تلاش برای بومی سازی جوهرهای ضد جعل نانویی

به گزارش پریها به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، با پیشرفت فناوری در حوزه چاپ اسکناس، فناوری در حوزه جعل اسناد نیز به همین سرعت در حال گسترش است. از این رو مؤسسات مالی و بانک های مختلف در دنیا به دنبال روش هایی برای ارتقای امنیت اسناد مالی خود هستند.

تلاش برای بومی سازی جوهرهای ضد جعل نانویی

یکی از رویکردهای جلوگیری از جعل اسناد، استفاده از جوهرهای ضدجعل در چاپ و نشان دار کردن اسناد است که اخیراً مورد توجه قرار گرفته است. حال یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه صنعتی سهند تبریز پیروز شده اند با به کارگیری فناوری نانو، به دانش فنی تولید نیمه صنعتی جوهرهای ضدجعل دست یابند.

دکتر حسین روغنی ممقانی، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی سهند تبریز، ضمن تأکید بر اهمیت استفاده از جوهرهای ضدجعل به منظور ارتقای امنیت اسناد مالی و امنیتی کشور و قیمت بالای این جوهرها، تولید این جوهرها در کشورها را ضروری دانست و افزود: در طرح حاضر ما پیروز به تولید نیمه صنعتی یک نانوجوهر پایه آبی شده ایم که به طور هم زمان از دو نوع خواص نوری برخوردارست، به نحوی که می توان از آن جهت ضدجعل کردن اسناد مالی و امنیتی استفاده کرد.

وی ادامه داد: از مهم ترین نتیجه این طرح می توان به صرفه جویی قابل توجه در هزینه های تأمین جوهرهای ضدجعل و همچنین افزایش قابل توجه ضریب امنیت این جوهرها اشاره کرد.

به گفته این محقق، نانوجوهرهای تولید شده در این طرح بر خلاف نمونه های مشابه موجود در بازار، به طور هم زمان از دو خاصیت نوری فتوکرومیک و فلورسانس به عنوان نشانه های امنیتی بهره می برند؛ بدین معنی که هنگامی که این جوهرها در معرض تابش فرابنفش قرار می گیرند ضمن تغییر رنگ، تابش فلورسانس نیز خواهند داشت. همچنین حضور گروه های عاملی قطبی در ساختار این نانوجوهرها، موجب تثبیت مناسب ذرات آن بر روی کاغذ می شود.

این تحقیقات حاصل تلاش های دکتر حسین روغنی ممقانی، عضو هیأت علمی، امین عبدالهی- دانشجوی مقطع دکتری و کیوان سهندی زنگ آباد، دانشجوی مقطع کارشناسی دانشگاه صنعتی سهند تبریز است.

نتایج این کار در قالب یک در مجله ACS applied materials & interfaces با ضریب تأثیر 8.097 (جلد 10، شماره 45، سال 2018، صفحات 39279 تا 39292) منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2330

به "تلاش برای بومی سازی جوهرهای ضد جعل نانویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلاش برای بومی سازی جوهرهای ضد جعل نانویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید