احراز رتبه پنجم پژوهش های کلیدی در دنیا

به گزارش مجله پریها، به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت علوم، در این آیین که عصر امروز (سه شنبه) با حضور دکتر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، معاونان وزارت خانه های بهداشت و صمت و همچنین خانواده شهید فخری نژاد در سالن شهدای جهاد علمی به صورت توامان حضوری و مجازی برای تمام دانشگاه ها و مراکز پژوهش و فناوری کشور برگزار گردید، دکتر غلامی با بیان اینکه صندلی کشور در حوزه علم و فناوری قابل اتکا و افتخار است، گفت: در جشنواره سال جاری با همه ملاحظات و محدودیت هایی که به دلیل شیوع بیماری کرونا با آنها روبرو بودیم، کوشش مان این بود که مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور به نحو شایسته ای برگزار گردد.

احراز رتبه پنجم پژوهش های کلیدی در دنیا

وزیر علوم با بیان اینکه عملکرد مجامع علمی معمولاً بی سر و صدا انجام می گیرد و در چنین برنامه هایی است که تلاش دانشمندان کشور به اطلاع عموم می رسد، گفت: فراوری علم در ایران سال هاست که پایگاه و رتبه مناسبی در میان کشورهای مطرح دنیا به خود اختصاص داده، البته حفظ این صندلی مستلزم حمایت ویژه و همه جانبه از مقوله علم و پژوهش و فناوری است.

وی افزود: اگر عملکرد آموزش عالی کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی و شکل گیری نسل دانشگاه های جدید را با قبل از آن مقایسه کنیم درمی یابیم که در عرضه خدمات آموزشی توفیقات زیادی داشتیم و امروز قریب به اتفاق کارشناسان و مدیران کشور، حداقل دو مقطع تحصیلی را در دانشگاه های کشورمان گذرانده اند.

غلامی با اشاره به تاسیس اولین هسته های مراکز رشد در 20 سال گذشته گفت: در حوزه پژوهش و فناوری هم پس از تاسیس مراکز رشد، به تدریج به سمت ایجاد پارک های علم و فناوری حرکت کردیم که امروزه عملکرد این پارک ها باعث افتخار و امیدواری و مشکل گشایی در امور مختلف کشور است.

وی با اشاره به رویکرد پیروز بیشتر دانشگاه های کشور به سمت دانشگاه های نسل سوم گفت: دانشگاه های عظیم کشور هم خود را برای ورود به ردیف دانشگاهای نسل چهار آماده می نمایند که این مهم نیز به خوبی مشهود است و این رویکردی که رخ داده حمایت جدی و مطلوب را می طلبد و بدون حمایت های راهبردی و مستمر، ممکن است این فرایند رو به پیشرفت دچار کاستی گردد.

وی افزود: با تلاش و تلاش محققان، پژوهشگران و فناوران کشور ، هم اکنون رتبه پنجم پژوهش های کلیدی و همچنین رتبه دوم در رشد فراوریات علمی را در میان کشورهای دنیا کسب نموده ایم.

وزیر علوم با تشکر از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دلیل حمایت از پارک های علم و فناوری که موجب ارتقای عملکرد این مراکز علمی و فناوری شده است، گفت: صندوق های نوآوری و شکوفایی و فناوری هم در هر استان به خوبی از این پارک ها حمایت نموده و علیرغم مسائل بودجه ای از فناوران این مراکز پشتیبانی می نمایند.

غلامی با اشاره به انعقاد 7 قرار داد پارک ها و بخش خصوصی که امروز انجام شد، افزود: در مورد اجرای این طرح ها، صندوق نوآوری و شکوفایی 80 در صد سرمایه لازم را فراهم می نماید تا شرکت های وابسته به پارک های علم و فناوری با پیروزیت و بدون دغدغه به فعالیت موثر خود بپردازند.

وی افزود: امروز می توانیم با افتخار ادعا کنیم که مراکز علمی و فناوری ما با تمام توان در فراوری دانش، تبدیل دانش به فناوری، تبدیل علم به ثروت و ایجاد اشتغال پایه به وسیله پارک ها، شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد حضور موثر داشته و با تمام توان تلاش می نمایند.در این راستا حدود 60 هزار شغل پایدار مبتنی بر دانش مشخص نموده ایم که نیازمند حمایت کامل به وسیله ارائه یک برنامه راهبردی است.

غلامی با اعلام اینکه نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری سال جاری به صورت مجازی برگزار می گردد، گفت: امیدواریم با مدد الهی تلاش اساتید، پژوهشگران، فناوران و دانشجویان ما در حوزه پژوهش و فناوری به نتیجه کامل برسد و حل معضلات کشور و شکوفایی و اقتداربیش از پیش ایران اسلامی را در پی داشته باشد.

در انتها این آیین و با حضور دکتر دنیاگیری، از مجموع 64 نفر از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشوراز 5 نفر به صورت حضوری و نمادین و با رعایت پروتکل های بهداشتی تجلیل شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3894

به "احراز رتبه پنجم پژوهش های کلیدی در دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احراز رتبه پنجم پژوهش های کلیدی در دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید