دست های مرموز 1200 ساله؛ رد این دست ها متعلق به کیست؟

به گزارش مجله پریها، باستان شناسان با تحقیقات خود دریافتند که این 137 جای دست بیش از 1200 سال قدمت دارد و بر این باورند که احتمالا به مراسم رسیدن به سن بلوغ در تمدن کهن مایایی بر می شود و این جای دست بچه هایی است که در آن موقع به سن بلوغ رسیده بودند.

دست های مرموز 1200 ساله؛ رد این دست ها متعلق به کیست؟

بیش از 100 جای دست سیاه و قرمز روی دیواره های یک غار در مکزیک کشف شده و به گفته محققان این اثر دست ها برای بیش از هزار سال در این غار بوده است.

این جای دست ها که گمان می رود متعلق به دست بچه ها باشد در غاری در شبه جزیره یوکاتان کشف شده است.

باستان شناسان با تحقیقات خود دریافتند که این 137 جای دست بیش از 1200 سال قدمت دارد و بر این باورند که احتمالا به مراسم رسیدن به سن بلوغ در تمدن کهن مایایی بر می گردد و این جای دست بچه هایی است که در آن موقع به سن بلوغ رسیده بودند.

زمان مربوط به این جای دست ها به دوره ای بر می گردد که تمدن مایایی پیشرفت های عمده ای در زمینه ریاضیات و هنر به دست آورده بود. مایا ها بر مناطق وسیعی که در حال حاضر شامل جنوب مکزیک، گواتمالا، بلیز و هندوراس می گردد، حکومت می کردند.

غاری که این اثر دست ها پیدا شده است حدود 10 متر زیر یک درخت سیبا واقع است، که مردم مایا آن را مقدس می دانستند.

سرجیو گروزجین، باستان شناس گفت: آن ها اثر دستان خود را به رنگ سیاه روی دیوار ها نقش زدند که نمادی از مرگ است، اما این به معنای کشته شدن آن ها نبود، بلکه مرگ از منظر آیینی بود. سپس، این بچه ها اثر دستان خود را با رنگ قرمز حک کردند که اشاره به جنگ یا زندگی داشت.

دست ساخته های مایایی دیگری نیز از جمله صورت حکاکی شده و شش مجسمه رنگ شده با قدمت بین سال های 800 تا 1000 پس از میلاد در این غار یافت شده است.

این مجسمه ها در زمانی ساخته شده اند که منطقه مایا خشکسالی شدیدی را تجربه نموده بود که ممکن است باعث ترک ناگهانی شهر های عظیم توسط مردم شده باشد. این مناطق امروزه از اماکن مهم باستان شناسی هستند که گردشگران به بازدید آن ها می فرایند.

سرجیو گروزجین، عضو گروهی از باستان شناسانی بود که مجموعه دیگری از نقاشی های مایایی را در غاری در شرق ایالت یوکاتان در سال 2018 کشف کرد.

منبع: فرادید
انتشار: 6 خرداد 1400 بروزرسانی: 6 خرداد 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 4163

به "دست های مرموز 1200 ساله؛ رد این دست ها متعلق به کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دست های مرموز 1200 ساله؛ رد این دست ها متعلق به کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید