تمرکز شدید در برنامه درسی، یکی از مسائل آموزش و پرورش

به گزارش مجله پریها، وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در صورتی که آموزش های خانواده و مدرسه با یکدیگر همسو نباشد در مسیر تربیت شکاف ایجاد شده و دانش آموزان به محیط سوم گرایش پیدا می نمایند گفت: گرایش دانش آموزان به محیط سوم به نفع یکی از این دو نهاد نخواهد بود چراکه مدیریت این محیط به ویژه بر اثر تغییرات فضای مجازی در سال های اخیر سخت است.

تمرکز شدید در برنامه درسی، یکی از مسائل آموزش و پرورش

به گزارش خبرنگاران، سید محمد بطحایی در مراسم شروع هفته پیوند اولیاء مربیان نسبت به استفاده از کتاب های یاری آموزشی به ویژه در سال های دبستان هشدار داد و گفت که سم مهلک در دوران ابتدایی، کتاب های یاری آموزشی هستند.

وی در ادامه اضافه نمود: تمرین ها و تکالیف دانش آموزان از رونویسی باید تبدیل به مهارت محوری گردد؛ آنها باید زندگی کردن را تمرین نمایند و به انجمن اولیاء مربیان باید یاری کرد تا این جریان در مسیر درست حرکت کند.

وی با اشاره به این که هفته پیوند اولیاء و مربیان فرصت و زمینه مناسبی برای اهمیت ارتباط بین خانواده و مدرسه است، گفت: اگر خانه و مدرسه با هم همسو باشند اتفاقات بهتری می افتد، چرا که اولین صدمه ای که در مسیر تربیت دانش آموزان وارد می گردد، غیرهمسویی یا اصطکاک ارزشهاست.

بطحائی با بیان این که اگر ارزش های خانواده و مدرسه یکسان باشد تربیت با سرعت و اثربخشی بالایی انجام می گردد، اظهار کرد: این به آن معناست آنچه که در مدرسه مورد تشویق قرار می گیرد در خانه نیز مورد تشویق قرار گیرد. محیط خانه و مدرسه باید ارزشها و اهداف مشترکی داشته باشد، چرا که در غیر این صورت در مسیر تربیت اصطکاک ایجاد شده و دانش آموزان به سمت محیط سوم گرایش پیدا می نمایند.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه توضیح داد: غیرهمسویی نهاد خانه و مدرسه به نفع یکی از این دو نهاد نخواهد بود و مدیریت محیط سوم به ویژه با تغییرات فضای مجازی در سال های اخیر سخت است.

بطحائی ادامه داد: نمی خواهم روی آوردن به محیط سوم یعنی گروه دوستان و برخی ظرفیت های آن را نفی کنم اما باید بگویم این سهم نسبت به گذشته افزایش یافته و با توجه به گسترش فضای مجازی که البته درون آن ظرفیت ها و توانایی هایی وجود دارد، گرایش دانش آموزان نسبت به این فضا خطرناک تر است.

وی با بیان این که امروزه والدین نمی دانند فرزندشان در فضای مجازی با چه گروهی تعامل دارد و چه مسائلی را می آموزد، توضیح داد: با این وجود فضای مجازی در یادآوری دانش آموزان سهم بسزایی دارد. نباید فراموش کرد که معلمان و خانواده ها شرکای تربیتی دانش آموزان هستند و موضوع شرکایی آنها تربیت دانش آموزان است. اگر این دو گفت وگوی اثربخش نداشته باشند کوشش ها یکدیگر را خنثی می نمایند.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به این که در مسیر همگرایی خانواده و مدرسه با موانعی روبه رو هستیم که از جمله وظایف انجمن های اولیاء و مربیان از بین بردن این موانع است، شرح داد: در مقابل خانواده ها، مدارس هم دارای موانعی هستند به طوری که گاهی حضور خانواده ها در مدرسه را نوعی مزاحمت تلقی می نماید تا زمانی که نگاه این دو شریک این چنین باشد اتفاق مثبتی در حوزه انجمن اولیاء و مربیان نمی افتد.

وی با بیان این که یکی از مسائل ما در آموزش و پرورش تمرکز شدید در برنامه درسی است، توضیح داد: برنامه ریزی ها همواره از بالا ابلاغ می گردد که این یکی از مسائل آموزش و پرورش است. اگرچه موفقیت هایی به دست آوردیم اما با این وجود انجمن اولیاء و مربیان مدرسه باید محور اصلی برنامه ریزی و تعامل با یکدیگر باشند.

بطحائی در ادامه به کارکرد تلویزیون تعاملی سینا اشاره نمود و گفت: این تلویزیون تعاملی بستری مناسب برای ایجاد تعامل و فضای گفتمانی میان مدرسه و خانواده ها است. خانواده و مدرسه به عنوان دو رکن اصلی باید تقویت شوند و هر عاملی که باعث تضعیف این دو نهاد گردد به ضرر دانش آموز است.

وزیر آموزش و پرورش ضمن هشدار درباره این که نشانه های خطر تربیتی دانش آموزان را احاطه نموده است، توضیح داد: دانش آموزان دچار آسیب آزمون ها و کتاب های یاری آموزشی شده اند در حالی که کتاب های آموزشی به ویژه برای مقطع دبستان سم مهلکی هستند، اما تبلیغات به گونه ای است که گویا با این موضوع لجبازی می نمایند.

بطحائی در خاتمه تاکید نمود: تعلیم و تربیت در کشور به انحراف کشیده شده و اصلاح آن صرفا از یک وزیر و معاون و مدیرکل بر نمی آید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 اسفند 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 1573

به "تمرکز شدید در برنامه درسی، یکی از مسائل آموزش و پرورش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمرکز شدید در برنامه درسی، یکی از مسائل آموزش و پرورش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید