خبرنگاران سازمان جهانی بهداشت خواهان حمایت از پرستاران و ماماها شد

به گزارش مجله پریها، تهران - خبرنگاران - سازمان دنیای بهداشت با تاکید بر نقش حیاتی پرستاران و ماماها در پاسداشت سلامت دنیای، شعار روز دنیای بهداشت سال جاری را از پرستاران و ماماها حمایت کنیم قرار داد و از رهبران دنیا خواست به عنوان بخشی از تعهد خود در قبال سلامت برای همه، سرمایه گذاری بیشتری بر پرستارها و ماماها داشته باشند.

خبرنگاران سازمان جهانی بهداشت خواهان حمایت از پرستاران و ماماها شد

به گزارش روز سه شنبه دفتر سازمان جهانی بهداشت در تهران، این سازمان به مناسبت فرارسیدن هفتم آپریل(مصادف با 19 فروردین ماه) روز جهانی بهداشت گفت: پرستاران بیش از نیمی از کادر درمانی جهان را تشکیل و در تمامی رده های نظام سلامت خدمات حیاتی ارائه می دهند. از دیرباز و همچنین امروز، پرستاران در خط مقدم مقابله با همه گیری های تهدیدنمایندۀ سلامت جهانی بوده اند.

آنها با مقابله با همه گیری کووید-19 دلسوزی، شجاعت، و سلحشوری خود را در سرتاسر جهان به نمایش گذاشته اند: ارزش آنان پیش از این هیچ گاه به این شکل نمایان نشده بود.

همه گیری کووید-19 احتیاج فوری به تقویت نیروی کار سلامت در عرصۀ جهان را شاخص نموده است. سازمان جهانی بهداشت در جدیدترین گزارش خود با عنوان شرایط پرستاری در جهانسال 2020 شرایط عظیم ترین بخش نیروی کار سلامت را به تفصیل مورد آنالیز قرار داده است.

یافته های این گزارش حاکی از وجود شکاف های قابل توجه در تعداد نیروی کار پرستار و حوزه های اولویت دار برای سرمایه گذاری در آموزش پرستاری، مشاغلو راهنمایی در راستا تقویت پرستاری در سرتاسر جهان و بهبود سلامت همگانی است.

دکتر تدروس آدهانوم قبریسوس مدیرکل سازمان جهانی بهداشت با بیان اینکه پرستاران رکن اساسی در هر نظام سلامت هستند، گفت: امروز بیشتر پرستاران در خط مقدم نبرد علیه کووید-19 قرار دارند.

وی اضافه نمود: این گزارش جهانی نقش منحصربفرد پرستاران را به ما خاطرنشان نموده و مطمئن باشیم که آنها از پشتیبانی لازمه برای پاسداشت سلامت جهانی برخوردار هستند.

همچنین، دکتر احمد المنظری مدیر منطقه ای سازمان جهانی بهداشت در مدیترانه شرقی معتقد است شرایط کنونی جهان و موضوع سال جهانی پرستار و ماما برای عظیمداشت روز جهانی بهداشت بسیار بجا و درست انتخاب شده تا تقدیری از نیروی کار سلامت باشد. وی گفت: ضروری است که تمام پرستاران و ماماها، از جمله آنهایی که در کشورهای درگیر با بحران خدمت رسانی می نمایند، در محیطی ایمن به فعالیت مشغول باشند.

احمد المنتظری گفت: ضروری است که آنها به خدمات سلامتی مناسب دسترسی داشته یاشند

همچنین دکتر کریستوف هاملمن نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران، در پیغام ویدئویی مشترک با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مناسبت روز جهانی بهداشت گفت: زحمات شما پرستاران و ماماها برای مراقبت از بیماران و مردم در بیمارستان ها، چه بستری و درمانگاه های سرپایی و سایر مراکز درمانی، نه تنها شالوده اساسی نظام سلامت را تشکیل می دهد، بلکه متضمن انسجام اجتماعی کل جامعه به خصوص در شرایط فعلیِ فاصله گذاری فیزیکی و جداسازی است.

وی ادامه داد: ما همچنین به همه بهورزان و مراقبین سلامت که به عنوان جزیی مهم از کادر بهداشت و درمان جامعه، نقشی بسیار ارزنده ایفا می نمایند، احترام می گزاریم. ما به کوشش های مستمر شما برای غلبه بر ترس و اضطراب در بین بیماران و جامعه، و رویارویی همزمان با چالش های شخصی و نگرانی هایی که برای خانواده هایتان دارید ارج می نهیم. امرو اینجاییم تا حمایت خود را از شما پرستاران، ماماها و همکاران نظام بهداشت و درمان اعلام کنیم.

وی با تاکید بر اینکه پرستاران و ماماها در بحران همه گیری کووید-19 رکن اصلی مراقبت از زنان باردار، مادران شیرده، نوزادان و بچه ها، نوجوانان، جمعیت کارگر، و سالمندان هستند، گفت: این نقش فقط به شرایط ویژۀ فعلی محدود نمی گردد، بلکه در تمام احتیاجهای مراقبتی و بهداشتی جمعیت قابل مشاهد است.

هاملمن اضافه نمود: اگرچه روز جهانی بهداشت سال جاری را نمی توانیم با حضور در کنار هم جشن بگیریم، اما در قلب و ذهن خود این روز را در کنار شما و در قدردانی از زحمات شما پرستاران، ماماها و سایر کارکنان عزیز بهداشت و درمان، پاس می داریم.

گزارش شرایط پرستاری در جهان سال 2020، که توسط سازمان جهانی بهداشت و با همکاری شورای بین المللی پرستاران (ICN) و سازمان پرستاری برای اکنون تهیه شده، نشان می دهد که امروزه تعداد پرستاران در سرتاسر جهان کمتر از 28 میلیون است.

در فاصله سال های 2013 تا 2018 تعداد پرستاران جهان 4 / 7 میلیون نفر افزایش داشت؛ حال آنکه همچنان کمبودی بالغ بر 5 / 9 میلیون پرستار وجود دارد، که بیشترین کمبود در میان کشورهای آفریقایی، آسیای جنوب شرقی، منطقۀ مدیترانۀ شرقی سازمان جهانی بهداشت، و همچنین تعدادی از کشورهای آمریکای لاتین، است.

این گزارش، نشان داده که بیش از 80 درصد پرستاران در کشورهایی مشغول به فعالیت هستند که نصف جمعیت جهان را در خود جا داده اند. همچنین، از هر هشت پرستار، یک نفر در کشوری غیر از کشور محل تولد یا تحصیل خود خدمت می نماید.

افزایش سن نیز یکی دیگر از موضوعاتی است که نیروی کار پرستار را تهدید می نماید: انتظار می رود که یک ششم جمعیت کنونی پرستاران جهان طی 10 سال آینده بازنشسته شوند.

منبع: ایرنا
انتشار: 9 خرداد 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3355

به "خبرنگاران سازمان جهانی بهداشت خواهان حمایت از پرستاران و ماماها شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سازمان جهانی بهداشت خواهان حمایت از پرستاران و ماماها شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید