فراوری آنتی بیوتیک با بهره گیری از پروتئین هضم غذا

به گزارش مجله پریها، پژوهشگران ام.آی.تی در آنالیز اخیر خود دریافتند که می توان از نوعی پروتئین که در هضم غذا نقش دارد، آنتی بیوتیک فراوری کرد.

فراوری آنتی بیوتیک با بهره گیری از پروتئین هضم غذا

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ام.آی.تی نیوز، بدن انسان، پپتیدهای ضدمیکروبی بسیاری فراوری می نماید که می توانند در از بین بردن عفونت، به سیستم ایمنی کمک نمایند.

پپتیدها، پلیمرهای کوچکی هستند که از به هم پیوستن اسیدهای آمینه با ترتیب معین و با پیوند پپتیدی تشکیل گردیده اند. دانشمندان در آنالیز این پپتیدها به عنوان آنتی بیوتیک های احتمالی، دریافتند پپتیدهای دیگر موجود در بدن انسان، می توانند اثرات ضدمیکروبی داشته باشند و احتمال کشف آنتی بیوتیک های جدید را افزایش دهند.

پژوهشگران دانشگاه ام.آی.تی(MIT) و دانشگاه فردریکو دوم ناپل(University of Naples Federico II) ایتالیا دریافتند که بخشی از پروتئین پپسین(pepsinogen) که آنزیمی برای هضم غذا در معده است، می تواند باکتری هایی مانند سالمونلا و اشریشیا کلی را از بین ببرد.

پژوهشگران معتقدند شاید با اصلاح این پپتیدها برای افزایش فعالیت ضدمیکروبی آنها، بتوان پپتیدهای ترکیبی ابداع کرد که در مقابل باکتری های مقاوم در برابر دارو، مانند آنتی بیوتیک عمل نمایند.

سزار دلا فونته نانز(Cesar de la Fuente-Nunez)، از پژوهشگران ام.آی.تی و نویسنده ارشد این پژوهش گفت: این پپتیدها، چارچوبی عالی برای مهندسی شدن دارند. در حال حاضر، ایده ما، استفاده از زیست شناسی ترکیبی برای اصلاح و فراوری بیشتر پپتیدهاست.

این پژوهش، در مجله ACS Synthetic Biology به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 مهر 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 522

به "فراوری آنتی بیوتیک با بهره گیری از پروتئین هضم غذا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری آنتی بیوتیک با بهره گیری از پروتئین هضم غذا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید