تورم ترکیه در آستانه تک رقمی شدن

به گزارش مجله پریها، نرخ تورم ترکیه به 10.94 درصد کاهش یافت.

تورم ترکیه در آستانه تک رقمی شدن

به گزارش مجله پریها به نقل از تریدینگ اکونومیکس، تورم ترکیه در 12 ماه منتهی به آوریل به 10.94درصد رسید که 0.92 درصد کمتر از تورم ثبت شده در بازه مشابه منتهی به ماه قبل و کمترین تورم ثبت شده این کشور از نوامبر سال قبل تا به امروز محسوب می گردد.

در بین بخش های مختلف، بالاترین نرخ تورم مربوط بهمواد غذایی و نوشیدنی با 11.28 درصد بوده است و پس از این بخش نیز، تنباکو با 9.93 درصد نهاده شده است. از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به حمل و نقل با 5.54 درصد و فرهنگ و آموزش با 6.2 درصد بوده است.

از ماه اکتبر سال 2018 که نرخ تورم ترکیه با رسیدن به 25 درصد در بالاترین سطح 15 سال اخیر خود نهاده شد، شیب افزایش قیمت ها عمدتا در جهت کاهشی بوده است و کاهش مجدد قیمت ها در ماه مارس خبر خوبی برای سیاست گذار محسوب خواهد شد؛ به ویژه در زمانی که مقامات دولت و بانک مرکزی حاضر شده اند ریسک داغی بیش از حد را برای اقتصاد به بهای کاهش سرعت نرخ تورم و نرخ بهره بپذیرند.

هسته تورمی که تغییرات قیمتی مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات بالای آنها در نظر نمی گیرد، با 1.72 درصد کاهش نسبت به ماه قبل خود به 9.93 درصد رسید که کمترین تورم ثبت شده سه ماه اخیر محسوب می گردد.

بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم ترکیه در ماه آوریل 0.85 درصد اندازه گیری شده که 0.28 درصد بیشتر از تورم ثبت شده ماه قبل در این کشور است.

متوسط نرخ تورم ترکیه در سال گذشته 11.84 درصد بوده است که بالاترین نرخ ثبت شده مربوط به 20.35 درصد در ماه ژانویه و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم 8.55 درصدی ماه اکتبر بوده است.

مقامات ترکیه دستیابی به تورم تک رقمی 8.5 را برای امسال هدف گذاری نموده اند و بانک مرکزی نیز پیش بینی نموده تورم تا خاتمه امسال به 8.32 درصد برسد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 تیر 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3425

به "تورم ترکیه در آستانه تک رقمی شدن" امتیاز دهید

1 کاربر به "تورم ترکیه در آستانه تک رقمی شدن" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم ترکیه در آستانه تک رقمی شدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید