خبرنگاران راهکارهای جدید دولت اسپانیا برای حفظ اقتصاد

به گزارش مجله پریها، مادرید- خبرنگاران- اسپانیا در راستای حفظ اقتصاد و پشتیبانی از مردم خود که در بحران بیماری کرونا مجبور شده اند در خانه ها قرنطینه باشند و فعالیت های خود را متوقف سازند راهکارهای گوناگونی را برنامه ریزی کرده است.

خبرنگاران راهکارهای جدید دولت اسپانیا برای حفظ اقتصاد

دولت اسپانیا چند روزی است که بسته راهکارهای جدید با هدف کمک به خود اشتغالان، مستاجران آسیب پذیر و فعالیت کارمندان در منازل را مورد تصویب قرار داد.

ماریا خسوس مونته رو وزیر دارایی و سخنگوی دولت اسپانیا درمصاحبه ای مطبوعاتی گفت که این بسته مکمل مجموعه راهکارهای قبلی دولت بوده و ناشی از تعهد دولت به عقب نماندن هیچیک از افراد جامعه است.

وی گفت که دولت پدرو سانچز طرح ضربتی را در اواسط مارس برای مبارزه با چالش بی سابقه به وجود آمده در بخش های سلامت و اقتصاد به ارزش 200 میلیارد یورو یعنی 20 درصد تولید ناخالص داخلی کشور برای حفظ اقتصاد و امکان ترمیم آن پس از این بحران به تصویب رساند. یعنی هدف آن بازگشت سریع سیستم به نقطه پیش از فلج ناشی از ویروس است.

تصویب کمک به اجاره و تعلیق تخلیه اجباری به نفع 500 هزار خانواده آسیب پذیر

دولت اشاره نموده که 500 هزار خانوار آسیب پذیر از اقدام لحاظ شده در بسته حمایتی دولت در زمینه اجاره برخوردار می شوند. راهکارهای دولتی برای حمایت از مستاجرین آسیب پذیر علاوه بر تعلیق تخلیه اجباری تا 6 ماه از زمان ورود به اعتبار حالت هشدار، شامل تمدید فوق العاده 6 ماهه قرارداد اجاره مسکن و اعطای وام های کوچک به مستاجرین با ضمانت دولت و کمک های مستقیم تا 900 یورو پس از بحران می شود که بودجه ای 700 میلیونی برای آنها در نظر گرفته شده است.

دولت اسپانیا در جستجوی راه حلی برای فقدان نیروی کار خارجی به دلیل محدودیت های مهاجرتی ناشی از کروناویروس همچنین قانونی را برای انعطاف شرایط استخدام کارگران روز مزد آماده تصویب کرد که بر اساس آن افراد بیکار می توانند با حفظ حقوق بیکاری یا کمک های اجتماعی تا 30 ژوئن در مزارع، قرارداد کار موقت ببندند.

امیدواری بروکسل به کارآمد بودن راهکارهای اقتصادی اسپانیا برای کمک به مردم

اتحادیه اروپا در نامه ای خطاب به وزرای اقتصاد و دارایی اسپانیا تلاش فوق العاده انجام شده توسط دولت اسپانیا و به خصوص افراد حرفه ای در بخش سلامت اسپانیا را برای کنترل ویروس مورد تمجید قرار داد.

اروپا اعلام نموده که دو بسته کمکی اتخاذ شده و بسته حمایتی دیگری را که دولت در حال تهیه آن است، می توانند اعتبار لازم برای نیازهای سیستم سلامت و محافظت کشوری را فراهم نموده، از خانوارها و کارمندان آسیب پذیر حمایت نموده، اشتغال را حفظ نموده و به شرکت ها انعطاف و نقدینگی بدهد.

نیمی از خانواده های بین 25تا 55 سال در شرایط اقتصادی بدتر از قبل از کرونا

بر اساس نظر سنجی انجام شده توسط فونکاس (اتاق فکری متخصص در انجام تحقیقات اقتصادی و اجتماعی اسپانیا)، کروناویروس به شکل اخص اسپانیایی های بین 25تا 55 سال را از لحاظ اقتصادی متاثر ساخته و 50 درصد شهروندان در این سنین اطمینان می دهند که شرایط اقتصادی آنها نسبت به زمان پیش از بحران کرونا بدتر شده است.

آژانس رتبه بندی اسپانیا کاهش رشد را 5.5 درصد می داند

در راستای بحران کرونا ، آکسسور Axesor آژانس رتبه بندی اسپانیا پیش بینی نموده که تولید ناخالص داخلی این کشور برای سال جاری افتی 5.5درصدی را تجربه کند. گزارش اکسسور، صحنه اقتصادی روشنی را ترسیم ننموده و اعلام می کند تخریب اقتصاد اسپانیا بسیار بیشتر از حد انتظار بوده و کسری دولتی احتمالا به 5 درصد تولید ناخالص داخلی در سال 2020 و بدهی دولتی به بیش از 100 درصد آن خواهد رسید.

این در حالی است که بر اساس اعلام دویچه بانک، تعطیلی فعالیت اقتصادی در سه ماهه دوم موجب کاهش تولید ناخالص داخلی برابر 20 درصد می شود، در صورتی که این رقم برای مجموعه منطقه یورو برابر 4.11 است. دو دلیل مهم این امر نیز اهمیت جهانگردی در اقتصاد و نرخ بالای کار موقتی در اسپانیا ذکر شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 11 خرداد 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3360

به "خبرنگاران راهکارهای جدید دولت اسپانیا برای حفظ اقتصاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران راهکارهای جدید دولت اسپانیا برای حفظ اقتصاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید