توافق ریاض برای جنوب یمن؛ توطئه جدید سعودی-اماراتی برای اشغال حضرموت

به گزارش پریها، یک روزنامه لبنانی، توافق امضا شده اخیر میان نیروهای اماراتی و دولت مستعفی یمن تحت نظارت عربستان، را توطئه جدید ریاض برای چپاول استان حضرموت و تقویت حضورش در شرق یمن برشمرد.

توافق ریاض برای جنوب یمن؛ توطئه جدید سعودی-اماراتی برای اشغال حضرموت

به گزارش گروه بین الملل پریها، یمنی ها از بازگشت عربستان برای احیای خواسته های دیرینه اش در استان حضرموت نگرانند.

توافق میان نمایندگان عربستان در دولت عبدربه منصور هادی و نمایندگان امارات در شورای انتقالی، در واقع استان حضرموت در شرق یمن را تحت سیطره سعودی ها قرار می دهد و این امر خطر بزرگی برای ساکنان این استان به طور خاص و مردم یمن به طور کلی به شمار می رود.

روزنامه لبنانی الاخبار در گزارشی به قلم رشید الحداد با اشاره به این مسئله نوشت: عربستان سعودی طی چند روز اخیر بار دیگر صندلی نظامی اش در عدن را تقویت نموده و کنترل مقر فرماندهی ائتلاف در این شهر، فرودگاه آن و بعضی از مقرها و نهادهایی که طی چهار سال اخیر در کنترل نیروهای اماراتی بوده را در دست گرفته است.

پیشروی عربستان در استان های جنوبی و شرقی یمن

بر اساس این گزارش شماری از نیروهای سعودی و سودانی نیز به پایگاه نظامی العند در استان لحج منتقل شده اند. در پشت پرده این تقویت حضور نظامی عربستان در عدن، ابین، الضالع و لحج، اهداف بزرگتری واقع شده است. تا جایی که از یک سو نیروهای این کشور در وادی و صحرای حضرموت مستقر شده اند و از سوی دیگر، حضور نظامی آن در استان المهره تکمیل شده است. این امر بیانگر تحقق یکی از مهمترین اهداف توسعه طلبانه عربستان در شرق یمن است.

در شصت سال اخیر، ریاض کوشش نموده با استفاده از جنگ های داخلی در یمن، اهداف توسعه طلبانه خود را در حضرموت محقق سازد. استانی که مساحت آن، یک سوم مساحت کل یمن است و با یک نوار مرزی طولانی که از الخراخیر تا شرورة در نجران ادامه دارد، با عربستان هم مرز است.

طی دو دهه اخیر، عربستان توانسته که وارد عمق خاک یمن در حضرموت گردد و با سوء استفاده از جنگ های داخلی و تنش های سیاسی این کشور، در نوار مرزی پیشروی کند و ده ها کیلومتر از مرز با این استان را ببلعد.

تاریخچه توسعه طلبی های عربستان در حضرموت

بر اساس این گزارش از سال 2008 تا 2015، ریاض به طور تعیین از تحولات این استان از جمله استقرار القاعده و افزایش میزان قاچاق مواد مخدر سوء استفاده کرد و حضور خود را پررنگ تر کرد. تحولاتی که به اعتقاد بسیاری از یمنی ها، خود عربستان در آن نقش داشته است. انجام عملیات های خرابکارانه از سوی القاعده در حضرموت به اعتقاد بسیاری از یمنی ها تصادفی نبوده و عربستان در پشت آن قرار داشته است.

در این مدت، کشته شدن یکی از شیوخ صحرای حضرموت به دست نیروهای امنیتی یمن، موجب شد تا ریاض با سوء استفاده از این حادثه، شبه نظامیان حامی او تحت عنوان قوات تحالف حضرموت (نیروهای ائتلاف حضرموت)، تشکیل دهد. این نیروها در ادامه فعالیت های خود به تحت فشار قرار دادن شرکت های نفتی فعال در استان حضرموت روی آوردند.

از شروع حمله ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان سعودی به یمن، ریاض بر بر دور نگه داشتن حضرموت از درگیری اصرار داشت، زیرا می دانست که نیروهای حاضر در این استان با آن همراه است و برای استقرار نیروهای نظامی در این استان، بر خلاف استان المهره مسئله ای نخواهد داشت. استان المهره با هرگونه حضور نظامی و فعالیت ریاض مخالف بود.

افزایش فعالیت شورای انتقالی جنوبی و تهدید آن برای سیطره بر وادی و صحرای حضرموت، عربستان را واداشت تا نیروهای نظامی بیشتری را در اوایل امسال میلادی به شهر سیئون مرکز استان حضرموت منتقل کند.بهانه ریاض برای اعزام این نیروها، حمایت از نشست های مجلس وابسته به دولت مستعفی عبدربه منصور هادی در این شهر بود. پس از آن نیز، با وجود عقب نشینی شمار زیادی از نیروهای نظامی عربستان از این شهر، ده ها تن از نیروها در منطقه نظامی اول این شهر باقی ماندند.

در سالهای دهه شصت، عربستان سعودی کوشش کرد به واسطه توافقی که تحت نظارت انگلیس در 3 می 1965 حاصل شد، روی دو استان حضرموت و المهره دست بگذارد. توافقی که میان نماینده دولت سعودی و نماینده حکومت القعیطیة در جنوب یمن امضاء شد. این توافق در پی درخواست از عربستان برای ایجاد یک ائتلاف شرقی میان القعیطیه، الکثیریه و المهریه امضاء شد و قرار بود در مقابل نیز، انگلیس فورا به این ائتلاف شرقی، استقلال دهد.

در متن این توافق آمده است، که این ائتلاف می بایست ناظر بر منافع بریتانیا باشد و به اتحاد کنفدرالی با دولت سعودی، ملحق گردد.

توافق ریاض؛ گام جدید عربستان برای چپاول حضرموت

امروز نیز عربستان کوشش دارد تا خواسته های توسعه طلبانه دیرینه اش را به موجب توافق جده که اخیرا تحت نظارت ریاض میان دولت هادی و شورای انتقالی تحت حمایت امارات، امضاء شده، احیاء کند.

این توافق به ریاض حق دخالت تام در امور نظامی و امنیتی این استانها را می دهد.

هفته پیش نیروهای اماراتی از شهرستان ثمود واقع در استان حضرموت، شهرستان رماة واقع دراستان المهره عقب نشینی کردند و حضور نظامی امارات در بعضی پایگاه ها و پادگان هایی نیز که بیش از دو سال و نیم در آنها فعالیت داشت، سرانجام یافت. این مناطق همگی به فرماندهی منطقه یک نظامی که ظاهرا تحت فرمان دولت هادی است، سپرده گردد.

به گفته منابع مطلع نظامی در ثمود، ریاض طی روزهای گذشته نیروهای خود را به پایگاه نظامی القیعان واقع در منطقه صحرایی این شهرستان در شمال حضرموت منتقل نموده است.

انتظار می رود که ریاض، در مرحله بعد، حضور نظامی خود در ثمود را تقویت کند تا شکافی به دلیل عقب نشینی نیروهای اماراتی به وجود نیاید. به ویژه که عربستان طی سالهای دهه شصت از قرن پیش، کوشش داشت تا این شهر نفتی را به اراضی خود ملحق کند.

عربستان این تصمیم را پس از آن گرفت که شرکت آمریکایی بان در سال 1961 از وجود میزان زیادی نفت در صحرای ثمود، اطلاع داد. این امر تمایل عربستان را برای ملحق کردن این شهرستان به خود تشدید کرد و موجب بروز اختلافات جدی میان مقامات یمنی در آن موقع شد.

تا جایی که فعالیت های این شرکت متوقف شد اما عربستان به کوششهای خود برای ملحق کردن این شهرستان به اراضی خود سرانجام نداد.

بر اساس اسناد تاریخی موجود، ریاض حتی، یکی از تاجران حضرموتی دارای تابعیت عربستان به نام احمد سعید بقشان را مامور کرد تا زمین های زیادی را در ثمود خریداری کند. پس از ان ریاض کوشش کرد تا منطقه ثمود را از حضرموت جدا کند اما جبهه ملی که در سال 1967 اعلام موجودیت کرد، این کوشش عربستان را ناکام گذاشت.

اما طی ده ها گذشته، عربستان به وسیله مزدورانش مانع استخراج نفت در ثمود به نفع یمن شد و کلیه فعالیت های مربوط به استکشاف و بهره برداری از نفت در نوار مرزی میان شروره و حضرموت را متوقف کرد و امروز به بهانه بازگرداندن قدرت به دولت هادی، بار دیگر به حضرموت بازگشته است.

به همین دلیل نیز ناظران سیاسی بر این باورند که عربستان سعودی دولت هادی و شورای انتقالی را مجبور نموده تا نقشی صوری در اداره استانهای عدن، ابین، شبوة، الضالع و لحج داشته باشند و خود به طور انحصاری پرونده های حضرموت و المهره را در دست خواهد داشت.

انتهای پیغام/ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 آذر 1398 بروزرسانی: 11 تیر 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2981

به "توافق ریاض برای جنوب یمن؛ توطئه جدید سعودی-اماراتی برای اشغال حضرموت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق ریاض برای جنوب یمن؛ توطئه جدید سعودی-اماراتی برای اشغال حضرموت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید