجود در هوای ایباراکی، نزدیکی استادیوم کاشیما ساکر به دریا و... همگی مسائلی هستند که می توانند برای پرسپولیس مشکل ساز شوند.

درباره جت لگ یا همانئ ساله تطبیق پذیری بدن بازیکنان با ساعت خوب و خوراک متفاوت طی روزهای اخیر زیاد صحبت شده. جت لگ عبارت است از برهم ریختن تنظیم زمان خواب شخص پس از پرواز طولانی و علت آن نیز اختلاف زمانی بین مبدا و مقصد است. نکته منفی برای پرسپولیس این است که در سفر به شرق تطبیق پذیری سخت تر انجام می گردد و همین موضوع کار را برای تیم پزشکی سرخ ها نیز دشوارتر می نماید.

بازیکنان پرسپولیس باید برای تطبیق پذیری 5 روز در ژاپن می ماندند اما باتوجه به زمان اندک این اتفاق رخ نداد و باید ازنمایش آنها در مسابقه به این نکته رسید که آیا اختلاف زمانی به خوبی جبران شده یا خیر هر چند در صورت جبران هم نمی توان انتظار طراوت همیشگی را از پرسپولیس داشت.

اینجا شانس با پرسپولیس یار بوده و ارتفاع نسبت به سطح دریا،به نفع این تیم است.سرخ ها اکثر بازی هایشان را در ارتفاع 1189 متر (تهران) انجام می دادند اما حالا در استان ایباراکی هستند و باید کنار اقیانوس آرام شمالی این بازی را برگزار نمایند. باتوجه به اختلاف ارتفاع نسبت به سطح دریا، پرسپولیسی ها کار راحت تری برای بازی در استادیوم کاشیما ساکر دارند و حداقل از لحاظ اکسیژن شرایط مطلوبی را پشت سر می گذارند. نکته جالب این است که استادیوم کاشیما ساکر از غرب چسبیده به دریای ژاپن است، از بالا کنار دریای اختسک واقع شده است،از پایین و شرق نیز همانطور که گفته شد مجاور اقیانوس آرام شمالی است.اساسا هرگاه ارتفاع کاهش پیدا کند، با افزایش اکسیژن ورزشکاران مشکل کمتری برای انجام کار خواهند داشت.

سفر به تور چین را تجربه کنید.

یکی از مسائل اصلی پرسپولیس در رطوبت خواهد بود. پیش بینی ها نشان می دهد روز شنبه در استادیوم کاشیما ساکر بیش از 60 درصد رطوبت در هوا خواهد بود که این موضوع برای پرسپولیسی ها نگران نماینده است.اما چرا قرمزها نگران رطوبت بالای هوا در این منطقه هستند؟

رطوبت به معنای وجود بخار آب در هوا است که سبب اختلال در فرآیند تعریق ورزشکاران می گردد.در طی ورزش گرمای حاصله ناشی از فعالیت و فراوری انرژی در درون بدن بایستی به وسیله فرآیندهای مختلف مانند تبخیر از بدن خارج گردد تا ورزشکار بتواند فعالیت خود را با کیفیت مناسب ادامه دهد. در صورتی که این انتقال گرما بین بدن و محیط رخ ندهد این مکانیزم دچار مشکل شده و در نهایت عملکرد ورزشکار افت خواهد نمود. فعالیت در رطوبت بالا وضعیتی است که این مکانیزم انتقال گرما را مختل می نماید.در رطوبت بالا، هوا از بخار آب اشباع بیشتری پیدا نموده و اجازه انتقال گرما از بدن به هوای محیط را نمی دهد.به این تربیت بدن ورزشکار تحت فشار فیزیولوژیکی شدیدی قرار می گیرد و عملکرد جسمانی، روانی و حتی تکنیکی و تاکتیکی او کاهش پیدا می نماید!

البته رطوبت هوا برای بازی شنبه زیاد است ولی شدید نیست.آنچه باعث نگرانی شده اختلاف رطوبت شهر ایباراکی با تهران است.

در بازی در هوای مرطوب یا بازی در هوایی که بخار آب بیشتری را دارد، نقش البسه بازیکنان و تیم ها بسیار مهم است.لباس های بی کیفیت، بخار آب موجود در هوا را جذب و با سنگین تر کردن لباس، کار را برای دوندگی بازیکنان سخت و سخت تر می نماید و بازده آنها را کاهش می دهد.بدون شک در این مولفه، کاشیما آنتلرز با السه نایکی، از پرسپولیس پیش خواهد بود.

برای کاهش تمام عوامل محیطی راه های چاره وجود دارند.بطور مثال اختلاف زمانی را می توان با مصرف پروتئین در صبح و کربوهیدرات در شب جبران کرد یا برای مبارزه با رطوبت راهکارهایی مثل اشباع بدن بازیکنان از آب هست اما به هر حال باید اعتراف کرد که در بازی فرفت شرایط محیطی به نفع تیم کاشیما است و آنها می توانند از میزبانی شان بهترین استفاده را نمایند.

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 18 اسفند 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 1639

به "جت لگ، رطوبت و لباس چینی علیه پرسپولیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جت لگ، رطوبت و لباس چینی علیه پرسپولیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید